Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Nadrágszerep

fiúszerep, amit általában színésznők alakítanak
Ez a közzétett változat, ellenőrizve: 2024. február 11.

A nadrágszerep (rôle travestri, breeches role, pants role, trouser role, Hosenrolle) zenés vagy prózai színpadi művek fiatal férfi- vagy fiúszerepe, amit általában színésznők alakítanak. Különösen operákban, operettekben kedvelt. A szerepeket általában mezzoszopránok vagy altok éneklik, fiatalabb szerep esetében szopránok is.

Sarah Bernhardt Hamlet szerepében

Prózai színpadi művekben, ahol nincs szükség hangi adottságokra, csak kivételes esetekben alkalmaznak nadrágszerepet. Általában rendezési és színreviteli megfontolások miatt, vagy az alkalmas kiskorú szereplő hiánya miatt alkalmazzák ezeket (például Sarah Bernhardt is játszotta már Hamlet szerepét). A magyar színpadokon a korában népszerű Fedák Sári sikeresen alakította Kacsóh Pongrác János vitézének címszerepét.

Nem számítanak nadrágszerepnek az olyan esetek, amikor egy művön belül egyik női szereplő férfinak-fiúnak öltözik be, annak érdekében, hogy megtévesszen más szereplőt (ilyen például Gilda szerepe Verdi Rigolettójában, Leonora Beethoven Fideliójában vagy Turay Ida szerepe a Janika című filmben).

A színjátszás történetében voltak olyan időszakok, amikor ezzel ellentétesen férfiak játszották a darab női szerepeit is, mivel nő nem léphetett színpadra. A modern prózai és zenés színházban is alkalmaznak ilyen szoknyaszerepeket, főként a komikum hangsúlyozására:

Shakespeare színpadán kezdetben csak férfiak lép(het)tek fel. Európán kívüli kultúrákban különböző szokásokkal találkozhatunk. Pl. a tradicionális indonéz színpadokon férfiak alakítanak női és nők férfi szerepet. (2009. július 15-én Dzsakartában bemutatták Madách Az ember tragédiáját, s ott Lucifer szerepét színésznő alakította.)[1]

Példák nadrágszerepekre

szerkesztés
  1. MR-Bartók rádió híradása 2009. július 16. 16.00 kulturális hírek)