Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Направо към съдържанието

Стар град във Варшава

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Шаблон:Световно културно наследство

Старият град във Варшава (пол. Stare Miasto или Starówka) е най-старият исторически квартал в столицата на Полша. Граничи с Wybrzeże Gdańskie по крайбрежието на река Висла и с улиците Grodzka, Mostowa и Podwale. Той е един от най-известните туристически атракции на Варшава.

Сърцето на този район е Старият градски площад, с неговите ресторанти, кафенета и магазини. Околните улици са пълни със средновековни архитектурни сгради, като градските стени, Барбиканът и Катедралата св. Йоан Кръстител.

История

Квартира на мазовецките крале, построена през 1466.

Старият град на Варшава е бил установен през 13-ти век. Първоначално обграден от разкопки, преди 1339 е укрепен с тухлени градски стени. Градът първоначално е израстнал около дворец на мазовецките крале, който по-късно става Кралски дворец. Градският площад (Rynek Starego Miasta) е построен през края на 13-ти началото на 14-ти век, заедно с главния път, който свързва двореца с Новия град на север.

Рококо жилищен портал, изобрацяващ Галеон на улица Świętojańska, ранния 18-ти век

До 1817 най-забележимата черта на Стария град е било кметството, построено преди 1429 година. През 1701 площадът е бил възстановен от Тилман Гамерски и през 1817 кметството е било срутено. От 19-ти век четирите страни на Главния площад е носил имената на четирима забележими поляка, които са живели на съответните страни: Игнаций Закжевски (юг), Юуго Колонтай (запад), Ян Декерт (север) и Франчишек Барс (изток).

През 1918 Кралският дворец отново се превръща в седалище на висшите органи на Полша: президентът на Полша и канцеларията му. В късната 1930, повреме на кметството на Стефан Стажински, общинските власти започват подновяването на Стария град и го връщат към предишната му слава. Барбиканът и Старият градски площад са били частично възстановени. Усилията, обаче, са довели до края на избухването на Втора световна война.

По време на Полската кампания (1939), на много от кварталите са били нанесени големи щети от Луфтвафе, което е взело на прицел жилищтните райони на града и историческите забележителности. Следвайки обсадата на Варшава, части от Стария град са построени наново, но веднага след Варшавското въстание (август-октомви 1944) това, което е било оставено е било систематично взривено от немската армия. Статуята "Младият бунтовник" в чест на Въстанието сега седи на средновековната градска стена в Стария град във Варшава.

След Втората световна война, Старият град е педантично възстановен. Колкото се може повече от оригиналните тухли са използвани.

Площади

Коридорът на кралица Анна, свързващ Кралският дворец и Катедралата св. Йоан Кръстител, 16-ти век.

Старият градски площад (Rynek Starego Miasta), който датира от края на 13-ти век, е истинското сърце на Стария град и до края на 18-ти век е бил и сърцето на цяла Варшава. Тук представители на сдружения и търговци се срещат в кметството (построено преди 1429, срутено през 1817), присъди и екзекуции са се извършвали. Къщите наоколо представят готическия стил, преди големия пожар през 1607, след който са били построени наново в късен ренесански стил.

Замковият площад (plac Zamkowy) е първата гледка, която се вижда в реконструктирания Стар град, от където се минава за по-модерния център на Варшава. Впечатляваща гледка е, доминирана от колона Зигмунт, която се извисява над красивите стари градски къщи. Затворен между Стария град и Кралския дворец, Замковият площад е потопен в история. Тук е била портата, която е водила към града Краков (Брама Краковска). Той започнал да се развива през 14 век и продължава да бъде защитна зона за царете. Площадът е бил в славата си през 17-ти век, когато Варшава става столица на страната. И през 1644 крал Владислав IV Ваза издига колоната, за да прослава баща си Сигизмунд III Ваза, който е известен с това, че е преместил столицата на Полша от Краков във Варшава.