Royal Institute of British Architects
Royal Institute of British Architects (zkratka RIBA, doslova Královský institut britských architektů) je profesní sdružení a orgán pro britské i mezinárodní architekty. RIBA se ve spolupráci s Anglickým parlamentem snaží zkvalitnit veřejnou i soukromou architekturu.
Royal Institute of British Architects | |
---|---|
Zakladatel | Philip Hardwick |
Sídlo | 66 Portland Place, Spojené království |
Souřadnice | 51°31′16,62″ s. š., 0°8′42,29″ z. d. |
Tržby | 21 mil. £ (2020) 25,6 mil. £ (2019) |
Oficiální web | www |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Bylo sformováno v roce 1834 za účelem rozvoje architektury, architekty Philip Hardwick, Thomas Allom, William Donthorne, Thomas Leverton Donaldson, John Buonarotti Papworth a Thomas de Grey. Poskytuje podporu pro přibližně 44 000 členů po celém světě v podobě tréninků, technické podpory, publikací a akcí. Posláním organizace je přispívat a rozvíjet architekturu po světe. Z Londýnského ústředí sprostředkovává RIBA pro veřejnost informace skrz vlastní webovou stránku a knihovnu.
Každoročně tato organizace oceňuje výjimečnou architekturu Stirlingovou cenou, která se přirovnává k Oscarům staveb. Udělují se také další menší ocenění.
Co dělá RIBA
editovatStrategie
editovat- Poukazovat na přínos dobré architektury
- Podporovat a zvětšovat přínosy architektury
- Umožnit tvorbu dobré architektury
- Zabezpečit vysokostandardní služby
- Vyvinout potenciál pro tvorbu strategií
Každoroční kontroly
editovatPoskytují celoroční zhodnocení RIBA a podávají finanční zprávu o činnosti RIBA.
Politika
editovatHlavními povinnostmi jsou:
- Koordinovat politické aktivity
- Zabezpečovat průzkum
- Sledovat politickou situaci
- Kontrolovat strategický plán RIBA
Styk s veřejností
editovatArchitektura je politická – týká se problematiky toho, kde člověk žije, kde jsou vzdělávány děti, a jak je o člověka postaráno v nemoci, nebo jak vypadá životní prostředí. Úlohou RIBA je přes rozhodnutí v parlamente zvýšit úroveň architektury.
Průzkum a rozvoj
editovatRIBA podporuje průzkum a inovativnost při zvyšovaní vědomostí o profesi podněcováním interakce mezi výzkumníky a realizátory. Průzkum a rozvoj organizace podporuje hlavně RIBA poslaní a strategie a týká se objektů zadefinových ve strategickém plánu RIBA.
Tvorba plánů
editovatJe program zaměřený na vize do budoucnosti. Zahrnuje podniknuté průzkumy, vydané publikace a poskytnuté lekce, semináře a debaty. Vytváří prostor na komunikaci o potřebách společnosti, o architektuře v minulosti a vizích architektury do budoucnosti.
RIBA Ocenění
editovatJsou udělované budovám, které dosahují vysoký standard a jsou přínosem pro své okolí. Ceny se každoročně a udělují od roku 1966. Hodnocené stavby jsou posuzované podle konkrétního příkladu a regionu. Porota pro každý region je postavená z místních zástupců, soudního poradce a z předsedajícího, který je většinou známý architekt. Porota se každoročně mění.
Typy ocenění:
- Stirlingova cena – je ocenění budovy celého roku, pojmenované po britském architektovi Jamesovi Stirlingovi (1926-1992). Budovy jsou do něj nominované na základě postupu z RIBA national awards nebo RIBA europeans awards.
- Royal Gold Medal – oceňuje kolektivy
- Stephen Lawrence price – oceňuje budovy s rozpočtem menším než 500 000 liber
- RIBA President's Medals Students Award – cena udělovaná za studentské práce
Knowledge Communities
editovatKnowledge Comunities RIBA (Vzdělávací komunity RIBA) jsou internetové interdisciplinární skupiny, které mají úlohu zachytit a vzájemně sdílet a aplikovat v praxi své poznatky z oblasti architektury a životního prostředí. Jde o nekomerční iniciativu otevřenou odborníkům na životní prostředí a všem, kteří se chtějí podělit o poznatky z příbuzných odvětví. RIBA jako organizace usiluje umožnit přenos vědomostí a poznatků pomocí těchto specializovaných skupin.[1]
Odkazy
editovatReference
editovatV tomto článku byl použit překlad textu z článku Royal Institute of British Architects na slovenské Wikipedii.
- ↑ SPRING, Martin: “Interview Sunand Prasad” Building, 35 (2007)
Externí odkazy
editovat- Obrázky, zvuky či videa k tématu Královský institut britských architektů na Wikimedia Commons
- Oficiální stránky Archivováno 29. 5. 2016 na Wayback Machine.