Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

I. Pszammetik

egyiptomi fáraó
Ez a közzétett változat, ellenőrizve: 2023. február 12.

I. Pszammetik (uralkodói nevén Uahibré; görögösen Pszammétikhosz (ógörögül: Ψαμμήτιχος, latinul: Psammetic(h)us); Kr. e. 690 körül – Kr. e. 610 szeptembere [?]), ókori egyiptomi fáraó Kr. e. 664-től haláláig; ő szabadította fel az országot az asszírok fennhatósága alól Gügész lüd király támogatásával, ezzel a XXVI. dinasztia megalapítója lett.[1] Ezt a kort a szaiszi vagy szaita reneszánsz néven szokás emlegetni, mert uralkodói a korábbi korok politikai és művészeti restaurációján fáradoztak. 2017-ben került elő arról bizonyíték, hogy ez a folyamat már I. Pszammetik idején megindult, amikor Kairóban megtalálták az archaikus stílusjegyeket viselő egyik gigantikus szobrát.[2]

I. Pszammetik
II. Pszammetik
előd
egyiptomi fáraó
utód
I. Nékó
XXVI. dinasztia
II. Nékó


UralkodásaKr. e. 664Kr. e. 610
PrenomenUahibré
ApjaI. Nékó
AnyjaIsztemabet
FőfeleségeMehitenweszhet
GyermekeiII. Nékó, Nitókrisz
SírjaSzaisz
A Wikimédia Commons tartalmaz I. Pszammetik témájú médiaállományokat.
I. Pszammetikot ábrázoló feliratos falrészlet egy templomból (British Museum)

Pszammetik I. Nékó fiaként született.[1] Kr. e. 672-ben Assur-ah-iddína asszíriai király elűzte a Kr. e. 729 óta uralkodó núbiai dinasztiát, az országot pedig 20 részre osztva egyiptomi származású hűbéres fejedelmeknek (nomarkhész) adta át.[1] Ezek leghatalmasabbika volt a líbiai származású Nékó, Memphisz és Szaisz helytartója.[1] Őt fia követte Kr. e. 664-ben, akinek asszír neve is volt (Nabú-usézib-anni), Assur-bán-apli kívánságára és beleegyezésével. Nem kellett Nékó lázadását megismételni, Asszíria önként vonult ki Egyiptomból. Talán egy megbízható szövetségest kívántak a lázongó vazallus helyett.

Kr. e. 660 körül Gügész ioniai és káriai zsoldosainak segítségével a Momemphisz melletti csatában lerázta magáról az asszír igát.[1] A birodalom északkeleti határának megerősítésére Pelusziumban állandó, jobbára ioniai és káriai zsoldosokból álló tábort létesített, akiket olyan nagy kedvezményekben részesített, hogy az egyiptomiak közül 200 000-en kivándoroltak. A birodalom fővárosa természetesen szülővárosa, Szaisz lett.[1] Pszammetik helyreállította a régi vallást és szokásokat, fényes épületeket emelt, a görögökkel állandó kereskedelmi érintkezésbe lépett.[1]

Pszammetik az ország kormányzásában nem lehetett az első ember, a széttagoltságot, a független kormányzók rendszerét nem lehetett azonnal felszámolni. Hahninszu (görögül Hérakleopolisz Magna) ura például majdnem a teljes Nílus-völgy hajóforgalmát ellenőrizte, s teljhatalommal igazgatta az ország középső részét, sőt a helyi isten főpapja is volt. Thébában helyén maradt a núbiaiak vazallus fejedelme, ráadásul ott volt még „Ámon felesége”. E főpapnői címet III. Oszorkon óta núbiai hercegnő viselte, mivel ő örökbe fogadta Kasta leányát, I. Amenirdiszt, hogy ilyen módon ruházhassa rá e tisztséget. Pszammetik visszafelé járt el, örökbe fogadtatta az aktuális núbiai hercegnővel – II. Sepenupettel – a saját leányát, Nitókriszt, aki így az „Ámon felesége” cím örököse is lett.

Kr. e. 610-ben halt meg, igen hosszú uralkodás után. Pszammetik még Assur-bán-aplitól kapta a trónját, halála idején már Ninive is elesett és csak II. Assur-uballit tartotta magát az egyetlen kezén maradt városban, Harránban. Pszammetik nem avatkozott be Asszíria érdekében, pedig Kr. e. 615-ben szövetséget kötött Szín-sar-iskunnal. Katonailag még gyenge volt az ország a médbabiloni koalíció ellen, ráadásul már a következő évben a médek váratlanul gyorsan elfoglalták az asszír fővárost. Nem csatlakozott azonban az Asszíriát felosztó hatalmakhoz sem, mivel Egyiptom északi határain először a portyázó szkíták, aztán az önállósodó szíriai-palesztinai fejedelmek állták útját.

Titulatúra

szerkesztés
A fáraók titulatúrájának magyarázatát és történetét lásd az Ötelemű titulatúra szócikkben.
Hórusz-név
G5
aA
ib Z1
 
ˁ3-ib (Aa-ib)
Nebti-név
G16
V30
D36
Nb-ˁ (Neba)
Arany Hórusz-név
G8
N29
N35
D40
Qnw (Kenu)
Felső‑  és Alsó‑Egyiptom királya
M23L2
 
rawAHib
 
W3ḥ-ib-Rˁ (Wahibré)
Ré fia
G39N5
 
 
p
z
mT
k
 
Pzmtk (Pszamatik)
  1. a b c d e f g Ókori lexikon I–II. Szerk. Pecz Vilmos. Budapest: Franklin Társulat. 1902–1904.   Psammetichus (1)
  2. Mégsem II. Ramszeszt ábrázolja az óriásszobor


Előző uralkodó:
I. Nékó
Következő uralkodó:
II. Nékó