Antropológia
Az antropológia (görög anthroposz, = „ember”) az emberről szóló tudomány, amely az embert és az emberi csoportokat minden vonatkozásában vizsgálja, mind fizikai (anatómiai, biológiai, morfológiai, fiziológiai, evolúciós stb.), mind kulturális, társadalmi, vallási, nyelvi, pszichológiai téren, mind a jelenben, mind a régmúltban.[1][2] A szociálantropológia a viselkedési mintákat, míg a kulturális antropológia a kulturális eltéréseket vizsgálja, beleértve a normákat és értékeket. [1][2]
Az Amerikai Egyesült Államokban az antropológia egyik fő tudományágának tekintik a régészetet, míg Magyarországon a régészet külön tudománynak számít, bár sok kapcsolata van mind a fizikai, mind pedig a kulturális antropológiával.
Etimológia
szerkesztésA kifejezés két görög szóból származik: az anthrôposz (ἄνθρωπος), ami "embert" jelent, és a logosz (λόγος), ami tudományt, diskurzust jelent.
Ágai
szerkesztésAz antropológia két fő területre osztható, nevezetesen
- a fizikai antropológiára, amely a hajdan élt és a mai ember fizikai, azaz testi tulajdonságaival foglalkozik
- a kulturális antropológiára, amely az emberi kultúrát vizsgálja.
A kulturális antropológia egy külön ágát képviseli a nyelvészeti antropológia, amely a nyelv társadalmi használatát, a nyelv és a kultúra kapcsolatát, valamint a nyelv tér- és időbeli változásait tárgyalja. (Ez Magyarországon inkább a nyelvtörténet kutatási területe.)
Magyarországon hagyományosan a néprajz felelt meg legjobban a modern angolszász indíttatású kulturális antropológiának, ezért a kulturális antropológiai szempontú kutatásokkal sokáig a néprajz keretei között foglalkoztak. Ma már azonban a kettőt teljesen különálló tudományként gyakorolják.
Ezenkívül létezik:
Jegyzetek
szerkesztés- ↑ a b anthropology. Merriam-Webster.com. Merriam-Webster. [2020. augusztus 22-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2020. szeptember 16.)
- ↑ a b anthropology, Encyclopædia Britannica
Források
szerkesztés- Nigel Barley: Az antropológia nem extrém sport. Ford. Walsh Máté Gergely. [Budapest]: Typotex. 2015. ISBN 9789632798387
- Kulturális antropológia: Tantárgyi forrásanyag az Ember-, erkölcs- és vallásismeret tantárgyhoz. Összeáll. A. Gergely András. Budapest: MTA PTI – ELTE BTK. 2002–2003.
- Anti-szekta
- Fundamental Theory of Anthropology ppt