Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Franta Kocourek

český herec
O českém novináři, rozhlasovém reportérovi a spisovateli (1901–1942) pojednává článek František Kocourek.

František „Franta“ Kocourek (21. února 1947 Brno-Řečkovice7. července 1991 Vír) byl český bavič, silák, herec, znalec brněnského hantecu, který se proslavil řadou happeningů, ze kterých vychází ve svých vystoupeních Miroslav Donutil.

Franta Kocourek
Franta Kocourek na graffiti v Brně-Komíně
Franta Kocourek na graffiti v Brně-Komíně
Narození21. února 1947
Brno nebo Řečkovice
Úmrtí7. července 1991 (ve věku 44 let)
Vír
Místo pohřbeníŘečkovický hřbitov
Povoláníherec, dělník, kaligraf, spisovatel, zápasník a básník
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
 
Hrob Franty Kocourka

Vyučil se písmomalířem na brněnském výstavišti, pracoval v uhelných skladech. Od mládí se věnoval zápasení v družstvu Zbrojovky Brno.

V roce 1975 vstoupil do povědomí celého Československa, když se rozhodl, že udělá z Rudy Kovandy Zlatého slavíka, což se téměř podařilo. Když se organizátorům začaly hromadit hlasy pro Rudyho, dopátrali se toho, že o celé akci vůbec netuší a že se vlastně jedná o recesi. Anulovali všechny jeho hlasy a vyhrál opět Karel Gott.[1] Postava Franty Kocourka je neoddělitelně spojena s městem Brnem, kde žil a působil.

Řadu let byl členem souboru Divadla Husa na provázku.[2]

Smrt ho zastihla předčasně a nečekaně ve Víru. Selhalo mu srdce, když seděl s přáteli v restauraci.[3] Mnoho lidí si tehdy myslelo, že zpráva o jeho smrti je jen další recese.[3] Je pohřben na hřbitově v Brně-Řečkovicích (2A/103).[4]

Dne 9. července 2021 u příležitosti třiceti let od jeho skonu mu byl odhalen pomník instalovaný na Palackého náměstí v brněnských Řečkovicích v parku u kostela svatého Vavřince.[5]

Filmografie

editovat
 
Pomník Franty Kocourka v Řečkovicích

Televize

editovat

Dokumenty

editovat

Krátce po jeho smrti brněnské studio České televize a režisér Karel Fuksa připravili dvoudílný vzpomínkový pořad To byl Franta Kocourek (1992). V roce 2017 o něm režisér a scenárista Jiří Vondrák natočil televizní dokument Král železa a smíchu Franta Kocourek.[6]

Reference

editovat
  1. Brněnský deník.cz: Božského Rudyho obdivovaly davy fanoušků
  2. Franta Kocourek ve Filmové databázi
  3. a b Lidovky.cz; ČTK. Smrt Franty Kocourka vypadala jako žert. lidovky.cz [online]. 2011-07-06 [cit. 2014-03-15]. Dostupné online. 
  4. Internetová encyklopedie dějin Brna/František Kocourek) Kovanda [online]. Brno: rev. 2019-07-07 [cit. 2021-07-02]. Dostupné online. 
  5. LANKAŠOVÁ, Markéta; PETRŮ, František. Trhal balíčky karet, publikoval v hantecu. Silák Kocourek dostane památník. iDNES.cz [online]. 2021-07-08 [cit. 2021-07-08]. Dostupné online. 
  6. Král železa a smíchu Franta Kocourek

Externí odkazy

editovat