Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Prijeđi na sadržaj

Pireneji-Jug

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno s Midi-Pyrénées)
Pireneji-Jug
Midi-Pyrénées

(1982. – 2015.)
Položaj regije Pireneji-Jug u Francuskoj
Departmani Ariège (09)
Aveyron (12)
Gers (32)
Haute-Garonne (31)
Hautes-Pyrénées (65)
Lot (46)
Tarn (81)
Tarn-et-Garonne (82)
Prefektura Toulouse
Ukupno stanovnika 2 551 687 stanovnika
(1999.)
Gustoća 56 stanovnika/km2
Površina 45 348 km2
Broj okruga 22
Broj kantona 293
Broj općina 3 020
Predsjednik
regionalnog vijeća
Martin Malvy
(PS)

Pireneji-Jug (fra. Midi-Pyrénées; oks. Miègjorn-Pirenèus; gas. Mieidia-Pirenèus) bivša (1982. – 2015.) francuska regija. Bila je najveća regija kontinetalne Francuske i sastojala se od 8 departmana.

Povijest

[uredi | uredi kôd]

Budući da je regija umjetno sastavljena u 20. stoljeću, svi dijelovi regije nemaju zajedničku povijest. Oko 25% regije se sastoji od bivše provincije Gascogne, 25% od bivše provincije Languedoc, a ostatak od provincija Rouergue, Quercy, Nébouzan i Agenois.

Administracija

[uredi | uredi kôd]

Od 1998. na čelu regionalnog vijeća je Martin Malvy iz PS-a (Socijalističke partije). Njegova koalicija PS-PCF-PRG ima 62 zastupnika od 91 zastupničkog mjesta u regionalnom vijeću. UMP-UDF ima 21 zastupnika, a krajnje desni FN 8 zastupnika.

Zemljopis

[uredi | uredi kôd]

Regija Pireneji-Jug nalazi se na jugu Francuske. To je najveća pokrajina Francuske čija je površina veća od Danske. Na jugu graniči s državama Španjolskom i Andorom. Također graniči i s četiri druge regije Francuske: na zapadu s Akvitanijom, na sjeveru s Limousinom, na sjeveroistoku s Auvergne te na istoku s regijom Languedoc-Roussillon.

Regija Pireneji-Jug sastoji se od 8 departmana: Lot, Aveyron, Tarn, Haute-Garonne, Ariège, Hautes-Pyrénées, Gers i Tarn-et-Garonne. Administrativno središte regije je Toulouse, koji je ujedno i administrativno središte departmana Haute-Garonne.

Najveća rijeka je Garonne sa svoja četiri pritoka: Gers, Ariège, Lot i Tarn.

U regiji postoje dva važna planinska masiva: Pireneji (les Pyrénées) na jugu i Središnji masiv (Massif Central) na sjeveroistoku regije. Pireneji čine prirodnu granicu sa Španjolskom.

Stanovništvo

[uredi | uredi kôd]

U regiji postoji veliki nerazmjer u starosti stanovništva. U glavnom gradu Toulouseu većinom živi mlađe stanovništvo, dok ostatak regije osjetno stari. Toulouse je ujedno grad u kojem su prihodi među najvećima u Francuskoj, odmah iza Pariza, dok su u ostatku regije osjetno niži.

Jezici

[uredi | uredi kôd]

Dva glavna lokalna jezika u regiji su oksitanski i gasconjski. Gaskonjski se tradicionalno govori na zapadu i jugozapadu regije (Gascogne, Bigorre, Quatre Vallés, Nébouzan, Comminges, Couserans), dok se okcitanski najviše govori na istoku i sjeveroistoku regije (Languedoc, Rouergue, Quercy, Comté de Foix).

Međutim, ti su jezici praktički pred izumiranjem u ovoj regiji i u velikoj ih je mjeri zamijenio francuski jezik. Te jezike razumiju uglavnom stariji ljudi u regiji.

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]


Portal Francuske – Pristup člancima s tematikom o Francuskoj.