Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Dekanat kolski

dekanat rzymskokatolicki w diecezji włocławskiej

Dekanat kolski – jeden z 33 dekanatów rzymskokatolickiej diecezji włocławskiej. Powołany po raz pierwszy w 1818 r., zlikwidowany w 1994 r., ponownie przywrócony do istnienia 2 lutego 2015 r.

Dekanat kolski
łac. Decanatus colensis
Ilustracja
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole – siedziba dekanatu
Państwo

 Polska

Siedziba

Koło

Data powołania

1818 / 2015

Diecezja

włocławska

Dziekan

ks. kan. Władysław Waszak

Wicedziekan

ks. Mariusz Budkiewicz

Dane statystyczne (2023)
Liczba wiernych

34 355

Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych


15

Liczba parafii

9

Liczba klasztorów

1

Mapa
Strona internetowa
Dekanat kolski z podziałem na parafie
Świątynie parafialne dekanatu kolskiego
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole
Kościół MB Częstochowskiej w Kole
Kościół św. Bogumiła w Kole
Kościół Narodzenia NMP w Chełmnie nad Nerem
Kościół św. Mikołaja w Grzegorzewie
Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Ochlach
Kościół Świętego Bartłomieja w Osieku Wielkim
Kościół bł. 108 Męczenników w Powierciu
Kościół św. Jakuba Apostoła we Wrzącej Wielkiej

Historia

edytuj

W okresie przedrozbiorowym ziemia kolska administracyjnie należała do archidiecezji gnieźnieńskiej. Północna część obszaru była przyporządkowana do dekanatu sompoleńskiego, południowa do dekanatu konińskiego, a wschodnia do dekanatu kłodawskiego. Taki stan rzeczy utrzymał się do 30 czerwca 1818 r., kiedy to na mocy bulli Ex imposita Nobis papieża Piusa VII utworzono diecezję kujawsko-kaliską. W jej skład włączono parafie ziemi kolskiej, które stały się częścią Królestwa Polskiego[1].

Diecezja kujawsko-kaliska dzieliła się na trzy oficjały – włocławski, kaliski i piotrkowski. W 1818 r. w oficjale generalnym kaliskim utworzono dekanat kolski, do którego początkowo należało dziewięć parafii: Koło, Białków, Brudzew, Dęby Szlacheckie, Dobrów, Janiszew, Krzymów, Kościelec (złączona unią personalną z parafią Koło) i Osiek Wielki z filią w Dębnie Królewskim. Pierwszym dziekanem kolskim był ks. Marcin Szremowicz. Przed 1825 r. do dekanatu włączono także parafie: Kramsk, Wyszyna i Tuliszków (do 1825 r.). Po 1830 r. w dekanacie była także parafiia Russocice[1].

1 stycznia 1868 r. na żądanie władz carskich do dekanatu kolskiego włączono parafie ze zniesionego dekanatu izbickiego i w jego skład wchodziło łącznie 19 parafii: Koło, Białków, Błenna, Brdów, Brudzew, Dęby Szlacheckie, Dobrów, Izbica, Janiszew, Kościelec, Lubotyń, Lubstów, Lubstówek z filią Racięcice, Mąkolno, Modzerowo, Osiek Wielki z filią Dębno Królewskie, Sompolno, Wąsosze i Wrząca Wielka. Do dekanatu konińskiego przyłączono wówczas cztery parafie: Kramsk, Krzymów, Russocice i Wyszyna[1].

Taki stan rzeczy utrzymał się do 1917 r., kiedy biskup kujawsko-kaliski Stanisław Zdzitowiecki przywrócił dekanat izbicki i włączył do niego parafie: Izbica, Błenna, Brdów, Lubotyń, Lubstów, Mąkolno z filią Babiak, Modzerowo, Racięcice z filią Lubstówek, Sompolno i Wąsosze. 28 października 1925 r., na mocy bulli Vixdum Poloniae unitas papieża Piusa XI przywrócono diecezję włocławską, do której przyłączono dekanat kolski składający się z parafii: Koło, Białków, Brudzew, Dęby Szlacheckie, Dobrów, Janiszew, Kościelec, Osiek Wielki, Wrząca Wielka. W skład dekanatu kolskiego weszły także parafie dekanatu kłodawskiego odłączonego w 1925 r. z diecezji łódzkiej: Grzegorzew (1927 r.), Chełmno nad Nerem (1928 r.), Bierzwienna, Borysławice, Dąbie nad Nerem, Kłodawa, Pieczew i Umień (wszystkie w 1931 r. - po zniesieniu dekanatu kłodawskiego)[1].

W 1939 r. w skład dekanatu kolskiego wchodziło 17 parafii, a jej dziekanem był ks. Józef Mężnicki. W czasie okupacji niemieckiej spośród 24 księży diecezjalnych pracujących w parafiach dekanatu kolskiego, 18 zostało aresztowanych i osadzonych w obozach Dachau lub Sachsenhausen - 15 spośród nich poniosło śmierć. Po 1941 r. duszpasterstwo katolickie funkcjonowało okresowo w szczątkowej formie wyłącznie w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kole[2].

11 listopada 1952 r. biskup włocławski Franciszek Korszyński wyłączył z granic dekanatu kolskiego parafie: Kłodawa, Bierzwienna, Borysławice, Chełmno, Dąbie nad Nerem, Pieczew i Umień, jednocześnie przywracając dekanat kłodawski. W 1982 r. powstała druga parafia w Kole, a w 1985 r. parafia w Ochlach. Wówczas dekanat kolski składał się z dwunastu parafii i od 1988 r. został przyporządkowany do rejonu konińskiego. W 1994 r. biskup włocławski Bronisław Dembowski dokonał podziału dekanatu na dwie części. Południowa część znalazła się w dekanacie kolskim I, a północno-wschodnia w dekanacie kolskim II[1].

Dekretem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa z 2 lutego 2015 r. dekanat kolski został przywrócony[3]. W jego skład włączonych zostało dziewięć parafii, głównie z dotychczasowego dekanatu kolskiego II oraz wszystkie parafie miasta Koła.

Parafie

edytuj

W skład dekanatu kolskiego wchodzą następujące parafie:

Władze dekanatu

edytuj
  • Dziekan – ks. kan. Władysław Waszak, proboszcz parafii MB Częstochowskiej w Kole
  • Wicedziekan – ks. Mariusz Budkiewicz, proboszcz parafii w Ochlach

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. a b c d e Marcin Nowacki, Sieć parafialna w dekanacie kolskim w latach 1818-2023, „Rocznik Kolski”, 16/2023, Koło: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole, 2023, s. 57-80, ISSN 1898-1607.
  2. Marcin Nowacki, Duszpasterstwo katolickie w dekanacie kolskim w latach 1939-1945, „Rocznik Kolski”, 15/2022, Koło: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole, 2022, s. 63-84, ISSN 1898-1607.
  3. Bp Mering zatwierdził korektę administracyjną granic dekanatów diecezji włocławskiej. Aktualności. Kuria diecezjalna włocławska [online], Diecezja włocławska [dostęp 2018-08-11] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-16] (pol.).

Bibliografia

edytuj
  • J.St. Mujta. Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża w Kole, Koło 2003
  • J. Świgoniak. Święty Bogumił, patron ziemi kolskiej i parafii w Kole, Kraków 2009