Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

„Pangea” változatai közötti eltérés

[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
0 forrás archiválása és 2 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0
1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.9.5
 
(13 közbenső módosítás, amit 10 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
12. sor:
| kor vég = 150
| idő = [[kora karbon]] – [[késő jura]]
| térkép =Pangaea continents hun200Ma.pngjpg
| térképméret =
| térképaláírás = Pangea térképe
}}
A '''Pangea''' vagy '''Pangaea''' ([[ógörög nyelv|ógörög]] Παγγαία, azaz „az egész föld”) az a szuperkontinens, amely a [[paleozoikum]] és [[mezozoikum]] korszakokban létezett és amelyből a [[lemeztektonika]]i mozgások révén kivált minden mai kontinens.
az a szuperkontinens, amely a [[paleozoikum]] és [[mezozoikum]] korszakokban létezett és amelyből a [[lemeztektonika]]i mozgások révén kivált minden mai kontinens.
 
A nevet először a német [[Alfred Wegener]] használta, aki 1912. január 6-án a [[Frankfurt am Main|frankfurti]] [[Senckenberg Naturmuseum]]ban ismertette elméletét a Német Földtani Társulat számára a Pangea [[szuperkontinens]]ről, amely évmilliók folyamán részekre tagolódott, majd a darabok – mozgásuk révén – mai helyükre kerültek. Nagy műve, a "''Die Entstehung der Kontinente und Ozeane"'' (A kontinensek és az óceánok eredete) 1912-ben jelent meg. A harmadik kiadásAz 1922-ben napvilágot látott napvilágot,harmadik amelyetkiadást sok nyelvre lefordítottaklefordították. Ezt a művet tekintik a [[kontinensvándorlás]] elmélete és az abból kifejlődött lemeztektonika alapkövének.<ref>Geothink 47. old.</ref>
 
A Pangea nagyjából vastag kifli alakú volt, a két begörbülő vége a [[Tethys-óceán|Tethys-tengert]] fogta közre. A kontinens hatalmas mérete miatt belső területei nagyon szárazak lehettek. A szárazföldi állatok a Pangeán keresztül gyakorlatilag a mai [[Északi-sark]]tól a [[Déli-sark]]ig szabadon vándorolhattak.
27 ⟶ 26 sor:
A Pangea mintegy 180 millió évvel ezelőtt ([[mya (időegység)|mya]]) kezdett darabokra törni, a [[Jura (időszak)|jura]] korban, először délen [[Gondwana (őskontinens)|Gondwana]], északon [[Laurázsia]] kontinensekre, amelyek később tovább töredeztek és megszülettek a mai kontinensek.
 
Nem a Pangea volt az első szuperkontinens. A fellelhető bizonyítékokból a tudósok rekonstruálták a 600 millió évvel ezelőtt létrejött, [[Pannotia|Pannotiának]] nevezett elődjét, amiamely 50 millió évig létezett. Egy másik, a [[Rodinia]] egy még korábbi lehetséges szuperkontinens, kb. 1,1 milliárd évvel ezelőtt születhetett és 750 millió évvel ezelőtt töredezett szét.
 
== Pangea kialakulása ==
49 ⟶ 48 sor:
== Hasadékok keletkezése (riftesedés) és feltöredezés ==
 
Pangea felbomlásának három fő fázisa volt.Az első szakasz a [[középső jura]] szakasz elején (mintegy 175 millió éve) kezdődött a [[Thetysz]]Tethys-óceán]] kelet-nyugati irányú hasadékának kialakulásával, ami keleten a [[Csendes-óceán]] keletkezéséhez, nyugaton pedig végül [[Laurázsia]] és [[Gondwana (őskontinens)|Gondwana]] szuperkontinensek szétválásához vezetett. Az [[Észak-Amerika]] és [[Afrika]] közötti a riftesedés több kisebb hasadékot keletkeztetett, az egyik hasadék eredménye egy új óceánban jelenik meg, az Észak-[[Atlanti-óceán]]ban.
 
Az Atlanti-óceán felnyílása nem egy egységes folyamat volt; először az északi-központi Atlanti medencében keletkezett hasadék. A déli Atlanti-óceán mindaddig nem nyílt szét, amíg a [[Kréta (időszak)|kréta időszakban]]ban Laurázsia nem kezdett az órajárással egyező irányú forgásba, ami Észak-Amerika észak felé történő és [[Eurázsia]] dél felé történő elmozdulásával járt. Laurázsiának ez az elfordulása a ThetyszTethys-óceán bezáródásához vezetett. Eközben Afrika másik oldalán [[Kelet-Afrika]], [[Antarktisz]] és [[Madagaszkár]] módosuló határai mentén új hasadékok keletkeztek, amelyek nemcsak a délnyugati [[Indiai-óceán]] kialakulásához vezettek, hanem a kréta időszakban szét is nyitották azt.
 
Pangea felbomlásának második fő szakasza a korai kréta szakaszban (150-140 millió éve) kezdődött, amikor Gondwana szuperkontinens több kontinensre (Afrika, Dél-Amerika, India, Antarktisz és [[Ausztrália (kontinens)|Ausztrália]]) tagolódott. Mintegy 200 millió éve [[Kimméria]] kontinens, mint fent már megjegyeztük (lásd: "Pangea kialakulása"), egyesült Eurázsiával. Az összeütközéssel azonban egy szubdukciós zóna keletkezett.
 
Ezt a szubdukciós zónát ThetyszTethys-ároknak nevezték el. Ez az árok bukhatott a ThetyszTethys közép-óceáni hátság alá, ez a hátság felelős a ThetyszTethys-óceán terjeszkedéséért. Ez okozta talán Afrika, India és Ausztrália északi irányú mozgását. A korai kréta szakaszban az Atlanti-óceán, a mai Dél-Amerika és Afrika végül leszakadtak Kelet-GondwanatólGondwanától (Antarktisz, India és Ausztrália), ami a "Dél-Indiai-óceán" szétnyílását okozta. A középső kréta szakaszban, amikor [[Dél-Amerika]] elkezdett nyugati irányba távolodni Afrikától, megnyílt a Dél-Atlanti-óceán. A Dél-Atlanti-óceán nem volt egységes, észak-dél irányú hasadék keletkezett benne.
 
Madagaszkár és India is ekkor kezdtek elválni AntartkisztólAntarktisztól és észak felé mozogni, szétnyítvaszétnyitva az Indiai-óceánt. MadagszkárMadagaszkár és India egymástól 100-90 millió évveévvel ezelőtt a késő kréta szakaszban kezdtek elválni. India tovább folytatta mozgását észak felé, Eurázsia irányába 15&nbsp;cm/év (kőzetlemez vándorlási rekord) sebességgel, bezárva a ThetyszTethys-óceánt, mialatt Madagaszkár megállt és az afrikai lemezhez kezdett kapcsolódni. [[Új-Zéland]], [[Új-Kaledónia]] és Zélandia maradéka elvált Ausztráliától, és kelet felé kezdett mozogni, a Csendes-óceán felé, felnyitva a [[Korall-tenger]]t és a [[Tasman-tenger]]t.
 
==Jegyzetek==
80 ⟶ 79 sor:
{{commonskat|Pangea}}
* [http://elte.pene.hu/e107_files/downloads/download.php?fname=./!foldtud/2.%20felev/bevezetes_a_foldtortenetbe/Horvath_Maria/11_paleozoikum.pdf Horváth Mária: Bevezetés a földtörténetbe 11. 2007. Paleozoikum]{{Halott link|url=http://elte.pene.hu/e107_files/downloads/download.php?fname=.%2F%21foldtud%2F2.%20felev%2Fbevezetes_a_foldtortenetbe%2FHorvath_Maria%2F11_paleozoikum.pdf |date=2019-10 }}
* [http://pubs.usgs.gov/publications/text/historical.html Lemeztektonikai összefoglaló. (angolul)] {{Wayback|url=http://pubs.usgs.gov/publications/text/historical.html |date=20090105162104 }}
* [https://web.archive.org/web/20140525214254/http://geofys.dk/articles/Article2.pdf S.B. Lyngsie, H. Thybo: A new tectonic model for the Laurentia−Avalonia−Baltica sutures in the North Sea: A case study along MONA LISA profile 3]
* [https://web.archive.org/web/20060412183052/http://piru.alexandria.ucsb.edu/collections/animations/Pangea.mov Pangea animáció.]
A lap eredeti címe: „https://hu.wikipedia.org/wiki/Pangea