Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Umberto Nobile

olasz tábornok, sarkkutató
Ez a közzétett változat, ellenőrizve: 2023. július 30.

Umberto Nobile (Lauro, 1885. január 21.Róma, 1978. július 30.) olasz tábornok, sarkkutató, a léghajózás egyik úttörője.

Umberto Nobile
Született1885. január 21.
Lauro
Elhunyt1978. július 30. (93 évesen)
Róma
Állampolgársága
  • olasz (1946. június 18. – 1978. július 30.)[1]
  • olasz (1885. január 21. – 1946. június 18.)
ÉlettársaHermine Speier[2]
Foglalkozása
  • fedélzeti mérnök
  • airship pilot
  • sarkkutató
  • politikus
  • pilóta
Tisztségemember of the Constituent Assembly of Italy
IskoláiNápolyi II. Frigyes Egyetem (elektrotechnika, üzemszervezés)
Kitüntetései
  • Order of the Golden Kite
  • Szent Olav-rend
  • Knight of the Military Order of Savoy (1926. június 10.)[3]
  • Kongresszusi Aranyérem (1928. május 29.)[4]
  • Az Olasz Köztársasági Érdemrend főtisztje (1966. december 27.)[5]
SírhelyeCimitero Flaminio

A Wikimédia Commons tartalmaz Umberto Nobile témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Korai évei

szerkesztés

Apja hivatalnok volt, ő Nápolyban járt középiskolába és a műegyetemre. 1908-ban szerzett mérnöki diplomát, egy repülő-bemutató hatására kezdett léghajózással foglalkozni. 1911-től tanult egy római repülőtervező iskolában, kötélpályákat is tervezett és épített. Az első világháborúban léghajókat konstruált, 1917-ben az Aeronautikai Tervezőintézet igazgatóhelyettese, a légierő tábornoka s a nápolyi egyetem tanára lett. Részt vett a polgári repülés fejlesztésében, léghajóik iránt több ország érdeklődött. Tervezett ejtőernyőket is, repülőgépek és helikopterek tervezésében is részt vett. 1922-ben meghívták Amerikába, de Mussolini hatalomátvétele hírére hazament, hogy megvédje üzemét a fasisztáktól. Mivel ekkor elkészült "N-1" léghajóját sok kritika érte, letette a pilótavizsgát, s maga vezette azt Olaszországban.

A sarkvidéken

szerkesztés

A Norge útja

szerkesztés

1924-ben merült fel egy északi-sarki légi expedíció ötlete. A norvég Roald Amundsen egy évvel később két hidroplánnal indult útnak, de csak a 87-ik szélességi fokig jutott. A sarkkutató Oslóban találkozott Nobilével, a következő próbálkozást már az ő átalakított léghajójával tette. A Norge fedélzetén 13 fő szállt fel Rómából 1926. április 10-én.. Az expedíció vezetője Amundsen volt, a léghajó kapitánya Nobile, a támogató pedig Lincoln Ellsworth. Leningrádon át mentek a Spitzbergákra, ahol még hárman csatlakoztak hozzájuk, s 1926. május 11-én indultak el. 17 óra alatt elérték a Sarkot, itt olasz, norvég és amerikai zászlót engedtek a jégre. Újabb 29 óra múlva meglátták Alaszkát, s kimutatták: a vélt Harris-föld nem létezik. Amerika és Európa is ujjongva fogadta a hősöket – Mussolini a pártba is beléptette Nobilét és társait. A diadalutat ízléstelen utózöngék kísérték: Nobile, Amundsen és Ellsworth összevesztek, ki írja meg az útról szóló beszámolót és könyvet, s ki vezette az expedíciót.

Az Italia útja

szerkesztés

Nobile hiába lett párttag, második útja előtt a fasiszták igyekeztek az előkészületeket akadályozni – számukra Nobile túl vörös volt. 1928-ban mégis újra elindult a 19 ezer köbméteres, hidrogéntöltésű, hárommotoros léghajó, az Italia. A nagyobb teherbírású és lassúbb jármű az egy-kétszemélyes, túl gyors repülőgépnél alkalmasabbnak tűnt a kutatásra.

Az expedíció baj nélkül érte el a svalbardi Kingsbayt, itt találkoztak Citta di Milano hajójukkal. Első útjuk csak néhány órás volt, másodszor az Északi Föld felé indultak, de nem érték el. E háromnapos úton kiderült: a Ferenc József-föld és a Spitzbergák közt feltételezett Gillis-föld nem létezik.

Harmadszor május 23-án szálltak fel Grönland északi partja felé. A pólust másnap érték el, két órán át keringtek fölötte, de a rossz idő miatt nem ereszkedtek le. A visszaút igen lassúnak bizonyult az erős ellenszél miatt, a ködben nem tudtak tájékozódni, a léghajó ballonja a szél és havazás nyomása miatt több helyen felszakadt, sok gáz elszökött, és végül a jégnek ütköztek. A gondola kettétört, egyik része, kilenc emberrel és sok felszereléssel lezuhant. A másik darab így könnyebb lett, a szél elsodorta és eltűnt, hat utasáról többé semmit sem tudtak meg. Egy olasz, Pomella mérnök a zuhanáskor meghalt, a jégre zuhantak közül többen megsérültek, Nobile lába és karja is eltört. A léghajótöröttek felverték négyszemélyes vörös sátrukat, s rádión küldtek segélykérő jeleket. (Üzenetüket egy hajó fogta, de helyüket nem tudták azonosítani.)

A jégen dél felé sodródtak, öt nap múlva Foyn-szigethez értek, a Spitzbergáktól északkeletre. Itt sikerült egy medvét elejteniük, így legalább friss húshoz jutottak. Hárman közülük a jégen indultak a szigetek felé, őket csak július 10-én fedezte fel egy szovjet repülőgép. A csoport vezetője addigra meghalt, a két túlélő olaszt a Kraszin szovjet jégtörő vette fedélzetére. Időközben, június 3-án egy szovjet amatőr rádiós fogta Nobiléék segélykérését, s 20-án rájuk akadt egy repülő, amely leszállni nem tudott, csak élelmet és ruhákat dobott le. Június 16-án négy szovjet hajó indult megmentésükre, két nappal később felszállt Roald Amundsen is – az ő repülőgépe azonban valószínűleg lezuhant s a norvég felfedező eltűnt. A tábornál 24-én landolt egy svéd repülőgép, de ez csak Nobilét vitte el. Az expedíció öt megmaradt tagját végül a Kraszin-jégtörő vette fedélzetére.

Az Italia balesetéről olasz-szovjet film készült 1968-ban Mihail Kalatozov rendezésében: A jégsziget foglyai.

Élete az expedíciók után

szerkesztés

Mivel Nobilét a legénységet hátrahagyva előbb vitték el, ezért később is sokan támadták, de még 1928 szeptemberében a Mussolini által kijelölt katonai vizsgálat felelősnek találta a tragédiáért, s a bizottság ítélete alapján megfosztották tábornoki rangjától és elbocsátották a hadseregtől. 1929-ben megírta és kiadta védekezését, amely elsősorban némi erkölcsi rehabilitációt hozott, a hivatalos körök továbbra is elzárkóztak személyétől, munkásságától.[6]

1931-ben egy szovjet expedícióban vett részt, a Malinyin nevű orosz jégtörőhajón 1931 júliusában északi-sarki úton volt. Majd 1932-1936 közt a Szovjetunióban tervezett léghajókat. A háború után felülbírálták a döntést, újra az olasz légierő tisztje lett, tanított Nápolyban, s 1946-ban megválasztották az Alkotmányozó Gyűlés tagjának. A vitatott megítélésű sarkkutató 1978. július 30-án Rómában halt meg.

Magyarul megjelent művei

szerkesztés
  • Az "Italia" északsarki útja; ford. B. Sikor Magdolna, sajtó alá rend. Benda László; Délmagyarország, Szeged, 1930
  • A Pólus, életem kalandja; ford. T. Tedeschi Mária; Gondolat, Bp., 1982 (Világjárók)

További információk

szerkesztés
  • Carlo Barbieri: L'organizzazione e l'uomo in imprese ad alto rischio. La spedizione polare del Dirigibile Italia, 1928. 18 gennaio 2002, Istituto Italiano di Cultura / A szervezés és az ember a veszélyes vállalkozásokban. Az Itália léghajó sarki expedíciója, 1928. 2002. január 18., Olasz Kultúrintézet, Budapest; Olasz Köztársaság Nagykövetsége, Bp., 2002
  1. LIBRIS. Svéd Nemzeti Könyvtár, 2012. augusztus 30. (Hozzáférés: 2018. augusztus 24.)
  2. 978-3-402-13079-7
  3. Dettaglio decorato (olasz nyelven). Presidency of the Italian Republic. (Hozzáférés: 2014. július 29.)
  4. Congressional Gold Medal Recipients (angol nyelven). az Amerikai Egyesült Államok képviselőháza. (Hozzáférés: 2014. július 29.)
  5. Dettaglio decorato (olasz nyelven). Presidency of the Italian Republic. (Hozzáférés: 2014. július 29.)
  6. forrás - Pünkösti Andor: Mindent tudok, az emberi teljesítmények könyve, az Újság Rt, kiadása Bp., 1932