Demilitarizuota zona
Demilitarizuota zona (DMZ[1]) – teritorija, kurioje sutartimis ar susitarimais tarp valstybių, karinių galybių ar besivaržančių grupių draudžiama įrengti karinius objektus ar vykdyti karinę veiklą. Demilitarizuota zona dažnai yra palei nustatytą sieną arba ribą tarp dviejų ar daugiau karinių galių ar aljansų. Kartais demilitarizuota zona gali sudaryti de facto tarptautinę sieną, pavyzdžiui, Korėjos demilitarizuota zona.
Daugelis demilitarizuotų zonų laikomos neutraliomis teritorijomis, nes nė vienai pusei neleidžiama jų kontroliuoti, net ir ne kovinio administravimo tikslais. Kai kurios zonos lieka demilitarizuotos po to, kai pagal susitarimą kontrolė perduodama valstybei, kuri iš pradžių atsisakė teisės išlaikyti karines pajėgas ginčijamoje teritorijoje. Taip pat įmanoma, kad galybės susitaria dėl zonos demilitarizavimo oficialiai neišspręsdamos savo atitinkamų teritorinių pretenzijų, kad ginčą būtų galima išspręsti taikiomis priemonėmis, pavyzdžiui, diplomatiniu dialogu arba tarptautiniu teismu.
Žinomiausios dabartinės demilitarizuotos zonos yra:
- Alandai – 1921 m. Alandų konvencijoje, kuri buvo sudaryta Tautų Sąjungos sprendimu, reaguojant į Alandų krizę, Suomijos vyriausybė įpareigota išlaikyti teritoriją kaip demilitarizuotą zoną.
- Antarktida – Antarktidos sutartimi draudžiama karinė veikla Antarktidoje, pavyzdžiui, „steigti karines bazes ir įtvirtinimus, rengti karinius manevrus ir bandyti bet kokio tipo ginklus“. Tačiau sutartyje numatyta galimybė „naudoti karinį personalą ar įrangą moksliniams tyrimams ar bet kokiems kitiems taikiems tikslams“.[2]
- Korėjos demilitarizuota zona – Po Korėjos karo tarp Šiaurės Korėjos ir Pietų Korėjos buvo sukurta 4 km pločio demilitarizuota zona. Šiuo metu, nepaisant pavadinimo, tai yra viena labiausiai militarizuotų zonų pasaulyje.[3]
- Jungtinių Tautų buferinė zona Kipre – Jungtinių Tautų Saugumo Taryba įsteigė buferinę zoną, skiriančią pasiskelbusią ir tarptautiniu mastu nepripažintą Šiaurės Kipro Turkų Respubliką nuo Kipro Respublikos. Zonoje patruliuoja Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgos Kipre.
- Sudanas – 10 km demilitarizuota zona palei Sudano ir Pietų Sudano sieną.
- Svalbardas – 1920 m. Svalbardo sutartyje, kuria buvo pripažintas Norvegijos suverenitetas šioje teritorijoje, nurodyta, kad teritorija yra demilitarizuota.[4]
- Jungtinė kontrolės komisija – Demilitarizuota buferinė zona, sukurta pagal Padniestrės karo pabaigos paliaubų susitarimą. Komisijos taikos palaikymo misija stebi demilitarizuotąją zoną, kuri apytiksliai apibrėžia Dniestro upę tarp Moldavijos ir Padniestrės. Jos ilgis – 225 km, o plotis – nuo 1 iki 15 km.
Išnašos
redaguoti- ↑ Oren, Michael (2003-06-03). Six Days of War: June 1967 and the Making of the Modern Middle East. Presidio Press. p. 7. ISBN 978-0345461926.
- ↑ art. 1, 1959
- ↑ Walker, Philip (2011-06-24). „The world's most dangerous borders“. Foreign Policy. Suarchyvuota iš originalo 2017-03-08.
- ↑ Original Spitsbergen Treaty