Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Száhil öv

Száhel övezet
(Száhel-övezet szócikkből átirányítva)
Ez a közzétett változat, ellenőrizve: 2023. december 29.

A Száhil öv,[1] Száhel-övezet (vagy éhségöv) Afrikában található, a Szahara déli részén. A száhil szó ساحل az arab nyelvben a sivatag szegélyét jelenti. A terület a világ legnagyobb sivatagának déli szélén található.

A Száhil öv a térképen (2020 táján)
A Száhil öv éves esőmennyiségeinek áttekintése 1900-tól napjainkig
Az éves csapadékmennyiség (mm) a Száhil övben és környékén, az 1995-2006 közötti évek monszun évszakában

Éghajlata

szerkesztés

A Száhil övben az éves csapadékmennyiség 200-800 mm közé esik, de ez nagyon egyenetlenül esik, az év során csak néhány csapadékos hónap van. A magas hőmérséklet, a légnyomás sajátosságai miatt harmat nem nagyon keletkezik, tehát a teljes csapadékmennyiség ezekben az esőkben jelenik meg. 1968 és 1974 között elmaradtak az esők, tartós szárazság sújtotta a Száhil övet, 250 ezer ember halt éhen, és milliók kényszerültek elhagyni lakóhelyüket.

Kialakulása

szerkesztés

A sivatagszélesedés azonban 10 000 éve folyamatos a kainozoikumi eljegesedés máig tartó interglaciális fázisában. Mintegy 6-7000 évvel ezelőtt a Szahara helyén még erdős, ligetes térség volt, amely az egyre fokozódó szárazság miatt átadta a helyét a sivatagnak.[2] Az eljegesedés korábbi interglaciálisaiban – amikor az átlaghőmérsékletek a mainál is magasabbak voltak – a Szahara a mainál is nagyobb területű volt. A trópusi szélzóna és a passzátszélzóna találkozásánál helyezkedik el. Kialakulását az egyenlítői mindennapos eső övezet meleg levegőjének leszálló szélrendszere okozza, mivel ezek a légtömegek már korábban leadták csapadékukat, és leszálló mozgás közben nem alakulnak ki esőfelhők.

A Száhil öv napjainkban

szerkesztés

1990 óta 304 kutat építettek 140 000 falusi nagy megkönnyebbülésére és örömére. Az ivóvízért folytatott küzdelem azonban korántsem fejeződött be. Sok ember számára még mindig csak napi 4 liter víz jut. Az állatcsordák alig találnak vizet a Száhil övben. A Morija célja változatlan: „kutat minden falunak”.

A csapadék mennyisége csak a köles termesztéséhez elég. Az év csapadékos napjainak a száma fokozatosan csökken. Az előrejelzéseket az ENSZ montreali klímakonferenciáján ismertették. Dr. Isaac Held amerikai kutató klímamodellje egy hihetetlenül kiszáradt Száhil övet ígér a közeljövőre; ez a jóslata Marty Hoerling klímakutatónak is. Mali, Szenegál, Burkina Faso, Etiópia, Szudán és Csád Száhil övi lakossága egyre inkább elvándorlásra kényszerül. A mezőgazdasági változtatásokat a globális felmelegedési válsággal indokolták ausztrál klímakutatók (Tim Flannery). Afrika erdeinek kiirtásához, a túllegeltetéshez, a népesség növekedéséhez, a földek fokozottabb kizsákmányolásához járul hozzá az üvegházhatású gázok hatása, így tapasztalható az övezet déli irányú terjedése és északi részének felgyorsuló elsivatagosodása. Az elmúlt években súlyos aszályok sújtották a térséget és gyakoribbá váltak a por- és homokviharok.[3][4]

  1. OH. 1289.
  2. O'Brien, Patrick K., ed. (2005). Oxford Atlas of World History.
  3. http://earthobservatory.nasa.gov/Features/DustBowl/
  4. http://desertificationb.tripod.com/id3.html Archiválva 2013. december 2-i dátummal a Wayback Machine-ben elsivatagosodás

További információk

szerkesztés