Wikipédia:Laptörténet
A Wikipédiában minden szerkeszthető lapnak[1] van laptörténete. Itt tekinthető meg a lap létrehozása óta történt összes változtatás, és a hozzá tartozó adatok. A Wikipédia minden lapváltozatot megőriz, így a laptörténetben nyomon követhető a lap teljes története.
Laptörténet megtekintése
szerkesztésEgy szócikk laptörténetét a cikkek tetején található laptörténet fül segítségével érhetjük el.
A laptörténet oldalon soronként láthatók az egyes laptörténeti állapotok, dátum szerint csökkenően rendezve. Minden változat mellett látható a szerkesztés időpontja, a szerkesztő neve, vagy IP címe és az általa írt szerkesztési összefoglaló.
A laptörténet sorai
szerkesztésMagyarázat:
- Az akt gombra kattintva az adott lapváltozat és az aktuális, legfrissebb változat közötti eltérést tekinthetjük meg.
- Az előző gombra kattintva az adott lap és az előtte levő lapváltozat közötti eltérést tekinthetjük meg.
- A választógombok segítségével kijelölhetünk két összehasonlítani kívánt lapváltozatot, majd a Kiválasztott változatok összehasonlítása gombra kattintva megkapjuk az eltérést.
- A szerkesztés – pontosabban a lap mentésének – időpontja. Rákattintva az adott változatot tekinthetjük meg.
- A szerkesztést végző szerkesztő neve, vagy ha bejelentkezés nélkül szerkesztett, az IP-címe.
- A szerkesztő vitalapját és összes szerkesztésének listáját lehet elérni.
- A kis a betű az apró változtatást jelzi.
- A lap aktuális mérete bájtban.[2]
- szerkesztési összefoglaló, dőlt betűkkel szedve:
- a) A nyílra kattintva a szócikk adott fejezetéhez ugrik
- b) A szerkesztett fejezet címe
- c) A szerkesztő által írt összefoglaló
- Ha a szerkesztés visszavonható,[3] rákattintva megnyílik a szerkesztőablak és a lap eggyel korábbi változata töltődik be. A szerkesztési összefoglalót a program automatikusan kitölti egy „Visszavontam XY szerkesztését” üzenettel, ami a mögé írt indoklással bővíthető.
Változatok összehasonlítása (diff)
szerkesztésHa két laptörténeti állapot közti eltérést szeretnénk látni (ezt hívják diffnek is), a mellettük látható választógomb (3) segítségével lehet kijelölni a verziókat. A bal oldali gombot a régebbi cikkre, a jobb oldalit az újabbra kell állítani, majd megnyomni a Kiválasztott változatok összehasonlítása gombot.
Az alapbeállítások szerint csak az utolsó 50 szerkesztés jelenik meg a laptörténet első oldalán, ezért ha ennél nagyobb intervallumot szeretnénk összehasonlítani, a kattintsunk az összehasonlítás gomb feletti (20 | 50 | 100 | 250 | 500)
gombok egyikére. Ezzel legfeljebb 500 változatot láthatunk egy oldalon, de ha ennél többet szeretnénk, az URL-ben át lehet írni a limit=500
-at nagyobb számra.
Átnevezett és törölt lapok
szerkesztésAz átnevezett lapok teljes laptörténete az új lapra kerül és a régiről törlődik. Ilyenkor a régi lap helyén átirányítás jön létre az új lapra, és a régi laptörténetében csak ez az egy sor – a létrehozásra utaló sor – fog látszódni.
Lap törlésekor a teljes laptörténetet megőrzi a program, semmi sem vész el véglegesen. Az adminisztrátoroknak van joguk törölt lapokat megtekinteni, valamint visszaállítani. Visszaállítás után a teljes korábbi laptörténet újra látható lesz. Lehetőség van arra is, hogy visszaállításnál csak bizonyos sorokat állítsanak vissza a laptörténetből, de ezt csak indokolt esetben alkalmazhatják (általában durva, sértő megjegyzések eltüntetése).
Speciális beállítások
szerkesztésKönnyebb áttekinthetőséget nyújt a laptörténetet színező segédeszköz. Azon kívül, hogy az egyes sorokat különböző színekkel jelöli meg (pirossal írja az anonokat, kékkel az „egyszerű” szerkesztőket, zölddel a botokat, sárgával az adminokat), a lapméret (8) mellé kiírja szócikk méretének változását az előző szerkesztéshez képest. A segédeszközt a Speciális:Beállításaim / Segédeszközök fül alatt érhetjük el. Bekapcsolásához a Botok, adminisztrátorok… kezdetű sor elé tegyünk egy pipát majd kattintsunk a mentés gombra.
Megjegyzések
szerkesztés- ↑ A Speciális névtér lapja(i) nem szerkeszthetőek, laptörténetük sincs.
- ↑ A lapméretet 2007. április 19. óta jeleníti meg a szoftver.
- ↑ Ezt a program aszerint dönti el, hogy az adott szerkesztés ütközik-e újabb szerkesztésekkel