Obergrupenfiureris
Dėmesio! Straipsnis šiuo metu yra aktyviai redaguojamas. Prašome nedaryti straipsnio pakeitimų, kol šis pranešimas yra rodomas. Tokiu būdu išvengsime redagavimo konfliktų. Norėdami sužinoti kas dirba prie straipsnio ir kada prasidėjo redagavimo sesija, skaitykite redagavimo istoriją. |
Obergrupenfiureris (vok. Obergruppenführer) - SA ir SS karinis laipsnis, atitinkąs Vokietijos armijos pilną generolą (TSRS generolą pulkininką). Galutinai susiformavusioje SS laipsnių sistemoje sekantis vyresnis laipsnis buvo oberstgrupenfiureris, o jaunesnis - grupenfiureris.
SA obergrupenfiureris
Laipsnis įvestas 1932 m. kaip SA laipsnis ir reiškė 'vyresnysis grupės vadas'. SA obergrupenfiurerio laipsnį turėjo tik aukščiausios SA vadovybės (vok. Oberste SA-Führung) nariai bei kai kurių SA grupių vadai veteranai.
SS obergrupenfiureris
Iki 1942 m. buvo aukščiausias SS laipsnis, už kurį aukštesnis buvo tik SS reichsfiureris (H. Himlerio turėtas laipsnis). Kaip SS karinis laipsnis obergrupenfiurerio laipsnis buvo sukurtas H. Himleriui plečiant SS. Himleris ir buvo vienas pirmųjų SS karininkų, gavusių SS obergrupenfiurerio laipsnį. Jis šį laipsnį turėjo kartu eidamas SS reichsfiurerio pareigas. Tuo metu SS reichsfiureris buvo pareigos, ne laipsnis.
Ankstyvosiomis SS dienomis obergrupenfiurerio laipsnis kartais buvo naudojamas sulyginti du SS karininkus pagal vyresnumą, kad išvengti kovos dėl valdžios NSDAP partijoje. Tokia buvo istorija su Kurtu Daluege, kuris vadovavo didžiumai SS Berlyno regione 1930-1934 m. Norėdamas išvengti SS skilimo į dvi atskiras dalis (viena Šiaurės Vokietijoje, kita - Bavarijoje), A. Hitleris suteikė Daluegei obergrupenfiurerio laipsnį, taip sulygindamas jį su Himleriu.
Po Ilgųjų Peilių nakties SS ir SA tapo visiškai skirtingomis organizacijomis. SA ir toliaus naudojo obergrupenfiurerio laipsnį, tačiau jis imtas plačiai naujdoti ir SS. SS obergrupenfiureris tapo aukščiausių Bendrosios SS laipsniu (tik H. Himleris turėjo dar aukštesnį reichsfiurerio laipsnį). SS kariuomenėje obergrupenfiurerio laipsnis laikytas lygiu Vokietijos armijos pilnam generolui (vok. SS-Obergruppenführer und General der Waffen-SS 'SS obergrupenfiureris ir SS kariuomenės generolas').
SS obergrupenfiurerio laipsnį turėjo 98 žmonės, iš kurių 21 tarnavo SS kariuomenėje. Šis laipsnis išliko aukščiausiu SS generolo laipsniu iki 1942 m., kai SS buvo įkurtas aukštesnis SS oberstrupenfiurerio laipsnis.
Obergrupenfiurerio laipsnį turėjo kai kurios labai žinomos SS asmenybės - pvz., Reinhard Heydrich ir Ernst Kaltenbrunner. Šį laipsnį turėjo ir Karl Wolff, kurį pasibaigus karui gyvą nelaisvėn paėmė sąjungininkai.
SS obergrupenfiureris buvo buvo standartinis SS ir policijos vadų bei SS kariuomenės korpusų vadų laipsnis.
Skiriamieji ženklai
1930-1942 m. SS grupenfiurerio atskyrio ženklai buvo tokie patys kaip ir SA - apykaklės antsiuvai su trimis sidabriniais ąžuolo lapais. 1942 m. buvo SS laipsnių sistema buvo modifikuota, ir nuo tada SS grupenfiurerio antsiuvai turėjo tris lapus ir kvadratėlį. SS kariuomenės grupenfiureriai nešiojo vermachto generolo leitenanto antpečius.
-
Brigadefiureris (nuo 1942 m.)
-
Grupenfiureris (nuo 1942 m.)
-
Obergrupenfiureris (nuo 1942 m.)
-
Oberstgrupenfiureris (nuo 1942 m.)
jaunesnis laipsnis grupenfiureris (generolas leitenantas) |
SS laipsnis obergrupenfiureris (generolas) |
vyresnis laipsnis oberstgrupenfiureris (generolas pulkininkas) |
jaunesnis laipsnis grupenfiureris (generolas leitenantas) |
SA laipsnis obergrupenfiureris (generolas) |
vyresnis laipsnis SA štabšefas (generolas pulkininkas) |