Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Elektrisinine

Redaktsioon seisuga 27. veebruar 2023, kell 22:27 kasutajalt Evlper (arutelu | kaastöö) (Päritolu)

Elektrisinine on väljamõeldud värvinimetus, mis eesti keeles tähistab väga eredat, roheka varjundiga sinist[2], aga prantsuse keeles heledamapoolset erksinist[3].

Elektrisinine
Värvi koordinaadid
Hex kood #2C75FF
sRGBB  (rgb) (44, 117, 255)
CMYKH   (c, m, y, k) (83, 54, 0, 0)
HSV       (h, s, v) (219°, 100%, 59%)
Allikas code-couleur.com[1]
B: Normaalolukorras [0–255] (bitti)
H: Normaalolukorras [0–100]

Päritolu

Kuigi elektril pole värvi, tähistas väljend "lumière bleue électrique" 19. sajandi esimesel poolel kaarlampide valgust, mille värvus näis gaasivalguses sinisena. 1882. aastal lkasutatakse nimetust "bleu electrique" kanga värvuse kirjeldamiseks:

"Ennäe, mida kirjutab ajakirja "Revue de la Mode" viimases numbris proua Marie de Saverny, kelle nimi on autoriteet kõiges, mis puudutab tualette: Teame, et Union de l'Inde pakub oma klientidele igal hooajal valikut võluvatest uudistoodetest pariislikule maitsele [...] kas elegantsele või lihtsale kostüümile on siin [...] ilus nunnaloor, kahes eri kvaliteedis ja 200 värvitoonis. […] villastes paabulinnusinine on üks moekamaid, ja uued värvitoonid: elektrisinine, lasuursinine, jahimeheroheline, [...], linavalge kuulus varjund, krevetiroosa, korallpunane [...]." Le Monde illustré, 18 mars 1882[4].

Eesti keelde on väljend jõudnud saksa keelest[5].

Variatsioonid

ISCC-NBS-i värvisõnaraamatu "Color: Universal Language and Dictionary of Names" järgi võib elektrisinine (Electric blue) olla hallikassinine või (Electric) keskmine rohekassinine[6].

Kasutamine

Prantsuse keeles kasutatakse värvinimetust moes ja dekoratsioonis, eesti keeles mitmesuguste objektide särava või erksa värvuse kirjeldamiseks. Kuigi Eesti keele seletav sõnaraamat mainib ära elektrisinise roheka varjundi, kasutatakse värvinimetust ka eesti keeles pigem mitmesuguse värvusega erksiniste objektide puhul, nagu tekstiilid või ehted, mis pole tingimata rohekassinised[7][8][9][10][11].

Viited

Vaata ka