Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Kabaddi

gra zespołowa

Kabaddi (czasem zapis kabbadi) – zespołowa gra indyjska, znana od około 4 tysięcy lat, popularna w południowej Azji, rozpowszechniona też w Azji południowo-wschodniej, w Japonii i Iranie. To narodowa gra Bangladeszu i indyjskich stanów: Andhra Pradesh, Pendżab i Maharasztra. Grano w nią nawet w armii brytyjskiej za czasów okupacji Indii – dla utrzymania sprawności żołnierzy i zachęcenia Indyjczyków do wstępowania do armii brytyjskiej[1]. W 1950 powstała Indyjska Federacja Kabaddi, która skodyfikowała zasady gry. Nazwa „kabaddi” pochodzi od słowa w języku hindi, które oznacza „utrzymać oddech”. Rozgrywane są w hali, na boisku kołowym lub na plaży.

Mecz kabaddi na Igrzyskach Azjatyckich w 2006
Mecz w kabaddi

Zasady

edytuj

W grze biorą udział dwie drużyny złożone z 10–12 zawodników, z czego na boisku występuje po 7 z każdej drużyny. W zależności od odmiany rozgrywka odbywa się w kole o średnicy 23–24,5 m lub na boisku prostokątnym o wymiarach 12,5 × 10 m (mężczyźni) i 11 × 8 m (kobiety). Czas gry wynosi 2 × 20 minut lub do wyeliminowania wszystkich zawodników jednej z drużyn. Gra polega na tym, aby zawodnik drużyny atakującej sahi przedostał się do kręgu tworzonego przez drużynę przeciwną, krzycząc cały czas słowo „kabaddi”. Jeżeli mu się to uda, musi w ciągu 30 sekund, lub w odmianach ludowych w czasie jednego oddechu, dotknąć przynajmniej jednego zawodnika drużyny broniącej, a następnie powrócić do swojej drużyny. Zawodnicy dotknięci są eliminowani z gry. Zadaniem drużyny broniącej jest wykluczenie sahi poprzez uniemożliwienie mu w ciągu 30 sekund (jednego oddechu) powrotu do własnego zespołu. Drużyny naprzemiennie wysyłają kolejnych sahi. Walka toczy się bez ekwipunku i jest nadzorowana przez dwóch sędziów.

Odmiany kabaddi

edytuj

Surjeevani kabaddi

edytuj

Rozgrywana pod auspicjami Indyjskiej Federacji Kabaddi. Podstawową różnicą w zasadach jest możliwość przywracania do gry zawodników wcześniej wyeliminowanych, jeżeli zostanie wyeliminowany gracz drużyny przeciwnej. Rozgrywka toczy się na czas i punkty dostaje drużyna, która wykluczy w tym czasie większą liczbę przeciwników.

Gaminee kabaddi

edytuj

Gra kończy się, gdy wszyscy zawodnicy jednej z drużyn zostają wyeliminowani. W tej odmianie nie ma możliwości przywrócenia zawodników wcześniej wyeliminowanych z gry.

Podobnie jak w odmianie surjeevani gra toczy się na czas. Różnica polega na tym, że zawodnicy nie są w ogóle eliminowani z gry i pozostają na nim, a w zamian za to przyznawane są punkty.

Kabaddi na Igrzyskach Azjatyckich

edytuj

Mężczyźni

edytuj
Rok Gospodarz I miejsce II miejsce III miejsce IV miejsce
1990   Pekin   Indie   Bangladesz   Pakistan   Japonia
1994   Hiroszima   Indie   Bangladesz   Pakistan   Japonia
1998   Bangkok   Indie   Pakistan   Bangladesz   Sri Lanka
2002   Pusan   Indie   Bangladesz   Pakistan   Japonia
2006   Doha   Indie   Pakistan   Bangladesz   Iran
2010   Kanton   Indie   Iran   Japonia
  Pakistan
2014   Inczon   Indie   Iran   Korea Południowa
  Pakistan
2018   Dżakarta   Iran   Korea Południowa   Pakistan
  Indie

Kobiety

edytuj
Rok Gospodarz I miejsce II miejsce III miejsce IV miejsce
2010   Kanton   Indie   Tajlandia   Bangladesz
  Iran
2014   Inczon   Indie   Iran   Bangladesz
  Tajlandia
2018   Dżakarta   Iran   Indie   Chińskie Tajpej
  Tajlandia

Kabaddi w kulturze masowej

edytuj

Grę można zobaczyć m.in. w takich indyjskich filmach jak:

Przypisy

edytuj
  1. BBC NEWS | UK | Army targets recruits with contact sport [online], news.bbc.co.uk [dostęp 2019-07-19].

Bibliografia

edytuj

Linki zewnętrzne

edytuj