Daramulum
A délkelet-ausztráliai őslakos kultúrákban a Daramulum (más névváltozatokban Darhumulan, Daramulan, Dhurramoolun vagy Dharramaalan) a teremtő istenséggel, Baiaméval rokonságban lévő, emu-feleséggel rendelkező égi hős.[2] Alakváltó,[3] nevének jelentése pedig „egylábú” (a dharra jelentése láb vagy comb, amihez az „egy” jelentésű maal utótag társul). Többségében félprofilban ábrázolják, egyetlen karral és egy nagy lábbal, valamint emura jellemző háttal (elkeskenyedő farral).[4]
A Daramulumot ábrázoló sziklavéseteket esetenként csillagalakzatokra utaló mélyedések kísérik.[5] Például az őslakos guringai nép Daramulum égi megfelelőjének a Dél Keresztje csillagképhez tartozó Alfa Crucis csillagot tekinti, míg a kereszt többi része az emu-feleségre utal.[3]
A hangját a Délkelet-Ausztráliában borának nevezett beavatási szertartások során a levegőben forgatott zúgattyú segítségével hallatja. Rendszerint az ausztrál bozótos fáiban, különösen egy-egy, a fák törzsén megjelenő, nagyobb göcsörtben vagy kinövésben él, amelyet csak a beavatási szertartások idejére hagy el. Ahhoz hogy működjön, a zúgattyú anyagát a Daramulum szellemének otthont adó fából kell kivágni. A Daramulum-központú vallás az Új-Dél-Wales déli partvidékén élő yuin népre jellemző. [6]
Fordítás
[szerkesztés]Ez a szócikk részben vagy egészben a Daramulum című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
Irodalom
[szerkesztés]- "Footprints on Rock", 1997, Sydney: Metropolitan Local Aboriginal Land Council. ISBN 0-7313-1002-0
- "The Burbung of the Darkinung Tribes", 1897, Matthews, R.H., Proceedings of the Royal Society of Victoria 10, 1: 1-12
- Daramulum on "Godchecker"
- "Encyclopedia Mythica" http://the-kundalini.com/daramulum-the-aboriginal-god/
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ SNAMES AND SCIENCE, 2012. szeptember 18. [2012. szeptember 18-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2018. december 19.)
- ↑ Elvina Track Engraving Site. Australia Telescope National Facility . [2020. december 3-i dátummal az eredetiből archiválva].
- ↑ a b Cook, Myles Russell: Take back the stars and wear the Southern Cross with pride (angol nyelven). The Conversation . (Hozzáférés: 2018. december 19.)
- ↑ SNAMES AND SCIENCE, 2012. szeptember 18. [2012. szeptember 18-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2018. december 19.)
- ↑ Haynes, Roslynn D: Astronomy and the Dreaming. [2010. január 19-i dátummal az eredetiből archiválva].
- ↑ Application Details. www.nntt.gov.au . (Hozzáférés: 2018. december 19.)