Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Cząstków (powiat kolski)

wieś w województwie wielkopolskim, powiecie kolskim

Cząstkówwieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kolskim, w gminie Kłodawa.

Cząstków
wieś
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Powiat

kolski

Gmina

Kłodawa

Liczba ludności (2022)

543[2]

Strefa numeracyjna

63

Kod pocztowy

62-650[3]

Tablice rejestracyjne

PKL

SIMC

0286769

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cząstków”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Cząstków”
Położenie na mapie powiatu kolskiego
Mapa konturowa powiatu kolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Cząstków”
Położenie na mapie gminy Kłodawa
Mapa konturowa gminy Kłodawa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cząstków”
Ziemia52°15′12″N 18°52′12″E/52,253333 18,870000[1]

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa konińskiego.

Części wsi

edytuj
Integralne części wsi Cząstków[4][5]
SIMC Nazwa Rodzaj
0286775 Łubno część wsi

Położenie geograficzne

edytuj
 
Rzeka Rgilewka w Cząstkowie
 
Trasa E92 w Cząstkowie
 
Cząstków – 1944 rok
 
Cząstków na mapie z 1914 roku

Cząstków geograficznie położony jest na Wysoczyźnie Kłodawskiej nad rzeką Rgielewką (dopływem Warty).

Przez miejscowość przebiega tektoniczny wał kujawski z wysadami soli kamiennej, eksploatowany w Kłodawie.

Historycznie należał do ziemi łęczyckiej.

Administracja

edytuj

Przynależność administracyjna miejscowości:

Od 1999 roku wieś należy administracyjnie do gminy Kłodawa, powiatu kolskiego i województwa wielkopolskiego. Część Cząstkowa przy drodze krajowej nr 92 należała niegdyś do miasta Kłodawy, znajdowały się tutaj ulice Kolska i Poznańska (tzw. Stara Kłodawa).

Od 1944 miejscowość znajdowała się w granicach województwa poznańskiego, a w latach 1975–1998 – województwa konińskiego.

Na czele wsi stoi sołtys, wybierany przez mieszkańców w demokratycznych wyborach. Obecnie lokalem wyborczym dla mieszkańców Cząstkowa jest budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Dąbrowskiej przy ulicy Adama Mickiewicza w Kłodawie. Do 2014 roku głosowali oni w budynku świetlicy wiejskiej w Cząstkowie.

Jedna z miejscowości leżących na południe od Kłodawy przy drodze wojewódzkiej nr 263 również nosi nazwę Cząstków, wskutek zastąpienia poprzedniej nazwy Łubno. Stało się to przyczyną wielu nieporozumień – miejscowości te mają własnych sołtysów, ale wspólną numerację budynków.

Miejscowość położona jest w pobliżu kilku różnych regionów - Kujaw, Mazowsza i Wielkopolski. Przez pewien czas rozważano przyłączenie gminy Kłodawa do powiatu łęczyckiego lub kutnowskiego w województwie łódzkim (ze względu na niewielką odległość od Łodzi – ok. 70 km, w porównaniu z Poznaniem – ok. 150 km) lub do powiatu włocławskiego w województwie kujawsko-pomorskim (ze względu na to, że gmina Kłodawa i sąsiednia gmina Przedecz uważane są za tereny Kujaw). Ostatecznie cały powiat kolski został włączony do województwa wielkopolskiego ze stolicą w Poznaniu (gmina Koło uważana jest za część Wielkopolski).

W latach 1990–2006 burmistrzami miasta i gminy Kłodawa byli mieszkańcy Cząstkowa, Józef Chudy i Zdzisław Domański.

Sołtysi Cząstkowa

edytuj
  • Andrzej Dziedzic (do 2019)
  • Barbara Frątczak (od 2019)[6]

Transport

edytuj

Przez wieś przebiega droga krajowa nr 92, łącząca Poznań z Warszawą. Przez wiele lat znana była jako droga krajowa nr 2, ale na odcinku z Konina do Łowicza w 2008 roku zmieniła nazwę na nr 92. Był to efekt budowy kilkanaście kilometrów na południe biegnącej równolegle autostrady A2, co znacznie zmniejszyło ruch pojazdów w Cząstkowie.

Wzdłuż drogi krajowej nr 92 na terenie Cząstkowa znajdują się trzy przystanki autobusowe: Kłodawa Stara, Cząstków k/Koła I i Cząstków k/Koła, które od 2011 obsługiwane są przez autobusy Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Koninie. Realizowane są połączenia do Konina, Koła, Krośniewic, Kościelca i na stację kolejową w Kłodawie.

Wspomniana stacja kolejowa jest położona najbliżej miejscowości Cząstków. Znajduje się ona w Pomarzanach Fabrycznych przy linii kolejowej nr 3, łączącej Warszawę Zachodnią z Kunowicami. Mieszkańcy korzystają również ze stacji kolejowej w Kole oraz niekiedy w Barłogach.

W granicach Cząstkowa, w północnej części, przebiega również droga wojewódzka nr 263, wiodąca ze Słupcy do Dąbia nad Nerem przez Ślesin, Sompolno, Babiak, Bierzwienną Długą i Kłodawę.

Ważniejsze obiekty

edytuj

W Cząstkowie istnieje świetlica wiejska, udostępniana do 2014 roku jako siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej, a także jako sala, w której można organizować zabawy. Jest to miejsce, w którym co kilka lat odbywają się dożynki gminne lub parafialne (ostatnio w 2013 r.). Przed budynkiem znajduje się boisko do gry w piłkę nożną i plac zabaw.

W zacisznej części miejscowości znajdują się dwa gospodarstwa agroturystyczne, Pod Kasztanem i Maja, oferujące miejsca wypoczynkowe, liczne atrakcje, a także sale do organizacji większych uroczystości.

We wsi działa również jeden Ośrodek Szkolenia Kierowców.

Na granicy Cząstkowa i Kłodawy w 2010 roku został postawiony krzyż, który ma przypominać krzyż na górze Giewont[7]. 22 maja jego poświęcenia dokonał biskup Wiesław Mering.

Ludność

edytuj

Według danych z 2006 roku, miejscowość zamieszkuje 450 osób. Ludność posługuje się językiem polskim i w znacznej większości jest wyznania rzymskokatolickiego. Mieszkańcy zajmują się rolnictwem, a poza tym duża część z nich pracuje zawodowo.

Edukacja

edytuj

Miejscowość Cząstków znajduje się w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Kłodawie (od numeru 1 do numeru 103) i Szkoły Podstawowej nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie (od numeru 103a do numeru 132).

Religia

edytuj

Mieszkańcy Cząstkowa są w znacznej większości wyznania rzymskokatolickiego i przynależą do parafii: Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kłodawie, św. Dominika w Bierzwiennie Długiej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Borysławicach Kościelnych (dekanat kłodawski, diecezja włocławska).

We wsi znajduje się kilka przydrożnych kapliczek. Przy jednej z nich, zlokalizowanej tuż pod krzyżem wzorowanym na krzyżu z Giewontu, każdego roku w maju odbywają się nabożeństwa majowe, uczęszczane zarówno przez mieszkańców Cząstkowa, jak i Kłodawy.

Osoby związane z miejscowością

edytuj
  • Józef Chudy – burmistrz Kłodawy w latach 1990–1994 i 2006–2012
  • Zdzisław Domański – poseł na Sejm I i X kadencji, burmistrz Kłodawy w latach 1994–2006

Przypisy

edytuj
  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 19780
  2. NSP 2021: Ludność w miejscowościach statystycznych [online], Bank Danych Lokalnych GUS, 19 września 2022 [dostęp 2022-10-06].
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 174 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  5. GUS. Rejestr TERYT
  6. Barbara Frątczak (wiceprzewodnicząca Rady, sołtys - Cząstków ) | Rada Miejska w Kłodawie na platformie eSesja.pl [online], esesja.pl [dostęp 2024-04-22].
  7. eKAI.pl - Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej [online], ekai.pl [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-26].