Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Oldusas Hakslis (angl. Aldous Leonard Huxley, (1894–1963) – anglų rašytojas fantastas, eseistas, poetas.

Oldusas Leonardas Hakslis

Sentencijos ir aforizmai

keisti

Apie civilizaciją

keisti
  1. Be pastovios visuomenės nėra civilizacijos. O pastovios visuomenės neįmanoma įsivaizduoti be pastovių visuomenės narių. – „Puikus naujas pasaulis“.
  2. Civilizacija – tai sterilizacija. – „Puikus naujas pasaulis“.
  3. Dievas nesuderinamas su technika, moksline medicina ir visuotine laime. Tenka pasirinkti. Mūsų civilizacija pasirinko techniką, mediciną ir laimę. – „Puikus naujas pasaulis“.
  4. Patvari civilizacija neįmanoma be daugybės malonių ydų. – „Puikus naujas pasaulis“.
  5. Pramoninė civilizacija galima tik tuomet, kai žmonės neišsižada savo norų, o tenkina juos pačiu didžiausiu mastu, kokį tik leidžia higiena ir ekonomika, kitaip sustos mašinos. – „Puikus naujas pasaulis“.

Apie laimę

keisti
  1. Geriau būti nelaimingam, negu džiaugtis netikra, apgaulinga laime. – „Puikus naujas pasaulis“.
  2. Laimė – griežtas šeimininkas. Tarnauti laimei, ypač kitų žmonių laimei, kur kas sunkiau nei tarnauti tiesai – jei nesi suformuotas taip, kad tarnautum aklai. – „Puikus naujas pasaulis“.
  3. Tikroji laimė visada atrodo gan bjauri, palyginus su spalvingais nelaimių vaizdais. Ir, aišku, pastovumas toli gražu ne toks įspūdingas kaip nepastovumas. O patenkintas žmogus niekada nebus toks žavus kaip tas, kuris šauniai kaunasi su nelaimėmis, vaizdingai grumiasi su pagundomis arba griūva parblokštas aistrų ar abejonių. Laimė niekada nėra didinga. – „Puikus naujas pasaulis“.
  4. Visuotinė laimė be paliovos suka mašinų ratus; tiesa ir grožis to nesugeba. Ir, aišku, kai tik valdžią užgrobdavo masės, laimė visada tapdavo svarbesne vertybe nei tiesa ir grožis. – „Puikus naujas pasaulis“.

Apie pasaulį

keisti
  1. Galbūt šitas pasaulis yra kitos planetos pragaras.
  2. Gyvename nelaimių ir nemokšiškumo pilname pasaulyje. Ir kiekvieno mūsų pareiga sukurti kampelį, kuriame to būtų šiek tiek mažiau nei prieš mūsų atėjimą.
  3. Norėjau pakeisti pasaulį. Bet supratau, kad vienintelis dalykas, kurį tikrai gali pakeisti – tai tu pats.
  4. Pasisekimas apsvaigino Bernardą ir (kaip kiekvienas geras svaigalas) visiškai sutaikė jį su tuo pasauliu, kurį ligi tol laikė niekam tikusiu. Dabar šis pasaulis buvo geras, nes pripažino Bernardo svarbą. – „Puikus naujas pasaulis“.
  1. Aiškinimas abejotinomis priežastimis to, kuo tiki dėl kitų abejotinų priežasčių, – štai kas yra filosofija. – „Puikus naujas pasaulis“.
  2. – Argi ne puiku? – ji žvelgė į Bernardą džiūgaudama, tačiau tame džiugesy nebuvo nė krislelio susijaudinimo, nes kur visiškas pasitenkinimas, ten jaudulio nebėra. Jos džiugesys buvo rami pasiekto susiliejimo ekstazė – ramybė, kylanti ne iš buko sotumo ir tuštumos, bet ramybė, besirandanti iš harmoningo gyvenimo, iš visų gyvybinių jėgų pusiausvyros. Gyvenimo pilnatvės ramybė. – „Puikus naujas pasaulis“.
  3. Bet jei leisi svarstyti gyvenimo tikslą, nežinia, kur tai gali nuvesti. Juk tokie svarstymai gali lengvai išmušti iš vėžių kai kuriuos ne itin stabilius aukštesniųjų kastų protus – jie nebetikės, jog laimė yra aukščiausias gėris, ir ims galvoti, kad tikslas yra kažkur kitur, už dabartinės žmonių veiklos ribų; kad gyvenimo tikslas - ne gerovės siekimas, o sąmonės galių stiprinimas ir tobulinimas, mokslo plėtra. Ir turbūt, pamąstė Valdytojas, taip ir yra. – „Puikus naujas pasaulis“.
  4. Didesni protiniai sugebėjimai uždeda didesnę moralinę atsakomybę. Kuo žmogus gabesnis, tuo labiau jis sugeba paklaidinti kitus. – „Puikus naujas pasaulis“.
  5. Dievai teisingi. Nesiginčiju. Tačiau jų įstatymų sąvadą galiausiai diktuoja žmonės, organizuojantys visuomenę. Dievo apvaizda ima pavyzdį iš žmonių. – „Puikus naujas pasaulis“.
  6. Faktai nenustoja galioti vien dėl to, kad jų nepaisoma.
  7. Ir išties – reikia būti įskaudintam ir labai sujaudintam, kitaip neparašysi tikrai gerų, įtaigių, kiaurai veriančių frazių. – „Puikus naujas pasaulis“.
  8. Išties šiek tiek bendro supratimo jiems įgyti būtina, jei nori, kad savo darbą atliktų protingai, tačiau kiek galima mažiau, kitaip nebus iš jų gerų ir laimingų visuomenės narių. Juk žinia, dora ir laimė randasi iš atskirybių, o bendrybės – neišvengiama intelekto yda. Visuomenės nugarkaulį sudaro ne filosofai, o rėmelių drožinėtojai ir pašto ženklų rinkėjai. – „Puikus naujas pasaulis“.
  9. Į tave niekinančius pats žvelk su panieka. – „Puikus naujas pasaulis“.
  10. Yra tiktai vienas visatos kampas, kur tu gali būti tikras, jog tobulėsi, ir tai – esi tu pats.
  11. Jei pripažintumėte mintį apie Dievą teisinga, tai nesižemintumėte tenkindami malonias ydas. Turėtumėte priežastį, dėl kurios verta kęsti kančias, atlikti narsius poelgius. – „Puikus naujas pasaulis“.
  12. Jei žmogus būtų parodytas toks, koks iš tikrųjų jis yra, jie išžudytų vieni kitus kaip parazitus, arba pasikartų.
  13. Jei žodžius vartosi tinkamai, jie bus kaip rentgeno spinduliai, jie prasiskverbs pro viską. Perskaitysi – ir būsi pervertas. – „Puikus naujas pasaulis“.
  14. Keli pasiteisinimai visuomet mažiau įtikinama nei vienas.
  15. Ko verti draugai, kuriems tiek maža reikia, kad pavirstų pikčiausiais priešais. – „Puikus naujas pasaulis“.
  16. Kol žmonės garbins Cezarius ir Napoleonus, jie, kaip ir dera, prisikels ir pavers juos nelaimingais.
  17. Krikščionybė be ašarų – štai kas yra soma. – „Puikus naujas pasaulis“.
  18. Kūno trūkumai gali pažadinti tam tikras perteklines proto tendencijas. Tačiau, rodos, būna ir atvirkščiai. Proto perteklius gali sukelti savanaudišką ir savanorišką sąmoningai pasirenkamos vienatvės aklumą ir kurtumą, dirbtinę asketizmo impotenciją. – „Puikus naujas pasaulis“.
  19. Mažai kas sutiktų būti apkaltintas ne neištikimybe, o provincialumu.
  20. Nedaug istorijos teragavusiems daugelis istorijos faktų atrodo neįtikimi. – „Puikus naujas pasaulis“.
  21. Parašyti prastai knygai įdedame tiek pat darbo, kaip ir gerai, nes ji taipogi nuoširdžiai gimsta iš autoriaus sielos.
  22. Pareigos garbė turi polinkį didėti atvirkštine proporcija, priklausomai nuo šalies, kurioje šis postas užimamas, svarbumo.
  23. Patirtis – tai ne žmogui nutikę įvykiai, bet tai, ko žmogus iš jų išmoksta.
  24. Pragaras nėra tiesiog grįstas gerais norais; jis apsuptas sienų ir stogo iš jų. Taip, ir apstatytas baldais.
  25. Svajonė yra pragmatiškas kelias.
  26. Tai, kad žmonės nė kiek nepasimoko iš istorijos pamokų, yra svarbiausia pamoka, kurios istorija turi išmokyti.
  27. Talentui nėra pakaitalo. Darbštumas bei visos kitos dorybės čia nepadės.
  28. Technologinis procesas paprasčiausiai davė mums tobulesnes priemones eiti atgal.
  29. Tėra tik vienas visatos kampelis, kurį tikrai gali patobulinti, ir tai esi tu.
  30. Valdyti reikia ne botagu, o pyragu. Ne su kumščiais dėti, o protingus sprendimus sėdyne išsėdėti. – „Puikus naujas pasaulis“.
  31. Viena iš pagrindinių draugo pareigų – kęsti (švelnesne ir simboliška forma) smūgius, kuriuos norėtume, bet nepajėgiame smogti savo priešams. – „Puikus naujas pasaulis“.
  32. Visas mūsų mokslas yra tik virimo knyga, kurioje išdėstyta tradicinė virimo teorija niekam neleidžiama abejoti, o prie receptų sąrašo negalima nieko pridėti be specialaus vyriausiojo virėjo nurodymo. – „Puikus naujas pasaulis“.
  33. Visoks formavimas ir siekia įskiepyti žmonėms meilę jų neišvengiamam socialiniam likimui. – „Puikus naujas pasaulis“.

Nuorodos

keisti
 
Wikipedia
Puslapis Vikipedijoje, laisvojoje enciklopedijoje –