Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

„Pangea” változatai közötti eltérés

[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Az angol szócikk "Pangaea kialakulása" része fordításának folytatása.
33. sor:
A szuperkontinensek kialakulása és szétszakadása ciklikusan ismétlődik a Föld történetében. Pangea előtt más szuperkontinensek is voltak. Az úgynevezett [[Columbia (szuperkontinens)|Columbia]] (vagy Nuna) 2,0-1,8 milliárd évvel ezelőtti időszakban állt össze. Columbia felbomlása után a következő szuperkontinens [[Rodinia]], amely az előző töredékeinek növekedése és egyesülése útján alakult ki. Rodinia mintegy 1,1 milliárd évvel ezelőttől körülbelül 750 millió évvel ezelőttig állt fenn, de a pontos konfigurációja és geodinamikai története közel sem olyan jól ismert, mint a későbbi szuperkontinenseké, [[Pannotia|Pannotiáé]] és Pangeáé.
 
Amikor Rodinia felszakadt, három részre oszlott: Protolaurázsiára, Protogondwanára, és a kisebb Kongó-kratonra. Protolaurázsiát és Protogondwanát a [[Prototethys]]-óceán választotta el egymástól. Majd Protolaurázsia is feltöredezett, ezzel alakultak ki [[Laurentia]], [[Szibéria (őskontinens)|Szibéria]] és [[Baltica]] kontinensek. Baltica Laurentiától keletre Szibéria pedig Laurentiától északkeletre távolodott el. A felosztással két új óceán is keletkezett, a [[Iapetus-óceán]] és [[Paleoázsiai-óceán]]. A legtöbb fent említett szárazföld ismét egyesült, hogy létrehozzák a viszonylag rövid életű [[Pannotia]] szuperkontinenst. Ez a szuperkontinens nagy földterületeket foglalt magában a sarkvidékek és az [[egyenlítő]] közelében, amelyeket csak viszonylag keskeny csík kötött össze. Pannotia 540 millió évvel ezelőttig állt fenn, a [[kambrium]] időszak kezdetéig, majd felszakadozott, aminek következtében kialakult Laurentia, és Baltica kontines, valamint a déli szuperkontinens, Gondwana.
 
A kambriumi időszakban Laurentia kontinens, amelyből a későbbi [[Észak-Amerika]] alakult ki, az egyenlítőn helyezkedett el és három óceán vette körül: északon és nyugaton a [[Panthalassza]]-óceán, délen a Iapetus-óceán és keleten a Hanti-óceán. A legkorábbi [[ordovicium]]ban, körülbelül 480 millió évvel ezelőtt, a Avalonia mikrokontinens - ami azokat a földtöredékeket foglalta magában, amelyekből Kelet-[[Új-Fundland]], a [[Brit-szigetek]] déli része, [[Belgium]] egyes részei, Észak-Franciaország, [[Új-Skócia]], [[New England]], [[Ibéria]] és Északnyugat-Afrika alakult ki - szakadt le Gondwanáról és kezdte meg útját Laurentia felé. Baltica, Laurentia és Avalonia a ordovicium végén egyesültek, az Euramerika vagy Laurussia nevű kisebb szuperkontinenst kialakítva, egyúttal bezárva az Iapetus-óceánt. Részben ez az ütközés eredményezte az [[Appalache-hegység]] északi részének kialakulását. Szibéria EurAmerica közelében helyezkedett el, a Hanti-óceánnal a két kontinens között. Mindeközben Gondwana lassan a [[Déli-sark]]ra sodródott. Ez volt Pangea kialakulásának első lépése.
 
Pangea kialakulásának második lépése Gondwana és Euramerika összeütközése volt. A [[szilur]] időszakban, 440 millió évvel ezelőtt Baltica már összeütközött Laurentiával, kialakítva Euramerikát. Avalonia még nem egyesült Laurentiával, de Laurentia felé tartott és a kettejük közötti tengerszoros, az Iapetus-óceán maradványa, egyre szűkebb lett. Időközben Dél-Európa leszakadt Gondwanáról.
 
==Fordítás==
A lap eredeti címe: „https://hu.wikipedia.org/wiki/Pangea