Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
 See artikkel räägib teatud organisatsioonidest, Türgi linna kohta vaata artiklit Ordu (linn) ja filmi "The Order" kohta vaata artiklit Ordu (film).

Ordu (ladina sõnast ordo – 'kord, seisus') on teatud põhimõtete järgi korrastatud organisatsioon, mis luuakse teatud eesmärkide või ideede saavutamise kaitseks, säilitamiseks ja ordu idee edasiviimiseks.

Vanemad kristlik/katoliiklikud ordud olid peamisteks kiriku misjonitegevuse tugipunktideks. Katoliiklike ordude kohta kasutatakse pärast Teist Vatikani kirikukogu ka sõna "kongregatsioon".

Ordut iseloomustab liikmete koherentsus oma ideede elluviimisel ning väliselt teatud regaaliate ning ainult neile omaste riietuse ja väljendite kasutamine. Ajaloost on teada erisuunalise arenguga ning eesmärkidega ordusid. Enamus neist on olnud avalikud nii oma eesmärkides kui ka ideoloogias. On teada ordusid, mis on moodustatud lühiajaliste eesmärkide saavutamiseks (ristisõjad), kui ka neid, mis on püsinud sajandeid ning on sekulaarse põhjaga hariduse, tervishoiu ja religiooni edendamisel pikkade traditsioonidega.

Mõned ordud on aga tuntud oma varjatud eesmärkide ja tegutsemismoodustega, mis on tekitanud ajaloos ja ka tänapäeval palju poleemikat ning nende liikmete vastu ka otseseid repressioone.

Kristlikke ordusid on kutsutud ka kiriku sõjaväeks ja nende liikmeid Kristuse sõdalasteks. Varajasel keskajal olid paljud ordud militaarseks jõuks, mis ületasid isegi mõnede riikide sõjalise jõu. Tänapäevani eksisteerivate ordude otsene eesmärk ja tegevus on jäänud meediast praktiliselt välja, ehkki on teada, et paljud haiglad ja isegi koolid kuuluvad tegelikult juba keskajast tuntud ordude õiglusjärglastele. Tunduvalt spekulatiivsemad andmed on aga niinimetatud salajaste ordude edasikestmise ja tegevuse kohta tänapäeval.

Ordusid

muuda

Katoliku ordud

muuda
  Pikemalt artiklis Katoliku ordude loend

Mungaordud

muuda
Kamalduleeslased
Üldine observants
Feuillandid
Trapistid

Augustinuse reegel

muuda

Hospidaliordud

muuda

Vaimulikud rüütliordud

muuda

Kerjusordud

muuda
Esimene ordu:
Frantsisklased-konventuaalid
Frantsisklased-observandid
Reformaadid
Diskaltseaadid
Rekollektid
Kaputsiinlased
Teine ordu:
Klarissid
Kolmas ordu:
Tertsiaarid
Reguleeritud Kolmas ordu
Teine ordu:
Naisdominiiklased
Püha Dominicuse Patukahetsuse Kolmas ordu
Esimene ordu:
Vana observantsi karmeliidid
Paljasjalgsed
Teine ordu:
Naiskarmeliidid
Paljasjalgsed
Kolmas ordu
Augustiinlased-rekollektorid
Augustiinlased-paljasjalgsed

Jesuiidid

muuda
Inglise preilid

Sõna kasutus väljaspool kirikut

muuda

Tuntumad mitte kiriklikud ordud on Vabamüürlaste ordu ja Assasiinide ordu. Keskajal olid tuntud ka mitmed kuninglikud rüütliordud, mille liikmed valis kuningas ja mille liikmeks olemine oli au küsimus. Liikmeks olemine tõi üldjuhul kaasa materiaalseid ja muid kohustusi kuninga suhtes. Tuntuim peaks olema Prantsusmaa kuningate asutatud Sukapaela ordu.

Vaata ka

muuda

Välislingid

muuda