Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Suharto

Indoneesia kindral ja president (1968-1996)

Suharto (8. juuni 192127. jaanuar 2008) oli Indoneesia poliitik, president aastatel 19671998.

Suharto

Suharto sündis ametliku versiooni järgi talupojaperes, kuid teda on peetud ka aadliku või kaupmehe sohilapseks.[1]

Teises maailmasõjas võitles ta nii Hollandi kui ka Jaapani armees. Alates 1949. aastast tegi ta karjääri Indoneesia armees, 1965. aastal sai temast sõjaväe ülemjuhataja. Sel ajal olid riigis suured sisesegadused, milles Suharto süüdistas kommuniste. Et kaos üha kasvas, ei jäänud ka vasakpoolsete vaadetega presidendil Sukarnol muud üle kui riigis erakorraline seisukord välja kuulutada. Enamik võimust läks Suharto kätte, riigis puhkes aga kodusõda, kus hukkus sadu tuhandeid inimesi. 1967. aastal sundis võidukas Suharto Sukarnot võimust loobuma ja kehtestas parempoolse autoritaarse režiimi, mis osutus majanduslikult edukaks. Selle ja USA toetuse tõttu püsis Suharto võimul terve külma sõja aja ning temast sai üks kõige enam riigi vara omastanud riigipäid üldse.[2]

Suharto valitsemisaeg Indoneesias oli vastuoluline. Kuigi tema valitsusajal nähti majanduskasvu ja stabiilsuse perioodi, kaasnes sellega ka palju inimõiguste rikkumisi ja korruptsiooni. Paljud inimesed süüdistasid teda poliitilises repressioonis, sealhulgas tsensuuris ja poliitiliste vastaste mahasurumises.

Lisaks tekitasid tema juhitud majanduspoliitika ja erastamine ka palju kriitikat, kuna need soodustasid tema lähikondsete ja sugulaste rikastumist, samal ajal kui suur osa elanikkonnast elas vaesuses. Suharto valitsemisaeg kestis üle 30 aasta, mis tekitas muret demokraatlike vabaduste puudumise pärast.

Ehkki 1990. aastatel nõuti üha häälekamalt Suharto võimult lahkumist, suutis ta võimul püsida kuni 1998. aasta majanduskriisini, mil riigis puhkesid suured siserahutused. Nii otsustas 77-aastane Suharto võimust loobuda, kuid säilitas enamiku oma varandusest. Kohtulikult teda vastutusele ei võetud, sest tema pooldajate hulk oli endiselt küllaltki suur, samuti ei võimaldanud seda tema vilets tervis. 2008. aasta alguses halvenes Suharto tervis järsult ja ta viidi haiglasse, kus teda hoidsid elus vaid aparaadid.[2]

Suharto suri haiglas 27. jaanuaril 2008. Ta maeti järgmisel päeval oma perekonna mausoleumi Solo linna lähistel Jaava saare keskosas.

Viited

muuda
  1. "Postimees: Eksdiktaatori elu lõpeb aujärjel". Originaali arhiivikoopia seisuga 24. jaanuar 2008. Vaadatud 20. jaanuaril 2008.
  2. 2,0 2,1 "Samas". Originaali arhiivikoopia seisuga 24. jaanuar 2008. Vaadatud 20. jaanuaril 2008.
Eelnev
Sukarno
Indoneesia president
19671998
Järgnev
Jusuf Habibie