Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Sacha Vierny

francouzský kameraman

Sacha Vierny (10. srpna 1919 Bois-le-Roi, Seine-et-Marne, Île-de-France15. května 2001 Paříž) byl francouzský kameraman, který se stal známý spoluprací s režisérem Alainem Resnaisem na snímcích jakými byly Hirošima, má láska a Loni v Marienbadu a také prací s Peterem Greenawayem, zejména na filmech Kuchař, zloděj jeho žena a její milenec a Prosperovy knihy.

Sacha Vierny
Narození10. srpna 1919
Bois-le-Roi, Seine-et-Marne, Francie
Úmrtí10. srpna 1919 (ve věku -82 let)
Paříž, Francie
Alma materInstitut pokročilých kinematografických studií
Povoláníkameraman
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Profesní kariéra

editovat

V období 1955–1984 spolu Alainem Resnaisem natočil celkem deset filmů. První z nich Noc a mlha (Nuit et brouillard) zpracoval téma holokaustu. Posledním pak byl snímek z roku 1984 Láska až za hrob (L'amour à mort). Následně se stal dvorním kameramanem britského režiséra Petera Greenawaye, s nímž navázal spolupráci filmem z roku 1985 Zet a dvě nuly (A Zed & Two Noughts). Natočil téměř celou tvorbu tohoto britského filmaře, včetně jeho televizní tvorby. Poslední společný projekt v roce 1999 představovalo drama 8 1/2 ženy (8½ Women). Greenaway jej označil za svého „nejdůležitějšího spolupracovníka“.[1]

Během umělecké kariéry spolupracoval také s dalšími režiséry, jakými byli Raúl Ruiz, Pierre Kast, Chris Marker, Paul Paviot nebo Luis Buñuel, s nímž vytvořil surrealistické drama Kráska dne. Poslední prací se v roce 2000 stalo historické drama Muž, který plakal pod režijním vedením Angličanky Sally Potterové. V hlavních rolích se objevili Cate Blanchettová, Christina Ricci, John Turturro a Johnny Depp.

Filmografie

editovat

Reference

editovat

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sacha Vierny na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

editovat