Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Manganowce

grupa pierwiastków chemicznych

Manganowcepierwiastki 7 (daw. VIIB lub VII pobocznej) grupy układu okresowego: mangan (Mn), technet (Tc), ren (Re) i bohr (Bh).

Grupa →

7
VIIB
↓ Okres

4

25
Mn
5

43
Tc
6

75
Re
7

107
Bh
Manganowce

Położenie w układzie okresowym

edytuj

Manganowce należą do bloku d w układzie okresowym, są pierwiastkami przejściowymi.

Konfiguracje elektronowe:

  • Mn - [Ar]3d54s2
  • Tc - [Kr]4d65s1
  • Re - [Xe]4f145d56s2
  • Bh - [Rn]5f146d57s2 (przewidywana)

Występowanie w przyrodzie

edytuj

Spośród manganowców największe rozpowszechnienie w skorupie ziemskiej ma mangan, ren jest pierwiastkiem bardzo rzadkim, a technet występuje tylko śladowo w niektórych rudach uranowych jako produkt naturalnej reakcji rozszczepienia uranu. Bohr nie występuje w przyrodzie, a całość wykorzystywanego technetu jest wytwarzana w sposób sztuczny.

Właściwości

edytuj

Manganowce występują na różnych stopniach utlenienia, zwłaszcza na II, III, IV i VI. Najwyższy stopień utlenienia (równy numerowi grupy) wynosi VII. Tworzą zarówno kationy, jak i aniony.

Mangan jest twardym, kruchym, srebrzystym metalem. Reaguje z kwasami nieutleniającymi z wydzieleniem wodoru. Reaguje również z wodą, dając wodorotlenek manganu(II) Mn(OH)2. Rozdrobniony mangan łatwo zapala się w powietrzu, tworząc tlenek manganu(II) MnO.

Właściwości renu i technetu są bardzo zbliżone. Są to srebrzyste metale, które matowieją w wilgotnym powietrzu. Oba pierwiastki reagują z kwasem azotowym i kwasem siarkowym. W wyniku ich spalania powstają tlenki: tlenek technetu(VII) Tc2O7 i tlenek renu(VII) Re2O7.

Zastosowanie

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. Maria Możdżeń, Antyseptyki w aptece: nadmanganian potasu [online], Portal opieka.farm, 7 kwietnia 2019 [dostęp 2023-12-05] (pol.).

Bibliografia

edytuj
  • Harald Gärtner, Manfred Hoffmann, Horst Schaschke, Ina Maria Schürmann: Chemia. Kompendium. Warszawa: Świat Książki, 2006.