Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Klatki na sekundę, środowiskowe klatkaż[1][2] (skrót kl./s; często fps lub FPS, od ang. frames per second) – liczba kadrów wyświetlanych w ciągu sekundy, czyli częstotliwość z jaką statyczne obrazy pojawiają się na ekranie. Jest to miara płynności wyświetlania ruchomych obrazów.

Mała liczba klatek wyświetlanych w ciągu sekundy powoduje u widza wrażenie „klatkowania” (pokazu slajdów), natomiast wysoka zwiększa płynność wyświetlania. Dzięki przenikaniu się kolejnych klatek nagranego filmu takie wrażenie ma miejsce już przy około 15 klatkach na sekundę.

Rzeczywiste zastosowania

edytuj

W telewizji wartość ta jest stała i zależy od sposobu nadawania: dla systemów PAL i SECAM jest to 25 klatek na sekundę, natomiast w NTSC 29,97. Standardowa szybkość przesuwu dla filmu wyświetlanego w kinach wynosi 24 klatki na sekundę. W epoce kina niemego było to 16 kl./s. Pierwszym filmem wyświetlanym w kinach z częstotliwością 48 kl./s – w celu zwiększenia jakości i płynności obrazu – był Hobbit: Niezwykła podróż[3].

W filmach odtwarzanych na komputerze częstotliwość wyświetlania jest również stała i zależy od sposobu kodowania – jednak w grach komputerowych i innych systemach generowania grafiki w czasie rzeczywistym współczynnik ten jest zmienny i zależy od stopnia komplikacji sceny oraz od wydajności sprzętu.

W niektórych odtwarzaczach wideo oraz grach istnieje możliwość wyświetlenia liczby klatek generowanych w ciągu sekundy. Można też do tego celu stosować osobny program, między innymi Action!, Fraps, Gregion.

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. Wit Dąbal, Piotr Andrejew: Kompendium terminologii filmowej, Aeroscope, Warszawa 2005 (według porady PWN: klatkaż?)
  2. Jak[a] jest prawidłowa pisownia: klatkaRZ czy klatkaŻ – jako określenie prędkości odtwarzania filmu w klatkach na sekundę?, Poradnia Językowa Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego
  3. Peter Sciretta: Peter Jackson Explains Why He’s Shooting ‘The Hobbit’ at 48 Frames Per Second. slashfilm.com, 2011-04-11. [dostęp 2011-04-14]. (ang.).

Linki zewnętrzne

edytuj