Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Trajekt je loď pro dopravu osobních i nákladních automobilů a vlaků s cestujícími i samostatných osob mezi dvěma mořskými břehy na kratší vzdálenosti. Principielně podobné plavidlo pro propojení říčních břehů nazýváme přívoz.

Trajekty plují na pravidelných linkách se zveřejněným jízdním řádem. Trajektová relace vyžaduje také příslušné pozemní vybavení přístavu. Terminály jsou někdy velmi rozsáhlé - zahrnují příjezdové komunikace, parkoviště, budovy pro obchodní, úřední a celní odbavení, prostory pro čekání a uzpůsobení vlastního technického vybavení přístavu (mola). Nejrušnější trajektová relace křižuje Lamanšský průliv mezi Doverem a Calais.

Nejkratší frekventované trajektové relace jsou postupně nahrazovány mosty nebo podmořskými tunely. Mnoho trajektů v minulosti přepravujících i vlaky zaniklo s rozvojem letecké dopravy. V současnosti se s trajektem převážejícím osobní vlaky můžeme setkat např. mezi Itálií a Sicílií nebo Německem a Dánskem.

Popis

 
Velká loď typu cruiseferry, sklopná vjezdová vrata na zádi
 
Rychlá trajektová loď provedená jako katamarán s příďovou klapkou.
 
Železniční trajekt spojující Sicílii s italskou pevninou.

Trajektové lodě, které přepravují pouze kamiony a samostatné návěsy, jsou kategorizovány jako nákladní lodě a označují se zkratkou Ro-Ro (roll-on, roll-off); jsou zkonstruovány tak, aby auta mohla snadno najíždět a vyjíždět. Je-li loď kromě toho určena i pro přepravu cestujících a osobních automobilů, je kategorizována jako osobní loď třídy Ro-Ro/Passenger (zkráceně „Ro-Pax“ či „cruiseferry“). Existují i kombinované nákladní trajektové lodě přepravující zároveň kontejnery (ConRo). Železniční trajekty jsou pak uzpůsobeny pro přepravu železničních kolejových vozidel.

Trajekty jsou konstruovány tak, že do dolního patra (či několika pater) vjedou auta. Nakládka se děje vraty na zádi, která po sklopení dolů tvoří nájezdovou rampu. Méně je používáno provedení s vraty na přídi (typicky u železničních trajektů), na linkách s požadovanými rychlými obraty s obojími (průjezdné provedení). Řidiči a případní cestující si vystoupí a plavbu tráví na palubě a v horních patrech lodi (tzv. nástavbě). Pro pobyt cestujících bývá nástavba vybavena obchody, restauracemi, vyhlídkovými plošinami apod. a na delších linkách kajutami pro přenocování. Největší trajekty pojmou i stovky aut včetně kamionů. Jako cruiseferry jsou označovány lodě, u kterých se předpokládá velký podíl cestujících bez vozidel a mají velký počet kajut; připomínají vzhledem i vybavením velké výletní lodě a mívají i boční vstupy pro nástup cestujících přímo z budovy terminálu.

Historie

První trajektová loď na světě s názvem Suhulet byla dána do provozu v r.1871 v tureckém Istanbulu. Byla 45,7 metru dlouhá, 8,5 metru široká a měla ponor 3 metry. Dosahovala rychlosti až 6 uzlů (cca 12 km/h) a byla poháněna parním strojem o výkonu 450 koní. Loď měla ze symetrický vstup a výstup pro koňské povozy. Jezdila na trase Üsküdar-Kabataş, která je i dnes obsluhována moderními trajekty.

Trajekty ve světě

Asie

V Hongkongu přepravuje cestující společnost Star Ferry přes Victoria Harbour. Ostatní dopravci přepravují cestující mezi ostrovem Hong Kong a odlehlými ostrovy jako Cheung Chau, Lantau Island a Lamma Island .

Malajský stát Penang je domovem nejstarší trajektové dopravy v zemi.Tato služba, fungující pod názvem Rapid Ferry, spojuje trajektový terminál na ostrově Penang s trajektovým terminálem na poloostrovní Malajsii. Je oblíbená i mezi cizinci.

Na Filipínách je trajektová síť a síť dálnic propojena. Je to systém silnic a přístavů, který propojuje hlavní ostrovy Luzon, Visayas a Mindanao. Další známá trajektová doprava je Pasig River Ferry Service. Tento systém křižuje řeku Pasig .

Indie

V Indii je byla v roce 2017 dána do provozu trajektová linka mezi Ghogha a Dahej. Vodní doprava v Bombaji je provozována různými vládními agenturami i soukromými subjekty a tvoří ji trajekty, vznášedla a katamarány. V jižní Indii ve státě Kerala je rozsáhlá oblast stojatých vod, ve které je řada městeček, které jsou přístupné pouze po vodě. Proto zde byla vytvořena trajektová síť.

Evropa

Nejrušnější námořní cesta na světě, Lamanšský průliv, spojuje Velkou Británii a pevninskou Evropu. Spojení zajišťují lodě, plující z britských přístavů Dover, Newhaven, Poole, Portsmouth a Plymouth do francouzských přístavů, jako je Calais , Dunkirk, Dieppe, Roscoff, Cherbourg-Octeville, Caen, St Malo a Le Havre . Trajekty z Velké Británie plují také do Belgie, Nizozemska, Norska, Španělska a Irska.

Nejvytíženější trajektová trasa na severu Evropy podle počtu odjezdů spojuje Helsingborg ve Švédsku a Elsinore v Dánsku. Trajekty pro auta odjíždějí z přístavů během dne každých 15 minut. Trasa je 4,1 km dlouhá a přeplavba trvá 22 minut. Všechny trajekty jsou na této trase konstruovány tak, aby se nemusely otáčet v přístavech. To znamená, že plavidla plují oběma směry. Přesto, že doba přepravy je velmi krátká, je většina trajektů vybavena restauracemi, bufety a kiosky.

V Baltském moři mezi Finskem, Švédskem, Lotyšskem, Estonskem a Ruskem i ve Středozemním moři na linkách z Itálie na Sardinii, Korsiku, do Španělska a do Řecka jsou provozovány velké lodě třídy cruiseferry přepravující mnoho cestujících osob bez vozidel.

Jedno z nejdůležitějších trajektových měst ve Skandinávii je švédský Trelleborg. Jezdí se odtud do Německa (do Travemünde a Rostocku) či do Polska (Świnoujście, Gdynia).

Na trase Rødby, Dánsko - Puttgarden, Něm. jsou přepravovány osobní vlaky mezi Kodaní a Hamburkem.

V Istanbulu spojují trajekty evropské a asijské břehy Bosporu a jezdí také na Princesovy ostrovy a do blízkých pobřežních měst. V roce 2014 přepravila společnost İDO Istanbul Fast Ferries Co. 47 milionů cestujících. Je to největší trajektový systém na světě.

Nejkratší trajektová linka na světě (25 m) je Ferry Lina v Töreboda, Švédsko. Přeprava trvá asi 20–25 sekund a je na ruční pohon.

Severní Amerika

Kanada

V Kanadě je mnoho jezer a její pobřeží je dlouhé. Proto je tam mnoho trajektů.

Třetí největší trajektovou dopravu na světě zde provozuje firma BC Ferries. Přepravuje cestující mezi ostrovem Vancouver a pevninou Britské Kolumbie na západním pobřeží země.

Společnost přepravila v r. 2015 více než 8 milionů vozidel a 20 milionů cestujících.

Ve Vancouveru jezdí trajekt s názvem SeaBus.Je to osobní trajekt, provozovaný společností Coast Mountain Bus Company. Jezdí fjordem Burrard Inlet, mezi centrem Vancouveru a severním Vancouverem. SeaBus je součástí vancouverského systému městské hromadné dopravy TransLink.

Mnoho trajektů najdeme na kanadském východním pobřeží. Provozují je soukromé firmy, ale i stát, kterému patří velká síť Marine Atlantic, obsluhující ostrov Newfoundland.

V oblasti kanadských Velkých jezer bylo dříve hodně trajektů, ale jejich počet byl omezen. Existuje také několik trajektů ve velkých městech, jako je Toronto nebo Halifax.

V Quebecku provozuje trajektovou dopravu společnost STQ, vlastněná státem.

Spojené státy

Nejrozsáhlejší trajektový systém v kontinentálních Spojených státech provozuje společnost Washington State Ferries. Má deset tras a obsluhuje terminály ve Washingtonu a na ostrově Vancouver. V roce 2016 přepravil celkem 10,5 milionu vozidel a 24,2 milionu pasažérů.

Na Aljašce provozuje trajekty firma Alaska Marine Highway System. Tento systém poskytuje cenově dostupné spojení do mnoha malých měst a vesnic bez silničního spojení nebo letiště.

Společnost Staten Island Ferry v New Yorku zajišťuje dopravu mezi čtvrtěmi Manhattan a Staten Island. Provozuje ji město New York Je to největší trajektová doprava v Americe dle počtu cestujících. V r. 2016 jich přepravila 23,9 miliónu. Je to světově nejrušnější trajektový systém pouze pro cestující, a to především kvůli nedostatku jiných tranzitních spojení mezi Staten Island a ostatními čtvrtěmi. Trajekt je také oblíbený mezi turisty a návštěvníky, kvůli výhledům na přístav New York,. Trasa měří cca 8 km a plavba trvá asi 25 minut. Lodě odjíždějí ve špičce každých 15 - 20 minut, jinak každou půlhodinu. Je v provozu 24h.,7 dní v týdnu. U této společnosti je jízdné zdarma. Na konečných stanicích je možnost přestupu na metro, autobusy a vlaky.

V New Yorku je dále síť menších trajektů. Jedním z nich je NYC Ferry, daný do provozu v r. 2017, který spojuje do té doby relativně izolovaná místa ve městě.

Mnoho trajektů je také v oblasti New Orleansu. Přepravují vozidla i chodce. Nejpozoruhodnější je Alžírský trajekt. Je v nepřetržitém provozu od roku 1827 a je jedním z nejstarších provozovaných trajektů v Severní Americe.

V Nové Anglii je provozována trajektová doprava mezi pevninou Cape Cod a ostrovy Martha's Vineyard a Nantucket. Protože ostrovy nespojují s pevninou žádné mosty ani tunely, trajekty se sem přepravují nejen soukromá auta, ale i kamiony.Ty sem vozí těžký náklad a zásoby, jako jsou potraviny a benzín. Kromě tradičních trajektů jezdí z města Barnstable na tyto ostrovy vysokorychlostní katamaránová doprava. Několik menších trajektů provozuje pouze sezónní dopravu pro jednodenní výletníky z jiných pevninských přístavů, například z New Bedfordu.

San Franciský záliv v Kalifornii je obsluhován trajekty všech typů již více než 150 let. Přestože výstavba mostu Golden Gate a mostu San Francisco–Oakland Bay Bridge vedla k poklesu významu většiny trajektů, některé jsou dodnes používány jak místními, tak turisty. Jsou zde dva velké trajekty, a to San Francisco Bay Ferry a Golden Gate Ferry.

Ve státě Michigan je třemi trajektovými linkami obsluhován ostrov Mackinac.Trajekty zde dopravují cyklisty a pěší, protože na tomto ostrově jsou motorová vozidla téměř úplně zakázána. Další dva trajekty v Michiganu spojují města na březích Michiganského jezera.

Domovem údajně druhého největšího trajektového systému ve Spojených státech je stát Severní Karolína.

Mexiko

V Mexiku spojuje trajekt město La Paz na poloostrově Baja California s Mazatlánem a Topolobampem . Další trajekt jezdí z Playa del Carmen na ostrov Cozumel.

Oceánie

V Austrálii jsou dva trajekty, které přepravují cestující a vozidla na trase 450 kilometrů dlouhé přes Bassův průliv, který odděluje ostrov Tasmánia od australské pevniny. Tento průliv je někdy nazýván "Australským bermudským trojúhelníkem" pro obtížné plavební podmínky. Tyto trajekty jezdí přes noc, ale také ve dne ve špičce. Mají základnu v přístavním městě Devonport na severu Tasmánie a plují do Melbourne.

V přístavu Sydney funguje síť trajektů veřejné dopravy, obsluhující 36 přístavů v Port Jackson (Sydney Harbour).

Na Novém Zélandu spojují trajekty dva hlavní ostrovy Nového Zélandu: hlavní město Wellington na Severním ostrově s město Picton na Jižním ostrově. Trasa měří 92 kilometrů a provozují ji dvě společnosti – vládou vlastněná Interislander a nezávislá Bluebridge. Cesta trvá tři a půl hodiny.

"bude pokračováno"

Železniční trajekt, stanice Villa San Giovanni v Itálii. Náleží železniční trati Battipaglia–Reggio di Calabria.

Seznam severoevropských trajektových relací

Baltské moře (bez spojů na ostrovy):

Železniční trajekt Sassnitz - Trelleborg byl uzavřen v dubnu 2020.

AnglieIrsko

IrskoEvropa

AnglieEvropa

Související články

Externí odkazy