Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Pereiti prie turinio

Naudotojas:Vilensija/GPO paieška

Puslapis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pradinis vaizdas
Sluoksniai
Raganų paieška (kairioji meniu lentelė)
Raganų eglė (dešinioji duomenų lentelė)

Gamtos paveldo objektų (GPO) duomenų paieška vykdoma Saugomų teritorijų valstybės kadastro žemėlapyje. Tai – Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos išmislas, sunkiai įkandamas ir perskaičius kolosalų savo apimtimi „Saugomų teritorijų valstybės kadastro e. paslaugų naudotojo vadovą“, kuris pateikiamas meniu eilutėje viršuje „Naudotojo instrukcija“. Šis dokumentas parengtas seniai: 2013-07-30 (nurodytas aut.), o 2013-08-01 atlikta jo kokybės kontrolė (nurodytas aut.). Gal dėl to kai kurie praktiniai naudojimo momentai atrodo kaip tikri fokusai... Dalis jų pristatoma žemiau.

Šis žemėlapis neišvengiamas GPO (taip pat draustinių ir pan.) viki straipsnių kūrėjams, jei norima rasti koordinates, pagrindinius duomenis (kam priklauso vietovė, apsaugos paskelbimas, matmenys), foto (ne visada). Neaprašytų išlieka daugybė „raudonose“ nuorodose.

  • Rajoninio ir valstybinio lygmens GPO, atskirai gamtos paminklo GP statusas
  • GPO ikonėlių vaizdavimas
  • Naudojimo telefone ypatybės
  • Mygtukas „i“
  • Mažos rodyklytės žemėlapio pradinio vaizdo pakraščiuose
  • Pradiniame vaizde nematomos kairioji meniu lentelė ir dešinioji duomenų lentelė su detalia informacija
  • Koordinačių nustatymas
  • Konkretūs GPO konkrečiame rajone, apskrityje

Žemėlapis reikalingas ieškant Lietuvos saugomų GPO (dalis riedulių, medžiai, šaltiniai ir kt. – jų apie 1000, žr. visą išskleistą sąrašą pvz. mano puslapyje). Reikia atsiversti šį Saugomų teritorijų valstybės kadastro žemėlapį. Nežinant kur jį rasti, galima atsidaryti vikėje žinomesnį GPO, pvz. į galvą šauna Raganų eglė, ir rasti nuorodose. Kelionėje bepigu tą eglę rasti, nes yra lankytino objekto ženklai, infolentos, be to, vikėje spaudi ant koordinačių ir Google Maps nuves. Yra daugybė objektų neaprašytų vikėje, nepažymėtų kelyje, apie kuriuos nepapasakos vietiniai, bet žino ministerija, kuri pateikia minėtą žemėlapį, kuris yra kietas riešutėlis eiliniam žmogeliui, kuris laisvai susiranda panašius dalykus turistams pritaikytuose valdiškuose latvių ar estų tinklapiuose.

Atsivertus žemėlapį, pagal nutylėjimą pradiniame vaizde matyti nubrūkšniuota, numarginta LT teritorija. Taip sužymėti draustinių, parkų, apsaugos zonų plotai. Čia nematyti nei vieno iš 1000 GPO!!! Kaip rasti duomenų, kažkokių skaičių apie tą pačią Raganų eglę?

  • Atsiversti tinklapį https://vstt.lrv.lt/, eiti į „Apie saugomas teritorijas“, toliau „Gamtos paveldo objektai“, „Apie gamtos paveldo objektus“ (išskleisti).
  • Po lentele rasti sakinį Išsamią informaciją apie gamtos paveldo objektus galite rasti Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų valstybės kadastro svetainėje. Taigi, ministerija vartotojui nieko nepateikia apie jokį GPO ant lėkštutės – patenkama į aukščiau minimą subrūkšniuotą žemėlapį, kuriame kapstykitės, ieškokit patys. Žingeidūs skaitys naudotojo instrukciją, jungsis registruodamiesi (bet tas nė kiek nepagelbės apšilti kojų).

Žemėlapio vaizdas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Viršutinė horizontali meniu eilutė (instrukcija, DUK) – palikime ramybėje. Atsidarykime kairiąją vertikalią meniu lentelę su mažos dvigubos rodyklytės >> pagalba prie paties kairiojo krašto pradiniame žemėlapio vaizde. Kitos tamsios rodyklytes ◀ (kairėje, viršuje, kampuose ir kt.) nevertos dėmesio, nes skirtos stumdyti žemėlapiui.

  • Paties žemėlapio kairiajame krašte, viršuje, yra mygtukas „i“. Kad juo pasinaudoti, pele ant jo užvedame (tarsi padažome plunksnakotį į rašalą) ir tada bakstelime į objektą ant žemėlapio. Taip iššoka lentelė su duomenimis. Bet tai trumpesnis variantas, pvz., ji be foto, nei išskleistoje duomenų lentelėje žemėlapio dešinėje (žr. žemiau). Kad jos atsikratyti, su pele vėl reikia užvesti ant „i“ (kažkoks anachronizmas – pasakytų bet kas, atsidaręs pvz. KVR žemėlapį, kur „i“ prisegtas ant pelės žymeklio).

Žemėlapyje norint rasti GPO, reikia:

  • Išskleisti viršutinę kairiosios meniu lentelės eilutę „Sluoksniai“.
  • Permatomumo juostos slankiklį nustumti į dešinę, kad būtų 100 proc. Tai svarbu, nes padoriai atvaizduojami atitinkamomis ikonomis TIK medžiai ir rieduliai. Kad pamatyti kokį šaltinį ar atodangos linijas, dar BŪTINA visiškai prisiartinti tos vietos žemėlapį ar paklaidžioti aplinkui ir išsididinti.
  • Varnelę padėti į langelius „Saugomos teritorijos“ ir „Gamtos paveldo objektai“, o kitus visus langelius padaryti tuščius (rekomenduojama, nes perkrautai atrodo su brūkšniuotais plotais).
  • Spaudžiam ant „–“ ir suskleidžiam sluoksnius. Lieka 3 eilutės „Sluoksniai“, „Matavimo įrankiai“ ir „Kadastro duomenys“
  • Išskleidžiam eilutę „Kadastro duomenys“. Pasimato eilutė „Saugomos teritorijos paieška“ su 3 pasirinkimais: pagal Pavadinimą (jau būna pažymėta), Identifikavimo kodą ir Vietovės kodą.
  • Toliau galimi du keliai. Pirma, žemėlapyje atsiranda GPO ikonos, nelieka jokių draustinių. Ant jų bakstelėjus su „i“, gauname duomenų. Galima klaidžioti po visą LT, grožėtis gausybe GPO. Jei ieškome konkretaus GPO, reikia antro kelio – per paieškos eilutę.
  • Supersvarbi eilutė „Pavadinimas/kodas“ su tuščiu langeliu, į kurį įrašomas tikslus GPO pavadinimas (jei žinomas) ar dalis, sakysim, „Eglė“ (parodys visas LT egles ir susijusius, reikės pasirinkti norimą). Įrašom pvz. „Ragan“. Ramiai paspaudžiam žemiau esantį langelį „Ieškoti“.
  • Toliau SVARBU. Be panikos, kad niekas nevyksta! Kaip tik šiuo momentu žemėlapis ieško „Ragan“, nors nematyti jokio besisukančio ratuko ar smėlio laikrodžio ikonėlės. Tai tikrai nepriklauso nuo PC ar interneto spartos. Praeis keliolika sek. ar daugiau, kartais ir minutė. Šiam atvejui prireikė 31 sek. Tuo metu tikrai nederėtų spaudyti pelės, baksnoti ekrano, nes niekas neužsikirto. Svetainės vystytojų mįslė. Kantrybę vainikuoja stulpelis su pavadinimais „akmuo Raganos sostas“, „Raganos kalnas“ ir kt.
  • Toliau spaudžiame ant ieškomos „Raganų eglės“. Čia jau maloniai nuteikia iššokusi eilutė „Siunčiami duomenys“ su besisukančiu ratuku, reiškia, vyksta paieškos procesas. Jis irgi ne akimirksniu. Praėjus 45 sek., atsidaro svarbiausia dešinioji duomenų lentelė, žemėlapyje GPO vietoje atsiranda raudonas kvadratukas. Patį žemėlapį galima prisitaikyti, pavarinėti, išskleisti per visą ekraną. Prie atsiradusios dešiniosios lentelės krašto padėta ypatinga maža paslaptinga rodyklytė , skirta tai lentelei suskleisti. Tuo tarpu kairiajai lentelei suskleisti naudojama aukščiau minėta dviguba rodyklytė >> (kodėl jos skirtingos?)
  • Tą raudoną kvadratuką pažymėję pelės dešiniu klavišu, gauname koordinates ir nusikopijuojame kur reikia.

Rasti konkretaus rajono visus GPO

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išjungus svetainę, vėl „Sluoksniuose“ reiks atsistatyti GPO ikonas. Ieškosime Šilalės rajono GPO.

  • Kairioji meniu lentelė, Kadastro duomenys.
  • Atkreipiame dėmesį į eilutę „Paieška pagal saugomos teritorijos pobūdį“ ir „Pasirinkite saugomų teritorijų tipą“ paieškos langelį su įrašu „-- Pasirinkti iš sąrašo --“. Spaudžiame „Gamtos paveldo objektai“. Žemiau būtina užpildyti visus langelius.
  • „Pasirinkite saugomos teritorijos rūšį“, spaudžiame „Botaniniai“.
  • „Pasirinkite saugomos teritorijos porūšį“, spaudžiame „Medžiai, krūmai“.
  • „Pasirinkite saugomos teritorijos objektų rūšį“, spaudžiame „Tujos“.
  • Išskleidžiame eilutę „Paieška pagal pasirinktą geometriją“. Pasirenkame „Tauragės aps.“, toliau „Šilalės r.“ Po kažkiek sekundžių matom rezultatą. Išsididiname žemėlapį per visą ekraną. Su mygtuku „i“ gaunam GPO duomenų.
  • Keistenybės: nežiūrint, kad ieškom tujų, rodo VISUS GPO. Tas pats būtų, jei paieškose įvesime geologinius GPO, pvz. atodangas, rodys viską. Bet geriausiai matomi tik medžiai ir akmenys. Žemėlapio viršuje, ties „i“ mygtuku, įvedus vietovę „Grimzdai“, matoma Grimzdų uosio ikonėlė, priartinus vaizdą – po ja dar šalia slepiasi saugomas šaltinis.

Be šansų (ar beveik).

Atnaujinta svetainė

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2023 m. kovo mėn. pradėjo veikti atnaujinta kadastro internetinė svetainė.[1] Neįtikėtini pokyčiai gali būti siejami su nauja vadovybe VSTT kontoroje.

  • Geoportal.lt: ekranvaizdis su GPO ir visomis saugomomis teritorijomis

Naudingos nuorodos

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]