Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Ugrás a tartalomhoz

Hadiyák

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Porribot (vitalap | szerkesztései) végezte 2024. november 17., 17:13-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (link kékítés AWB)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Hadiyák
Teljes lélekszám
kb. 1,3 millió (2007)
Lélekszám régiónként
Régió
 Etiópia1 284 366[1]
Nyelvek
hadiya, amhara
Vallások
protestáns, Etióp Ortodox Egyház

A hadiyák egy Etiópiában élő nép. Az ország lakosságának 1,7%-át teszik ki, amivel Etiópia nyolcadik legnagyobb népcsoportját alkotják.

Lakóhelyük

[szerkesztés]

A hadiyák ma Etiópia Déli nemzetek, nemzetiségek és népek szövetségi államában élnek, a szövetségi állam lakosságának 8%-át teszik ki. Ezen belül főleg a Kék-Nílustól délre fekvő Hadiya Zónában találhatóak, ahol ők alkotják a lakosság közel 80%-át.

Történet

[szerkesztés]

A népet említő legkorábbi forrás a 13. századból való Kebra Nagast (Királyok Dicsősége). Egy Hayd-szigeti kolostorban fennmaradt kézirat szerint a hadiyákat a Damot királyságot is meghódító Amda Seyon (1314-44) császár vonta Etiópia uralma alá. Néhány év múlva Amano király vezetésével a hadiyák ellázadtak, ám felkelésüket Amda Seyon kegyetlenül leverte, az életben maradottakat rabszolgának adta el, vagy hadseregébe sorozta be.

Chibab al-Umari 14. századi arab utazó leírása szerint a hadiyák földje bár kicsi, de gabona és gyümölcs termesztésére alkalmas, lóban gazdag, lakosai pedig vasat használnak pénzként. 40 000 lovas és kétszer ennyi gyalogos katona kiállítására képes.

Később a terület vazallus királyságként beolvadt Etiópiába. Számos etióp császár a hadiyák közül választott magának feleséget, a legismertebb a keresztény hitre áttért 15-16. századi Eleni császárnő, Zara Jakob felesége volt.

A hadiya nyelv az afroázsiai nyelvcsalád kusita ágába tartozik. Az íráshoz a ge'ez ábécét és a latin betűket is használják.

Jegyzetek

[szerkesztés]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Hadiya people című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.