Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Ajapangandus

Redaktsioon seisuga 6. märts 2013, kell 22:41 kasutajalt JackieBot (arutelu | kaastöö) (r2.7.2) (Robot: lisatud de, fa, fi, ro, ru, simple, sv, ta, tr)

Ajapangandus on vastastikune teenuste vahetussüsteem, milles rahaühikute asemel kasutatakse ajaühikuid. See on näide alternatiivsest rahasüsteemist. Rahaühikut, mille väärtus on alati väärt tund aega ükskõik millise kasutaja tööd, nimetatakse Ameerikas ajadollariks ja Suurbritannias ajaveksliks (time credit). Ajapangandust kasutatakse põhiliselt stiimuleid ja auhindu jagava vahendina sotsiaalsete tööde eest - laste õpetamine, vanainimeste eest hoolitsemine, naaberlik abi - need on tööd, mida tehakse vabatahtlikuna ja mida turumajandus ei kata. Aja eest, mille kasutaja kulutab kogukonna liikmete sotsiaalseks heaoluks, saab ta endale teenuseid vastu. [1] Lisaks ajavekslitele on osalejatel, kes on tavaelus harjunud rohkem saama, kui andma, võimalik koguda enesekindlust, tõsta sotsiaalsete kontaktide arvu ning parandada oma oskusi. Kogukonnad kasutavad seetõttu ajapangandust tööriistana tugevamate kogukonnasiseste suhete moodustamiseks (sotsiaalse kapitali kogumine). Ajapangandus tekkis USAs 1980ndate alguses. [2] Aastaks 1990 oli Robert Wood Johnsoni Fond investeerinud ajapangandusse 1,2 miljonit USA dollarit vanurite hoolekande parandamiseks. Tänapäeval on 26 riigis aktiivseid ajapanku, Suurbritannias üle 250 aktiivse ajapanga ja USAs rohkem kui 276 ajapanka. [3][4]

Vaata ka

Märkmed

  1. Seyfang, Gill. "Time banks: rewarding community self-help in the inner city?" Community Development Journal 39.1 (January 2004): 63.
  2. Cahn, Edgar S. No More Throw Away People. Washington, DC: Essential Books, 2004.
  3. About Time Banking UK Accessed March 23, 2012.
  4. "Time Banks Directory".