SK Sturm Graz: Forskelle mellem versioner
Udseende
Content deleted Content added
Makenzis (diskussion | bidrag) |
m ret link til sportsklub; kosmetiske ændringer |
||
Linje 61: | Linje 61: | ||
| infoboks_sidst_opdateret = |
| infoboks_sidst_opdateret = |
||
}} |
}} |
||
[[ |
[[Fil:Mannschaft des SK Sturm Graz beim Cupfinale 2010.jpg|thumb|300px|right|SK Sturm Graz, 2010]] |
||
'''Sportklub Sturm Graz''' (normalt bare kendt som '''SK Sturm Graz''' eller bare '''Sturm Graz''') er en [[østrig]]sk [[fodbold]]klub fra byen [[Graz]] i [[Steiermark]]. Klubben spiller i landets bedste liga, den [[Bundesliga (Østrig)|østrigske Bundesliga]], og har hjemmebane på [[UPC-Arena]]. Klubben blev grundlagt i [[1909]], og har siden da vundet to østrigske mesterskaber og tre pokaltitler. |
'''Sportklub Sturm Graz''' (normalt bare kendt som '''SK Sturm Graz''' eller bare '''Sturm Graz''') er en [[østrig]]sk [[fodbold]]klub fra byen [[Graz]] i [[Steiermark]]. Klubben spiller i landets bedste liga, den [[Bundesliga (Østrig)|østrigske Bundesliga]], og har hjemmebane på [[UPC-Arena]]. Klubben blev grundlagt i [[1909]], og har siden da vundet to østrigske mesterskaber og tre pokaltitler. |
||
Linje 71: | Linje 71: | ||
{{CLL | Fa=1 | Nr=1 | Ss=1998-99 | Rn=2. kvalif. | La=Ungarn | Md=Ujpest FC | Mh=4 | Ih=0 | Mu=3 | Iu=2 }} |
{{CLL | Fa=1 | Nr=1 | Ss=1998-99 | Rn=2. kvalif. | La=Ungarn | Md=Ujpest FC | Mh=4 | Ih=0 | Mu=3 | Iu=2 }} |
||
{{CLL | Fa=1 | Nr=2 | Rn=Gruppespil | La=Rusland | Md=Spartak Moskva | Mh=0 | Ih=2 | Mu=0 | Iu=0 }} |
{{CLL | Fa=1 | Nr=2 | Rn=Gruppespil | La=Rusland | Md=Spartak Moskva | Mh=0 | Ih=2 | Mu=0 | Iu=0 }} |
||
{{CLL | Fa=1 | Nr=3 | | La=Italien | Md=Internazionale | Mh=0 | Ih=2 | Mu=0 | Iu=1 }} |
{{CLL | Fa=1 | Nr=3 | | La=Italien | Md=FC Internazionale Milano{{!}}Internazionale | Mh=0 | Ih=2 | Mu=0 | Iu=1 }} |
||
{{CLL | Fa=1 | Nr=4 | | La=Spanien | Md=Real Madrid | Mh=1 | Ih=5 | Mu=1 | Iu=6 }} |
{{CLL | Fa=1 | Nr=4 | | La=Spanien | Md=Real Madrid | Mh=1 | Ih=5 | Mu=1 | Iu=6 }} |
||
{{CLL | Fa=2 | Nr=5 | Ss=1999-00 | Rn=3. kvalif. | La=Schweiz | Md=Servette | Mh=2 | Ih=1 | Mu=2 | Iu=2 }} |
{{CLL | Fa=2 | Nr=5 | Ss=1999-00 | Rn=3. kvalif. | La=Schweiz | Md=Servette | Mh=2 | Ih=1 | Mu=2 | Iu=2 }} |
||
Linje 100: | Linje 100: | ||
{{CLL | Fa=2 | Nr=24 | | Rn=3. kvalif. | La=Tyrkiet | Md=Fenerbache | Mh=1 | Ih=2 | Mu=1 | |
{{CLL | Fa=2 | Nr=24 | | Rn=3. kvalif. | La=Tyrkiet | Md=Fenerbache | Mh=1 | Ih=2 | Mu=1 | |
||
Iu=1 }} |
Iu=1 }} |
||
{{CLL | Fa=1 | Nr=25 | Ss=2018-19 | Rn=2. kvalif. | La=Holland | Md=Ajax | Mh=1 | Ih=3 | Mu=0 | |
{{CLL | Fa=1 | Nr=25 | Ss=2018-19 | Rn=2. kvalif. | La=Holland | Md=AFC Ajax{{!}}Ajax | Mh=1 | Ih=3 | Mu=0 | |
||
Iu=2 }} |
Iu=2 }} |
||
{{CLL | Fa=2 | Nr=26 | | Rn=3. kvalif. | La=Cypern | Md=AEK Larnaca | Mh=0 | Ih=2 | Mu=0 | |
{{CLL | Fa=2 | Nr=26 | | Rn=3. kvalif. | La=Cypern | Md=AEK Larnaca | Mh=0 | Ih=2 | Mu=0 | |
||
Linje 131: | Linje 131: | ||
{{autoritetsdata}} |
{{autoritetsdata}} |
||
{{Bundesliga (Østrig)}} |
{{Bundesliga (Østrig)}} |
||
⚫ | |||
[[Kategori:Fodboldklubber i Østrig|Sturm Graz, SK]] |
[[Kategori:Fodboldklubber i Østrig|Sturm Graz, SK]] |
||
[[Kategori:Etableret i 1909]] |
[[Kategori:Etableret i 1909]] |
||
⚫ |
Nuværende version fra 2. jul. 2024, 17:51
SK Sturm Graz | ||||
---|---|---|---|---|
Klubdetaljer | ||||
Fulde navn | Sportklub Sturm Graz | |||
Grundlagt | 1909 | |||
Hjemmebane | UPC-Arena | |||
Kapacitet | 15.400 tilskuere | |||
Formand | Hans Rinner | |||
Cheftræner | Franco Foda | |||
Liga 2024-25 | Bundesliga | |||
Liga 2023-24 | Bundesliga (1. plads) | |||
| ||||
Sportklub Sturm Graz (normalt bare kendt som SK Sturm Graz eller bare Sturm Graz) er en østrigsk fodboldklub fra byen Graz i Steiermark. Klubben spiller i landets bedste liga, den østrigske Bundesliga, og har hjemmebane på UPC-Arena. Klubben blev grundlagt i 1909, og har siden da vundet to østrigske mesterskaber og tre pokaltitler.
Titler
[redigér | rediger kildetekst]- Østrigsk Bundesliga (4): 1998, 1999, 2011, 2024
- Østrigsk Pokalturnering (6): 1995-96, 1996-97, 1998-99, 2009-10, 2017-18, 2022-23
- Europæisk deltagelse
Nr | Sæson | Runde | Modstander | Hjemme | Ude | V | U | T | Mål | P | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1998-99 | 2. kvalif. | Ujpest FC | 4 | - | 0 | 3 | - | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | - | 2 | 6 |
2 | – | Gruppespil | Spartak Moskva | 0 | - | 2 | 0 | - | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | - | 2 | 1 |
3 | – | – | Internazionale | 0 | - | 2 | 0 | - | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | - | 3 | 0 |
4 | – | – | Real Madrid | 1 | - | 5 | 1 | - | 6 | 0 | 0 | 2 | 2 | - | 11 | 0 |
5 | 1999-00 | 3. kvalif. | Servette | 2 | - | 1 | 2 | - | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | - | 3 | 4 |
6 | – | Gruppespil | Olympique Marseille | 3 | - | 2 | 0 | - | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | - | 4 | 3 |
7 | – | – | Manchester United | 0 | - | 3 | 1 | - | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | - | 5 | 0 |
8 | – | – | Dinamo Zagreb | 1 | - | 0 | 0 | - | 3 | 1 | 0 | 1 | 1 | - | 3 | 3 |
9 | 2000-01 | 2. kvalif. | Hapoel Tel Aviv | 3 | - | 0 | 2 | - | 1 | 2 | 0 | 0 | 5 | - | 1 | 6 |
10 | – | 3. kvalif. | Feyenoord | 2 | - | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | - | 2 | 4 |
11 | – | Gruppespil 1 | Glasgow Rangers | 2 | - | 0 | 0 | - | 5 | 1 | 0 | 1 | 2 | - | 5 | 3 |
12 | – | – | Galatasaray | 3 | - | 0 | 2 | - | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | - | 2 | 4 |
13 | – | – | AS Monaco | 2 | - | 0 | 0 | - | 5 | 1 | 0 | 1 | 2 | - | 5 | 3 |
14 | – | Gruppespil 2 | Valencia CF | 0 | - | 5 | 0 | - | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | - | 7 | 0 |
15 | – | – | Manchester United | 0 | - | 2 | 0 | - | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | - | 5 | 0 |
16 | – | – | Panathinaikos | 2 | - | 0 | 2 | - | 1 | 2 | 0 | 0 | 4 | - | 1 | 6 |
17 | 2002-03 | 3. kvalif. | Maccabi Haifa F.C. | 3 | - | 3 | 0 | - | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | - | 5 | 1 |
18 | 2011-12 | 2. kvalif. | Fehervar FC | 2 | - | 0 | 2 | - | 3 | 1 | 0 | 1 | 4 | - | 3 | 3 |
19 | – | 3. kvalif. | Zestafoni | 1 | - | 0 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | - | 1 | 4 |
20 | – | Play-off | BATE Borisov | 0 | - | 2 | 1 | - | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | - | 3 | 1 |
21 | 2013-14 | 2. kvalif. | Breidablik | 0 | - | 1 | 0 | - | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | - | 1 | 1 |
22 | 2015-16 | 3. kvalif. | Rubin Kazan | 2 | - | 3 | 1 | - | 1 | 0 | 1 | 1 | 3 | - | 4 | 1 |
23 | 2017-18 | 2. kvalif. | OFK Titograd | 0 | - | 1 | 3 | - | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | - | 1 | 3 |
24 | – | 3. kvalif. | Fenerbache | 1 | - | 2 | 1 | - | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | - | 3 | 1 |
25 | 2018-19 | 2. kvalif. | Ajax | 1 | - | 3 | 0 | - | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | - | 5 | 0 |
26 | – | 3. kvalif. | AEK Larnaca | 0 | - | 2 | 0 | - | 5 | 0 | 0 | 2 | 0 | - | 7 | 0 |
27 | 2021-22 | Play-off. | Mura | 2 | - | 0 | 3 | - | 1 | 2 | 0 | 0 | 5 | - | 1 | 6 |
28 | – | Gruppespil | Monaco | 1 | - | 1 | 0 | - | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | - | 2 | 1 |
29 | – | – | PSV Eindhoven | 1 | - | 4 | 0 | - | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | - | 6 | 0 |
30 | – | – | Real Sociedad | 0 | - | 1 | 1 | - | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | - | 2 | 1 |
31 | 2022-23 | 3. kvalif. | Dynamo Kiev | 1 | - | 2 | 0 | - | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | - | 3 | 0 |
32 | 2023-24 | 3. kvalif. | PSV Eindhoven | 1 | - | 3 | 1 | - | 4 | 0 | 0 | 2 | 2 | - | 7 | 0 |
33 | – | Gruppespil | Atalanta | 2 | - | 2 | 0 | - | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | - | 3 | 1 |
34 | – | – | Sporting | 1 | - | 2 | 0 | - | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | - | 5 | 0 |
35 | – | – | Rakow Czestochowa | 0 | - | 1 | 1 | - | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | - | 1 | 3 |
36 | – | 1/16 final | Slovan Bratislava | 4 | - | 1 | 1 | - | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 | - | 1 | 6 |
- | - | - | Sammenlagt | 43 | - | 48 | 28 | - | 63 | 19 | 13 | 38 | 71 | - | 111 | 70 |