Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Az Ares I (korábbi nevén CLV, Crew Launch Vehicle, azaz Személyzet-Indító Jármű) Az Ares hordozórakéta-család legkisebb tagja, mellyel a Space Shuttle utódjának szánt az Orion űrhajókat tervezték indítani. A Constellation programot, és ezen belül az Ares hordozórakéták fejlesztését 2010 januárjában törölték.

Ares I
Az Ares I indítása
Az Ares I indítása

Egyéb elnevezésCLV
Funkcióhordozórakéta
GyártóAlliant Techsystems, Boeing
Méret- és tömegadatok
Hossz94 m
Törzsátmérő5,5 m
PályaAlacsony Föld körüli
Hasznos teher tömege25 000 kg
Fokozatok
Fokozatok száma2
Első fokozat
TípusaSRB
Tüzelőanyagaszilárd
Égésideje150 s
Második fokozat
Típusa1 db J–2X hajtómű
Tüzelőanyagafolyékony hidrogén
Oxidálóanyagaoxigén
Háromnézeti rajz
Az Ares I robbantott ábrája
Az Ares I robbantott ábrája
A Wikimédia Commons tartalmaz Ares I témájú médiaállományokat.

A kétfokozatú rakéta többször felhasználható első fokozata a Space Shuttle szilárd hajtóanyagú gyorsítórakétájának (SRB, Solid Rocket Booster, Szilárd Gyorsítórakéta) továbbfejlesztett, megnövelt változata, a második (egyszer használatos) fokozat a Saturn V második és harmadik fokozatának J-2 hajtóművén alapuló J–2X hajtóművet használja.

A rakéta fejlesztése

szerkesztés

2009. július 8-án sikeresen kipróbálták a hordozórakéta tervezett új mentőrendszerét, a hagyományos mentőrakéta helyett tervezett MLAS-t.[1]

Az Ares I–X nevű technológiai demonstrátor indítását 2009 októberére tervezik, ennek első fokozata a Space Shuttle gyorsítórakétájával megegyező, második fokozata pedig egy, a második fokozattal megegyező méretű és tömegű tartály.

A tervezett új rakétarendszerrel, de főleg az új Ares I rakétával kapcsolatban komoly gazdaságossági kritikákat vetettek fel, feladatát a már jelenleg használt kereskedelmi hordozórakéták, elsősorban a Delta IV is el tudná látni, 3-6 milliárd USD megtakarításával. A Nemzetközi Űrállomást pedig a SpaceX cég Falcon 9 rakétája és a tervezett Dragon űrhajó is el tudja érni.[2] Űrkutatási szakeberek egy csoportja ettől eltérő kritikát fogalmazott meg: az általuk tervezett Jupiter hordozórakéta az Ares hordozórakéta több elemét egyetlen közös rakétával váltaná ki, a tervezők szerint olcsóbban és biztonságosabban.

Indítási napló

szerkesztés
Dátum, időpont (GMT) Starthely Teher Eredmény Megjegyzés
Tervezett indítások
2009. október 31. LC–39B Ares I–X
2013. LC–39B Ares I–Y

Kapcsolódó szócikkek

szerkesztés
  1. Bergin, Chris: MLAS abort test takes place as Ares I-X moves into stacking operations (angol nyelven). NASASpaceFlight.com, 2009. július 8. (Hozzáférés: 2009. július 12.)
  2. Theobald, Bill: Private Companies Claim Better, Cheaper Options for New NASA Rocket (angol nyelven). SPACE.com, 2009. június 19. (Hozzáférés: 2009. június 23.)