Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Pereiti prie turinio

Didysis aštuonetas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio G8)
Dabartiniai G8 valstybių lyderiai
G8 countries.
G8 countries.
Vėliava: Kanada Kanada
Ministras Pirmininkas Justin Trudeau
Vėliava: Prancūzija Prancūzija
Prezidentas Emmanuel Macron
Vėliava: Vokietija Vokietija
Kancleris Olaf Scholz
Vėliava: Italija Italija
Ministrė Pirmininkė Giorgia Meloni
Vėliava: Japonija Japonija
Ministras Pirmininkas Fumio Kishida
Vėliava: Rusija Rusija
Prezidentas Vladimiras Putinas
(sustabdytas dalyvavimas)[1]
Vėliava: Jungtinė Karalystė JK
Ministras Pirmininkas Rishi Sunak
Vėliava: JAV JAV
Prezidentas Joe Biden
Europos Sąjunga
Prezidentas Charles Michel
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen

Didysis Aštuonetas (G8) – tarptautinė, neturinti įstatų ir sekretoriato, organizacija, kurią sudarė Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Rusija, Jungtinė Karalystė, ir JAV. Kartu šios šalys sukuria apie 50 % pasaulio produkcijos.[2]

Šis forumas susidarė 1975 m. Prancūzijoje, tuomet susirinkus šešioms pasaulio valstybėms: Prancūzijai, Vakarų Vokietijai, Italijai, Japonijai, Jungtinei Karalystei ir JAV. Po metų organizacija tapo Didžiuoju septynetu prisijungus Kanadai. Nepaisant to, kad 1998 m. buvo prijungta Rusija, G7 veikia iki šiol. ES taip pat priklauso G8 grupei, tačiau ji negali rengti susirinkimų.

G8 kasmetinius susirinkimus rengia narės šalys, o jiems vadovauja šalių vyriausybių vadovai. Susirinkimus rengia vis kita šalis eilės tvarka.

2005 m. tuometinio JK premjero Tony Blair pasiūlymu buvo suburta G8+5 organizacija. Joje be G8 narių dar prijungtos 5 besivystančių rinkų lyderės – Brazilija, Kinija, Indija, Meksika ir PAR.

Dėl aktyvaus Rusijos dalyvavimo 2014 m. Krymo krizėje, buvo iškeltos didelės abejonės dėl šios šalies buvimo G8 grupėje.[3] Kai kurie šalių lyderiai pritarė tam, kad Rusija būtų pašalinta iš šios organizacijos.[4] Tuo pačiu pasiruošimas 40-ajam G8 susirinkimui Sočyje buvo sustabdytas.[5] Kovo 24 d. G-8 vadovas Deividas Kameronas pareiškė, kad susitikimas Sočyje neįvyks, ir Rusija nedalyvaus G7 (Rusija lygtinai nėra G8 narė) susitikime Hagoje dėl branduolinio saugumo.[6] Po šio sprendimo G8 metiniai susirinkimai vadinami G7 susirinkimais.[7]

Taip pat skaitykite

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]