Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

2008-as labdarúgó-Európa-bajnokság

13. labdarúgó-Európa-bajnokság
Ez a közzétett változat, ellenőrizve: 2024. december 17.

A 2008-as labdarúgó-Európa-bajnokságnak Ausztria és Svájc adott otthont. A tornát június 7-étől június 29-éig rendezték meg a két közép-európai országban. A rendező országok labdarúgócsapatai a torna automatikusan résztvevői voltak, nem kellett selejtezőt játszaniuk. Érdekesség, hogy az osztrák labdarúgó-válogatott a 2008-as volt az első Eb, amelyen részt vett, korábban sosem sikerült kvalifikálnia magát az európai labdarúgás legnevesebb eseményére.

Labdarúgó-Európa-bajnokság
(2008)
(UEFA Euro 2008)
Adatok
Rendezők Ausztria
Svájc
MottóExpect Emotions
Dátumjúnius 7.június 29.
Csapatok16 (1 szövetségből)
(selejtezőben indult: 50)
Helyszínek8 (8 rendező városban)

Címvédő Görögország
Győztes Spanyolország (2. cím)
Statisztika
Mérkőzések31
Gólok77 (átlag: 2,48)
Nézőszám
Összesen1 140 902 (átlag: 36 803)

GólkirálySpanyolország David Villa
(4 gólos)
Legjobb játékosSpanyolország Xavi

 ← 20042012 → 

A két rendező országon kívül még 14 csapat vett részt a kontinensbajnokságon. A selejtező mérkőzéseket 2006. augusztus 16. és 2007. november 24. között játszották le.

Pályázatok

szerkesztés

Ausztria és Svájc együtt pályázott a rendezési jogokra, mellettük még a görögtörök, a skótír, a horvátbosnyák, az orosz, a magyar és a skandináv pályázat – amelyet Norvégia, Svédország, Dánia és Finnország közösen indított – került az UEFA-hoz. Ausztria a 2004-es EB-re is közös pályázatot adott be, ekkor Magyarországgal együtt indult a rendezés jogáért. Végül az a pályázat Portugália ellen vesztett.

A döntőbe Ausztria–Svájc, Görögország–Törökország és Magyarország pályázata jutott be. Görögország és Törökország pályázatát visszautasították, így a magyar és az osztrák–svájci pályázat harcolt a győzelemért, amiből az utóbbi páros jött ki győztesként.

Az EB hivatalos logóját 2005. június 7-én, három évvel a nyitómérkőzés előtt hozták nyilvánosságra.[1]

A logó elemei

szerkesztés
  • Hegyek: A természet és a labdarúgás iránti szeretetet szimbolizálja a focilabdát átölelő hegy.
  • Tipográfia: Az EURO szó a vörös árnyalataiban rajzolódik, ezzel jelképezve a két ország egységét e nagyszerű sportesemény megrendezésében. Az országok nevei egy magabiztos, korabeli betűtípussal íródtak, lekerekített végekkel.
  • Labda: A tiszta és göröngyös környezet ihlette meg. A két ország zöld erdei és völgyei jellemzik. A minta az Alpok szintvonalas térképén alapul.
  • UEFA ív: Az európai labdarúgás magas színvonalát jellemzi.
  • Színek: A vörös és a fehér mindkét ország nemzeti lobogójának színe. A labda zöldje a terület természetének fontosságát jelképezi.

Helyszínek

szerkesztés

Az Eb 16 mérkőzését Ausztriában játszották. Egy új stadion épült (Klagenfurtban 40 millió eurós költséggel), további három helyszíni létesítményt bővíteni kellett, hogy a minimum 30 ezres befogadóképességnek megfeleljen. A salzburgi stadion lelátóját 18 600 hellyel bővítették (32 000). Az innsbrucki Tivoli tetejét lebontották a bővítéshez. A döntőnek helyt adó bécsi Ernst Happel Stadion férőhelyeit 50 ezerre növelték. A négy svájci helyszínen új stadion épült. A újságírói részvételre 10 000 akkreditálási kérelem érkezett.

Bécs Klagenfurt Salzburg Innsbruck
Ernst Happel Stadion Hypo-Arena Red Bull Arena Tivoli Neu
Befogadóképesség: 53 008 Befogadóképesség: 32 000 Befogadóképesség: 30 000 Befogadóképesség: 30 000
       
 
Bázel Bern Genf Zürich
St. Jakob-Park Stade de Suisse Stade de Genève Letzigrund
Befogadóképesség: 42 500 Befogadóképesség: 32 000 Befogadóképesség: 32 000 Befogadóképesség: 30 000
       

Selejtezők

szerkesztés

A selejtezőkör csoportjait 2006. január 27-én közép-európai idő szerint 12:00-kor, a svájci Montreux-ban sorsolták ki.

A selejtezőkben 50 ország válogatottja vett részt, az egy nyolcas és hat hetes csoportból az első két helyezett, jutott ki a döntőre, melyek csatlakozott a két rendező ország (Ausztria és Svájc). A selejtezők egy hónappal a 2006-os labdarúgó-világbajnokság után kezdődtek.

A selejtezőkön még nem vett részt a montenegrói labdarúgó-válogatott, mivel csak a nevezések lezárása után lett teljes jogú tagja az UEFA-nak.

Résztvevők

szerkesztés

Jegyzetek:

  • [1] – Csehszlovákiaként vett részt
  • [2] – NSZK-ként vett részt
  • [3] – Szovjetunióként vett részt
  • [4] – FÁK-ként vett részt
  • [5] – A vastagon szedett évszámok azt jelzik, hogy a csapat megnyerte az adott tornát.

Csoportbeosztás

szerkesztés

A labdarúgó-Európa-bajnokságon Ausztria és Svájc a rendező jogán vesz majd részt. A további 14 helyre azok a csapatok kerültek be, amelyek a saját selejtezőcsoportjukban az első vagy második helyen végeztek.

A labdarúgó-Európa-bajnokságon négy csoportot (A-D) alakítottak ki. Mivel a tornán 16 válogatott vesz majd részt, így minden csoportba négy-négy csapat kerül be. A két rendező közül Svájc az A-, míg Ausztria a B csoportba került automatikusan.

A labdarúgó-Európa-bajnokságra kijutott csapatokat négy kalapba osztották a 2006-os világbajnokság, illetve a selejtezők eredményei alapján.

Ausztria és Svájc a rendező, Görögország a címvédő, Hollandia pedig a legnagyobb UEFA-koefficienssel rendelkező válogatott jogán került automatikusan az első kalapba.

1. kalap 2. kalap 3. kalap 4. kalap

A sorsolást 2007. december 2-án magyar idő szerint déli 12 órakor kezdték el, helyszíne a svájci Luzern városa volt. A csoportok sorsolását számos egykori labdarúgó végezte:

A sorsolás menete

A sorsolás előtt Svájc automatikusan az A csoport, míg Ausztria a B csoport első helyére került. A csoportok kisorsolását az egyes kalappal kezdték, majd az először kihúzott válogatott (Hollandia) a C csoport, míg a másodikként kihúzott csapat (Görögország) a D csoport első helyére került. A sorsolást a négyes kalappal folytatták, a kihúzott válogatottak sorban az A, a B, a C végül a D csoportba kerültek. Ám a kihúzott válogatottakhoz először még hozzárendelték a csoportban elfoglalt helyüket (például A2, A3 vagy A4 az először kihúzott csapatnál). Ugyanezt végig csinálták a harmadikként illetve negyedikként kihúzott csapatokkal is. A négyes kalap után a sorsolást a hármas kalappal folytatták, majd a kettes kalappal fejezték be. Ezeknél a kalapoknál is az előbb leírt sorsolási módszert alkalmazták.

Játékvezetők

szerkesztés

A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) JB és az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) JB együttműködésében tizenkét játékvezetőt, huszonnégy asszisztenst és nyolc tartalékbírót delegáltak az Európa-bajnokságra.[2] A nevezett tizenkét sportember mindegyike tapasztalt és elismert játékvezető, átlagos mérkőzésszám feletti Bajnokok Ligája- és nemzetközi válogatott mérkőzéssel a háta mögött. A hármasok nem először szerepelnek nemzetközi porondon. Az első labdarúgó torna, ahol a játékvezetőknek állandó, nemzeti partjelzői voltak. A tornát megelőzően svájci Regensdorfban, április 14.-április 17. között továbbképzésen vettek részt, az egység szemlélet, ítélkezés elősegítése érdekében. A rendezvénynek a Hotel Mövenpick adott helyet, amely a kontinensbajnokság kezdetétől június 26-ig a játékvezetők főhadiszállása lesz. Ezt követően, az torna utolsó szakaszában a bécsi Penta Hotel volt a bázisuk.

A „tizenketedik játékosként” emlegetettek közül Peter Fröjdfeldt a legidősebb. Fröjdfeldtnek, Konrad Plautznak és Herbert Fandelnek ez lehet az utolsó nagy tornája, mert hamarosan elérik a 45 éves korhatárt, amivel megszűnik FIFA JB kerettagságuk. Howard Webb a legfiatalabb. Kirosz Vasszarasz a 2004-es Eb-n tartalék-játékvezető volt, viszont a 2004. évi nyári olimpiai játékok labdarúgó tornája döntőjét vezethette. A tartalék bírók, Ivan Bebek, Stéphane Lannoy, Kristinn Jakobsson, Grzegorz Gilewski, Olegário Benquerença, Craig Thomson, Damir Skomina, köztük Kassai Viktor játékvezetői sérülés esetén léptek volna előre, illetve 4. bírói feladatokat láttak el.

A játékvezetők juttatása jelentősen, 60 százalékkal emelkedett a négy évvel ezelőtti díjazáshoz képest, idén meccsenként 10 ezer eurót kap a bíró, míg asszisztensei ennek felét tehetik zsebre működést követően.

Szövetség Játékvezető Asszisztensek
  Anglia Howard Webb Darren Cann Michael Mullarkey
  Ausztria Konrad Plautz Egon Bereuter Markus Mayr
  Belgium Frank De Bleeckere Peter Hermans Alex Verstraeten
  Görögország Kírosz Vasszárasz Dimítrisz Bozadzídisz Dimítrisz Szaraidárisz
  Hollandia Pieter Vink Adriaan Inia Hans ten Hoove
  Németország Herbert Fandel Carsten Kadach Volker Wezel
  Norvégia Tom Henning Øvrebø Geir Åge Holen Jan Petter Randen
  Olaszország Roberto Rosetti Alessandro Griselli Paolo Calcagno
  Spanyolország Manuel Mejuto González Juan Carlos Yuste Jiménez Jesús Calvo Guadamuro
  Svájc Massimo Busacca Matthias Arnet Stephane Cuhat
  Svédország Peter Fröjdfeldt Stefan Wittberg Henrik Andrén
  Szlovákia Ľuboš Micheľ Roman Slyško Martin Balko

Minden részt vevő nemzetnek 2008. május 28-áig 23 játékost kellett neveznie, a keretben 3 kapust kellett jelölniük. Amennyiben a nevezett játékosok közül valaki megsérül, csapata első mérkőzéséig cserélhető.[3]

Csoportkör

szerkesztés
Hely. Csapat M Gy D V G+ G– Gk P Továbbjutás
1.   Portugália 3 2 0 1 5 3 +2 6[m 1] Továbbjutott az egyenes kieséses szakaszba
2.   Törökország 3 2 0 1 5 5 0 6[m 1]
3.   Csehország 3 1 0 2 4 6 −2 3[m 2]
4.   Svájc (R) 3 1 0 2 3 3 0 3[m 2]
Forrás: UEFA
Sorrend szabályai: Sorrend meghatározása
(R) Rendező.
Jegyzetek:
  1. a b Egymás elleni eredmény: Portugália 2–0 Törökország.
  2. a b Egymás elleni eredmény: Svájc 0–1 Csehország.

2008. június 7.
18:00
Svájc   0–1   Csehország
(0–0)
Svěrkoš   71'
St. Jakob-Park, Bázel
Nézőszám: 39 730
Játékvezető: Roberto Rosetti (olasz)


2008. június 7.
20:45
Portugália   2–0   Törökország
Pepe   61'
Meireles   90+3'
(0–0)
Stade de Genève, Genf
Nézőszám: 29 106
Játékvezető: Herbert Fandel (német)


2008. június 11.
18:00
Csehország   1–3   Portugália
Sionko   17' (1–1)
Deco   8'
Ronaldo   63'
Quaresma   90+1'
Stade de Genève, Genf
Nézőszám: 29 016
Játékvezető: Kírosz Vasszárasz (görög)


2008. június 11.
20:45
Svájc   1–2   Törökország
Yakın   32' (1–0)
Semih   57'
Arda   90+2'
St. Jakob-Park, Bázel
Nézőszám: 39 730
Játékvezető: Ľuboš Micheľ (szlovák)


2008. június 15.
20:45
Svájc   2–0   Portugália
Yakın   71'   83' (11-esből) (0–0)
St. Jakob-Park, Bázel
Nézőszám: 39 730
Játékvezető: Konrad Plautz (osztrák)


2008. június 15.
20:45
Törökország   3–2   Csehország
Arda   75'
Nihat   87'   89'
Volkan   90+2′
(0–1)
Koller   34'
Plašil   62'
Stade de Genève, Genf
Nézőszám: 29 016
Játékvezető: Peter Fröjdfeldt (svéd)

Hely. Csapat M Gy D V G+ G– Gk P Továbbjutás
1.   Horvátország 3 3 0 0 4 1 +3 9 Továbbjutott az egyenes kieséses szakaszba
2.   Németország 3 2 0 1 4 2 +2 6
3.   Ausztria (R) 3 0 1 2 1 3 −2 1[m 1]
4.   Lengyelország 3 0 1 2 1 4 −3 1[m 1]
Forrás: UEFA
Sorrend szabályai: Sorrend meghatározása
(R) Rendező.
Jegyzetek:
  1. a b Az egymás elleni eredmény döntetlen (Ausztria 1–1 Lengyelország). Az összes gólkülönbség döntött.

2008. június 8.
18:00
Ausztria   0–1   Horvátország
(0–1)
Modrić   4' (11-esből)
Ernst Happel Stadion, Bécs
Nézőszám: 51 428
Játékvezető: Pieter Vink (holland)


2008. június 8.
20:45
Németország   2–0   Lengyelország
Podolski   20'   72' (1–0)
Wörthersee Stadion, Klagenfurt
Nézőszám: 30 461
Játékvezető: Tom Henning Øvrebø (norvég)


2008. június 12.
18:00
Horvátország   2–1   Németország
Srna   24'
Olić   62'
(1–0)
Podolski   79'
Schweinsteiger   90+2′
Wörthersee Stadion, Klagenfurt
Nézőszám: 30 461
Játékvezető: Frank De Bleeckere (belga)


2008. június 12.
20:45
Ausztria   1–1   Lengyelország
Vastić   90+3' (11-esből) (0–1)
Guerreiro   30'
Ernst Happel Stadion, Bécs
Nézőszám: 51 428
Játékvezető: Howard Webb (angol)


2008. június 16.
20:45
Ausztria   0–1   Németország

Hickersberger (edző)   41′
(0–0)
Ballack  49'
Löw (edző)   41′
Ernst Happel Stadion, Bécs
Nézőszám: 30 461
Játékvezető: Manuel Mejuto González (spanyol)


2008. június 16.
20:45
Lengyelország   0–1   Horvátország
(0–0)
Klasnić   53'
Wörthersee Stadion, Klagenfurt
Nézőszám: 51 428
Játékvezető: Kírosz Vasszárasz (görög)

Hely. Csapat M Gy D V G+ G– Gk P Továbbjutás
1.   Hollandia 3 3 0 0 9 1 +8 9 Továbbjutott az egyenes kieséses szakaszba
2.   Olaszország 3 1 1 1 3 4 −1 4
3.   Románia 3 0 2 1 1 3 −2 2
4.   Franciaország 3 0 1 2 1 6 −5 1
Forrás: UEFA
Sorrend szabályai: Sorrend meghatározása

2008. június 9.
18:00
Románia   0–0   Franciaország
Letzigrund, Zürich
Nézőszám: 30 585
Játékvezető: Manuel Mejuto González (spanyol)


2008. június 9.
20:45
Hollandia   3–0   Olaszország
van Nistelrooy   26'
Sneijder   31'
Van Bronckhorst   79'
(2–0)
Stade de Suisse, Bern
Nézőszám: 30 777
Játékvezető: Peter Fröjdfeldt (svéd)


2008. június 13.
18:00
Olaszország   1–1   Románia
Panucci   56' (0–0)
Mutu   55'
Letzigrund, Zürich
Nézőszám: 30 585
Játékvezető: Tom Henning Øvrebø (norvég)


2008. június 13.
20:45
Hollandia   4–1   Franciaország
Kuyt   9'
van Persie   59'
Robben   72'
Sneijder   90+2'
(1–0)
Henry   71'
Stade de Suisse, Bern
Nézőszám: 30 777
Játékvezető: Herbert Fandel (német)


2008. június 17.
20:45
Hollandia   2–0   Románia
Huntelaar   54'
van Persie   86'
(0–0)
Stade de Suisse, Bern
Nézőszám: 30 777
Játékvezető: Massimo Busacca (svájci)


2008. június 17.
20:45
Franciaország   0–2   Olaszország
Abidal   24′ (0–1)
Pirlo   25' (11-esből)
De Rossi   62'
Letzigrund, Zürich
Nézőszám: 30 585
Játékvezető: Ľuboš Micheľ (szlovák)

Hely. Csapat M Gy D V G+ G– Gk P Továbbjutás
1.   Spanyolország 3 3 0 0 8 3 +5 9 Továbbjutott az egyenes kieséses szakaszba
2.   Oroszország 3 2 0 1 4 4 0 6
3.   Svédország 3 1 0 2 3 4 −1 3
4.   Görögország 3 0 0 3 1 5 −4 0
Forrás: UEFA
Sorrend szabályai: Sorrend meghatározása

2008. június 10.
18:00
Spanyolország   4–1   Oroszország
Villa   20'   44'   75'
Fàbregas   90'
(2–0)
Pavljucsenko   86'
Tivoli Neu, Innsbruck
Nézőszám: 30 772
Játékvezető: Konrad Plautz (osztrák)


2008. június 10.
20:45
Görögország   0–2   Svédország
(0–0)
Ibrahimović   67'
Hansson   72'
Wals Siezenheim Stadion, Salzburg
Nézőszám: 31 063
Játékvezető: Massimo Busacca (svájci)


2008. június 14.
18:00
Svédország   1–2   Spanyolország
Ibrahimovic   34' (1–1)
Torres   15'
Villa   90+2'
Tivoli Neu, Innsbruck
Nézőszám: 30 772
Játékvezető: Pieter Vink (holland)


2008. június 14.
20:45
Görögország   0–1   Oroszország
(0–1)
Zirjanov   32'
Wals Siezenheim Stadion, Salzburg
Nézőszám: 31 063
Játékvezető: Roberto Rosetti (olasz)


2008. június 18.
20:45
Görögország   1–2   Spanyolország
Harisztéasz   42' (1–0)
de la Red   61'
Güiza   88'
Wals Siezenheim Stadion, Salzburg
Nézőszám: 30 883
Játékvezető: Howard Webb (angol)


2008. június 18.
20:45
Oroszország   2–0   Svédország
Pavljucsenko   24'
Arsavin   50'
(1–0)
Tivoli Neu, Innsbruck
Nézőszám: 30 772
Játékvezető: Frank De Bleeckere (belga)

Egyenes kieséses szakasz

szerkesztés
NegyeddöntőkElődöntőkDöntő
június 19. – Bázel
A1  Portugália2
június 25. – Bázel
B2  Németország3
  Németország3
június 20. – Bécs
  Törökország2
B1  Horvátország1 (1)
június 29. – Bécs
A2  Törökország1 (3)
  Németország0
június 21. – Bázel
  Spanyolország1
C1  Hollandia1
június 26. – Bécs
D2  Oroszország3
  Oroszország0
június 22. – Bécs
  Spanyolország3
D1  Spanyolország0 (4)
C2  Olaszország0 (2)

Negyeddöntők

szerkesztés

2008. június 19.
20:45
Portugália   2–3   Németország
Nuno Gomes   40'
Postiga   87'
(1–2)
Schweinsteiger   22'
Klose   26'
Ballack   61'
St. Jakob-Park, Bázel
Nézőszám: 39 374
Játékvezető: Peter Fröjdfeldt (svéd)


2008. június 20.
20:45
Horvátország   1–1  (h. u.)   Törökország
Klasnić   119' (0–0, 0–0, 0–0)
Semih   120+2'
  Büntetőpárbaj  
Modrić  
Srna  
Rakitić  
Petrić  
1–3   Arda
  Semih
  Hamit
Ernst Happel Stadion, Bécs
Nézőszám: 51 428
Játékvezető: Roberto Rosetti (olasz)


2008. június 21.
20:45
Hollandia   1–3  (h. u.)   Oroszország
van Nistelrooy   86' (0–0, 1–1, 1–1)
Pavljucsenko  56'
Torbinszkij   112'
Arsavin   116'
St. Jakob-Park, Bázel
Nézőszám: 38 374
Játékvezető: Ľuboš Micheľ (szlovák)


Elődöntők

szerkesztés

2008. június 25.
20:45
Németország   3–2   Törökország
Schweinsteiger   26'
Klose   79'
Lahm   90'
(1–1)
Uğur   22'
Semih   86'
St. Jakob-Park, Bázel
Nézőszám: 39 374
Játékvezető: Massimo Busacca (svájci)


2008. június 26.
20:45
Oroszország   0–3   Spanyolország
(0–0)
Xavi   50'
Güiza   73'
Silva   82'
Ernst Happel Stadion, Bécs
Nézőszám: 51 428
Játékvezető: Frank De Bleeckere (belga)

2008. június 29.
20:45
Németország   0–1   Spanyolország
(0–1)
Torres   33'
Ernst Happel Stadion, Bécs
Nézőszám: 51 428
Játékvezető: Roberto Rosetti (olasz)

A 2008-as labdarúgó-Európa-bajnokság győztese
 
SPANYOLORSZÁG
2. cím

Gólkirály

szerkesztés

All-Star csapat

szerkesztés
Kapusok Védők Középpályások Csatárok

  Edwin van der Sar
  Gianluigi Buffon
  Iker Casillas

  Philipp Lahm
  Jurij Zsirkov
  José Bosingwa
  Pepe
  Carlos Marchena
  Carles Puyol

  Wesley Sneijder
  Luka Modrić
  Michael Ballack
  Lukas Podolski
  Konsztantyin Zirjanov
  Cesc Fàbregas
  Xavi
  Andrés Iniesta
  Marcos Senna
  Hamit Altıntop

  Andrej Arsavin
  Roman Pavljucsenko
  Fernando Torres
  David Villa

Statisztika

szerkesztés

Gólszerzők

szerkesztés
4 gólos
3 gólos
2 gólos

1 gól

1  
2  
1  

Válogatott csapatok statisztikái

szerkesztés

A válogatott csapatok statisztikái az egész torna alatt

Magyarázat:
M: mérkőzés
RG: rúgott gólok száma
KG: kapott gólok száma
 : sárga lapok száma
 : kiállítások száma

Kiesések magyarázata:
CSM: csoportmérkőzésekben esett ki
ND: negyeddöntőkben esett ki
ED: elődöntőkben esett ki
D: döntőben esett ki
EB: Európa-bajnok

Végeredmény

szerkesztés
 
A 2008-as labdarúgó-Európa-bajnokságon részt vevő országok helyezései
  A csoportkörben kiesett

Az első két helyezett utáni sorrend nem tekinthető hivatalosnak, mivel ezekért a helyekért nem játszottak mérkőzéseket. Ezért e helyezések meghatározásához az alábbiak lettek figyelembe véve:

  1. több szerzett pont (a 11-esekkel eldöntött találkozók a hosszabbítást követő eredménnyel, döntetlenként vannak feltüntetve)
  2. jobb gólkülönbség
  3. több szerzett gól
Hely. Csapat M Gy D V G+ G– Gk P
    Spanyolország 6 5 1 0 12 3 +9 16
    Németország 6 4 0 2 10 7 +3 12
    Oroszország 5 3 0 2 7 8 −1 9
    Törökország 5 2 1 2 8 9 −1 7
5.   Horvátország 4 3 1 0 5 2 +3 10
6.   Hollandia 4 3 0 1 10 4 +6 9
7.   Portugália 4 2 0 2 7 6 +1 6
8.   Olaszország 4 1 2 1 3 4 −1 5
9.   Svájc (R) 3 1 0 2 3 3 0 3
10.   Svédország 3 1 0 2 3 4 −1 3
11.   Csehország 3 1 0 2 4 6 −2 3
12.   Románia 3 0 2 1 1 3 −2 2
13.   Ausztria (R) 3 0 1 2 1 3 −2 1
14.   Lengyelország 3 0 1 2 1 4 −3 1
15.   Franciaország 3 0 1 2 1 6 −5 1
16.   Görögország 3 0 0 3 1 5 −4 0
(R) Rendező.

Az UEFA EURO 2008 két hivatalos kabalája, amelynek neveit a két rendező ország lakossága szavazta meg. A lehetőségek ezek voltak:

  • Zagi és Zigi
  • Flitz és Bitz
  • Trix és Flix

A szavazatok 36,3%-át kapta meg a Trix és Flix lehetőség, így ezeket a neveket választották.

A 2008 Európa-bajnokság szlogenjét 2007. január 24-én választották ki: Számíts érzelmekre!

Az UEFA főigazgatója, Lars-Christer Olsson kijelentette: "Ez a szlogen röviden kifejezi azt, mit ad ez az EB: az érzelem minden formáját – örömöt, csalódást, megkönnyebbülést vagy óriási feszültséget – egészen az utolsó sípszóig."[4]

A 2008-as Európa-bajnokság hivatalos labdáját, az Europass-t 2007. december 2-án, a záró szakasz csoportjainak beosztási ceremóniáján mutatták be. A labdát az Adidas tervezte.

Rendkívüli események

szerkesztés

Az Európa-bajnokság egyes mérkőzésein záporok nehezítették a játékosok dolgát, szakadó esőben vívták például az „A” csoportban a Svájc-Törökország mérkőzést, amelyet a törökök nyertek 2:1-re.

Az esős-szeles nyári időjárás következtében a Németország-Törökország elődöntőt televízión követőknek ritka bosszúságban volt része: a bécsi televíziós központot elérő vihar miatt a közvetítés háromszor is percekre megszakadt.[5]

Közvetítések

szerkesztés

Az addigi Európa-bajnokságokhoz hasonlóan Magyarországon az MTV rendelkezett a közvetítési jogokkal. Az összes mérkőzést élőben, helyszínről kommentálva sugározták, többnyire az M1-en. Az utolsó csoportkör párhuzamos mérkőzéseit az M2-n adták, majd utána az M1-en teljes hosszában megismételték. A riporterek Gundel Takács Gábor, Egri Viktor, Somos Ákos és Somos Zoltán voltak, a döntőt Egri Viktor kommentálta.

  1. uefa.com
  2. UEFA Euro 2008 referees
  3. A labdarúgó-Európa-bajnokság szabályzata. [2008. május 27-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2008. május 28.)
  4. uefa.com
  5. Megszakadt közvetítés: vizsgálódik az UEFA. [2008. június 26-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2008. június 26.)
A Wikimédia Commons tartalmaz 2008-as labdarúgó-Európa-bajnokság témájú médiaállományokat.