Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

John Boyd Dunlop

szkocki wynalazca, lekarz weterynarii

John Boyd Dunlop (ur. 5 lutego 1840 w Dreghorn, North Ayrshire, w Szkocji, zm. 23 października 1921) – wynalazca brytyjski, z zawodu lekarz weterynarii.

John Boyd Dunlop
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

5 lutego 1840
Dreghorn (Wielka Brytania)

Data i miejsce śmierci

23 października 1921
Dublin

Zawód, zajęcie

lekarz weterynarii

W 1888 roku Dunlop opatentował gumową oponę dla bicykla (wynalezioną w roku 1845 przez Roberta Williama Thomsona). W roku 1889 założył w Belfaście spółkę Pneumatic Tyre and Booth Cycle Agency, produkującą opony na skalę przemysłową. Stała się ona od 1900 roku znana jako Dunlop Rubber Co.

Życiorys

edytuj

John B. Dunlop urodził się w Aryshire w Szkocji. Po ukończeniu nauki Dunlop praktykował najpierw jako lekarz weterynarii w Edynburgu w Szkocji, a następnie w Belfaście w Irlandii. W 1887 roku jego syn poprosił go, by pomyślał, jak sprawić, by wygodniej jeździć na trójkołowym rowerze po brukowanych ulicach Belfastu. Dunlop zaczął eksperymentować z ulepszeniami opon z litej gumy. Wyciął stary wąż ogrodowy, włożył go do rury, pompował powietrzem i zamontował na tylnych kołach roweru trójkołowego syna. Dunlop wymyślił na nowo oponę pneumatyczną, która, nieznana Dunlopowi, została po raz pierwszy wymyślona przez Roberta Thomsona w 1845 r. Firma Dunlop przetestowała i opatentowała oponę pneumatyczną w Wielkiej Brytanii w 1888 r., a w 1890 r. uzyskała patent amerykański. Irlandzki przemysłowiec W. H. Du Cros zainteresował się wynalazkiem Dunlopa po tym, gdy rowerzysta wygrał wyścig w Belfaście na rowerze z oponami pneumatycznymi. Du Cros założył firmę z Dunlopem, która finalnie stała się światowym koncernem - Dunlop Rubber Company. Dunlop nie skorzystał zbytnio na swoim wynalazku - w 1896 r. odsprzedał swój patent i udziały w firmie Du Cros, a następnie przeprowadził się do Dublina, gdzie jego jedyną działalnością do śmierci w 1921 r. była draperia. Po wprowadzeniu na rynek w 1888 roku pneumatycznych opon Dunlop, stały się one standardowym wyposażeniem rowerów z powodu dobrego absorbowania wstrząsów, jakich doświadczają rowerzyści. W tym samym roku, w którym patent otrzymała firma Dunlopa, pierwszy samochód wyprodukował Karl Benz z Mannheim w Niemczech. Dostępność nowych opon Dunlopa doprowadziła do eksperymentów przeprowadzanych przez innych w celu wyprodukowania opony o grubszym bieżniku dla pojazdów mechanicznych, a w 1895 roku pojawiła się pierwsza opona Michelin. Wraz z rosnącą popularnością samochodów po 1900 r., popyt na coraz bardziej skomplikowane mieszanki gumowe zarówno dla rowerów, jak i samochodów stał się ogromny. Wynalazek Dunlopa dał początek dwóm ważnym gałęziom przemysłu.