Новини
Проект на ИМИ отново е отличен сред най-успешните на Фонд „Научни изследвания“
Всяка година Фонд „Научни изследвания“ обявява най-успешните проекти, реализирани по конкурсите на Фонда през съответната година. Във всяка от научните области се определят до два успешни проекта по научни области – биологически науки, математически науки и информатика, медицински науки, науки за Земята, обществени науки, селскостопански науки, технически науки, физически науки, химически науки, хуманитарни науки, двустранно сътрудничество и ДКОСТ, които са постигнали резултати, заслужаващи това отличие.
И тази година проект, разработен от учени в ИМИ, е отличен сред най-успешните проекти в направление Математически науки и информатика – това е проектът на проф. дмн Евгения Стоименова „Статистически методи за машинно обучение за данни с комплексна структура“.
Научноизследователският проект „Статистически методи за машинно обучение за данни с комплексна структура“, ръководен от проф. Евгения Стоименова, е свързан с е разработването на нови статистически методи и анализ на множества от данни със сложна структура. Разработени са нови методи за анализ на данни за сложни структурирани данни, включително методи за оптимизация и непараметрични регресии, хармоничен анализ. Изследвани са статистически модели за наредени данни и случайни комбинаторни структури. Разработени са приложения за анализ на данни за машинно обучение и Deep Learning на структурирани големи масиви от данни. Получените нови и значими резултати са публикувани в първокласни математически списания и са оценени високо на редица престижни международни научни форуми. Предизвикателствата при анализ на данни, свързани с COVID пандемията, стимулира изследването на нови задачи и публикуването на актуални резултати в помощ на обществото.
Екипът по проекта включва утвърдени учени в областта на математическите и статистическите изследвания, както и в областта на приложните научни изследвания, както и двама млади учени. Публикувани общо 37 научни статии, от които 26 в списания с импакт фактор. Защитена е докторска дисертация на млад учен, участник в проекта.
Резултатите са докладвани на научни форуми в т. ч. международни конференции и семинари, но също така някои резултати са представяни и на обществени събития и пресконференции, свързани с актуални проблеми за данни със сложна структура в т. ч. епидемиологични данни.
На 23 април 2025 г. (сряда) от 10:00 часа в зала „Проф. Марин Дринов” в Централната сграда на БАН (ул. „15-ти ноември“ 1) Фонд „Научни изследвания” ще проведе церемония по връчване на грамоти на най-успешните проекти, отчетени през 2024 г. Ще бъдат изнесени кратки презентации на постигнатите резултати от работата по тези проекти и ползата на обществото от тях.
Фонд „Научни изследвания” кани всички желаещи да присъстват на тържествената церемония.
Две списания, издавани с участието на ИМИ–БАН, вече имат SJR индикатор
С радост съобщаваме, че две научни издания, публикувани с активното участие на Института по математика и информатика при Българската академия на науките (ИМИ–БАН), вече са включени в престижната международна класация SCImago Journal Rank (SJR). Това международно признание отразява нарастващото научно влияние и качество на публикуваните изследвания в тези издания.
Digital Presentation and Preservation of Cultural and Scientific Heritage (DiPP)
Издаваният от ИМИ–БАН сборник е посветен на дигитализацията и съхранението на културното и научно наследство. Изданието се публикува от ИМИ–БАН и обхваща иновативни изследвания в областта на дигиталните хуманитарни науки и информационните технологии.
Списанието постига SJR индекс от 0.243 за 2024 г., което го позиционира в Q3 в категориите „Museology“, „Computer Science Applications“ и „Information Systems“. Това поставя изданието сред утвърдените международни платформи за научен обмен в областта на дигиталните хуманитарни науки и информационните технологии. Едноименната конференция DiPP се провежда всяка година през септември. В сборника Digital Presentation and Preservation of Cultural and Scientific Heritage се публикуват рецензирани доклади на английски език.
https://www.scimagojr.com/journalsearch.php?q=21100901947&tip=sid&clean=0
Mathematics and Education in Mathematics
Сборникът на Пролетната конференция на Съюза на математиците в България също вече е индексиран в SJR, с индекс от 0.111 за 2024 г., класифициран в Q4 в категориите „Applied Mathematics“, „Computer Science (miscellaneous)“, „Education“ и „Mathematics (miscellaneous)“.
Изданието се публикува от Съюза на математиците в България и представя широк спектър от изследвания в областта на математиката и образованието по математика и компютърни науки. Сборникът с доклади играе съществена роля в популяризирането на научни изследвания в областта като дава поле за изява както на утвърдени учени, така и на млади изследователи. Докладите, публикувани в сборника, участват в програмата на ежегодната Пролетна конференция на СМБ, която се провежда през април.
https://www.scimagojr.com/journalsearch.php?q=21101181929&tip=sid&clean=0
Припомняме, че още едно списание, издавано от ИМИ – BIOMATH – е индексирано с 0.243 за 2024 г., което го поставя в Q3. „Биомат“ излиза два пъти годишно, през юли и през декември, и публикува оригинални математически резултати, свързани с приложенията на математически методи или математически модели в биологичните науки.
https://www.scimagojr.com/journalsearch.php?q=21100915634&tip=sid&clean=0
SCImago Journal Rank (SJR) е международно признат наукометричен показател, който оценява научното влияние на списанията, като отчита не само броя на цитиранията, но и значимостта на източниците, от които те произхождат. Включването на двете издания в тази класация е значимо признание за качеството на публикуваните изследвания и усилията на научната общност, ангажирана с тяхното развитие.
ИМИ–БАН поздравява всички автори, редактори и сътрудници, допринесли за този успех!
Студентско състезание
Новосъздаденият Студентски институт по математика и информатика (СтИМИ) организира Състезание за решаване на задачи и развиване на проекти. СтИМИ е съвместно начинание на Института по математика и информатика на Българската академия на науките, Факултета по математика и информатика към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Съюза на математиците в България.
В състезанието могат да участват индивидуални състезатели и отбори от до трима студенти. Възможно е и участие само с един проект. Позволено е използването на всякакви помощни материали. За някои от задачите не са известни решения.
Имейл за въпроси и предаване на решения: jiocb@math.bas.bg (доц. Данила Черкашин).
Краен срок за подаване на решения: 10 май 2025 г., 23.59 ч.
Ще се извършат класирания по общите задачи, по проекти (най-добър проект на отбор) и комплексно.
Ето и първото предизвикателство:
Сътрудничество в полза на знанието – екип от ИМИ-БАН разработи платформата за дигиталната библиотека на Софийския университет
През март 2025 година бе въведена в експлоатация и публично представена специализираната уеб-базирана платформа за интелигентно цифрово управление и представяне на големи масиви от данни и знания за нуждите на Университетска библиотека при Софийски университет „Св. Климент Охридски“ (Дигитална библиотека, https://digital.libsu.uni-sofia.bg/bg).
Платформата е разработка на изследователски екип (гл.ас. д-р Максим Гойнов, проф. д-р Десислава Панева-Маринова) от секция „Математическалингвистика“ на ИМИ-БАН и осигурява цифров достъп до над 22 000 дигитални обекти, от които над 17 000 пълнотекстови, и създаде най-големия в България реперториум научна и учебна литература и дигитални културно-исторически ресурси, съхранявани във фондовете на Университетската библиотека.
Съществен принос на разработката е осигуряването на иновативни инструменти за структуриране, интелигентно куриране, пълнотекстово търсене и управление на обекти и знания за тях. Предложени са и инструменти за интерактивно визуализиране и анализиране, азбучно и предметно каталогизиране.
Дигиталната библиотека на Университетската библиотека на СУ е с достигнато максимално ниво на технологична готовност TRL9 с реализация, внедряване и реално използване на приложението. Чрез актуалността си и с иновационния си потенциал предложеното разработка постига съществен напредък в дългосрочен план за нови цифрови технологии в полза на обществото, за активно сътрудничество на ИМИ-БАН с ключови университети и държавни институции.
Ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев изпрати благодарствено писмо до Председателя на БАН и Директора на ИМИ-БАН за успешната съвместна работа с изследователския екип от ИМИ-БАН.
През 2024 година екипът пусна в експлоатация и дигиталната библиотека на Националния статистически институт, https://statlib.nsi.bg/, която се радва на огромен интерес сред широката общественост с осигурения цифров достъп до над 1 200 000 дигитални страници от книжния фонд на НСИ – съвременна и архивна статистическа информация на български и на английски език в над 14 хиляди библиографски описания и над 1800 цифрови копия към тях.
Чл.-кор. проф. д.м.н. Петър Бойваленков е избран за директор на Института по математика и информатика
На свое заседание на 27 март 2025 год. Управителният съвет на Българската академия на науките избра проф. д.м.н. Петър Бойваленков за директор на Института по математика и информатика. Това е втори мандат на проф. Бойваленков на този пост.
Петър Бойваленков е роден през 1964 г. в Дуранкулак, Добричко. Завършва висшето си образование в Софийския университет през 1989 год. След докторантура в КЦИИТ-БАН защитава дисертационния си труд „Граници за опаковки в Евклидови пространства“ под ръководството на проф. дмн Стефан Додунеков. Постъпва на работа в ИМИ през 1993 година. Доктор на математическите науки от 2004 година.
Дългогодишен преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Югозападния университет „Неофит Рилски“ (2002-2020), Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ (2009-2011), Нов български университет (2010-2012) и др. Под негово ръководство успешно за защитили седмина дипломанти и десетима докторанти. Автор e на над 120 научни публикации.
Проф. Бойваленков е член на Научния съвет на ИМИ от 2003 год. От 2005 досега е член на Националната комисия на Министерството на образованието и науката за организиране и провеждане на олимпиади (9.-12. клас), а в периода 2014-2018 година е ръководител на националния отбор за Международната олимпиада по математика. От 2018 участва в експертния съвет „Наука, технологии, иновации“ към Столична община. Член е на Общото събрание на БАН от 2012 до 2024 год. Заместник-председател на Управителния съвет на Съюза на математиците в България от 2017 година.
През 2015 година е избран за заместник-директор по научна политика в областите на математическите структури, информатиката и образованието, и работата с младите таланти в Института по математика и информатика. Първият му мандат като директор на ИМИ започва през 2021 година.
В края на миналата година чл.-кор. Бойваленков бе удостоен с Почетния знак на БАН „Марин Дринов“ на лента „за неговата научна, научно-организационна и експертна дейност и във връзка с навършването на неговата 60-а годишнина“.
Новият управленски екип на чл.-кор. Бойваленков предстои да бъде оповестен на следващото заседание на Научния съвет на ИМИ, което ще се проведе на 25 април 2025 г.
Администрация
НАГРАДА НА ИМИ
НАГРАДА НА ИМИ
Дарителска кампания