Kotletai
Kotletai (pranc. côtelette, iš pranc. côte 'šonkaulis') – mėsos ar maltos mėsos patiekalas. Formuojamas plokščias apvalios ar ovalo formos. Kotletais galima vadinti panašia technologija gaminamus patiekalus iš kitų produktų (žuvies, paukštienos, ryžių, grybų, bulvių ir kt.).
Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į patikimus šaltinius. |
Istorija
redaguotiIš pradžių kotletu buvo vadinamas tiesiog gabalas mėsos su šonkauliu (pranc. côtelette). Nuo XIX a. pabaigos Rusijoje kotletais vis dažniau imta vadinti faršo gaminius, o grynos mėsos patiekalus – muštiniais, eskalopais.[1]
Europos virtuvėse kotletu vadinamas plonas mėsos ar paukštienos gabalėlis su kaulu, taip pat kepinys iš žuvies file. Vieni iš žinomiausių yra Milano kotletai (Cotoletta alla milanese) – gruzdintuvėje apskrudintas duonos džiūvėsėliuose apvoliotas veršienos gabalėlis. Šio patiekalo receptas labai panašus į Vienos šnicelį (Scaloppina alla viennese), skirtumas tik tas, kad milaniškas kotletas kepamas su kauliuku.
Kotletai kepami Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Turkijoje, Amerikoje.
Gaminimo būdai
redaguotiLietuvoje kotletų supratimas ir gaminimas panašesnės į rusiškos virtuvės gaminius. Tradiciškai naudojamas mėsos faršas.
Į faršą dedami žali kiaušiniai, piene mirkytas batonas arba džiūvėsėliai, smulkinti svogūnai, kartais česnakas, bulvės, sūris, pagardinama prieskoniais, druska. Dėl patiekalo sultingumo į faršą galima įdėti nedidelį kiekį majonezo.
Iš faršo suformuoti kotletai apkepami keptuvėje didelėje ugnyje iš abiejų pusių, neuždengus. Vėliau pabaigiama gaminti uždengus dangčiu, ant silpnos ugnies. Galima troškinti užpilus juos padažu, grietine ar sultiniu. Dar vienas kotletų gaminimo būdas – troškinimas garuose orkaitėje arba garpuodyje.
Kotletų rūšys
redaguoti- Panašūs patiekalai iš mėsos gabalo:
- Panašūs patiekalai iš mėsos faršo:
Išnašos
redaguoti- ↑ „Cutlets from Le Guide Culinaire by Auguste Escoffier“. app.ckbk.com (anglų). Suarchyvuota iš originalo 2021-05-12. Nuoroda tikrinta 2021-05-12.