Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Middlesexhrabstwo historyczne w południowo-wschodniej Anglii, nad północnym brzegiem Tamizy. Położone niemal w całości we współczesnych granicach Wielkiego Londynu, w jego północno-zachodniej części[1].

Middlesex
Hrabstwo
Ilustracja
Dawny gmach rady hrabstwa Middlesex w Londynie, obecnie siedziba Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Siedziba

Londyn

Data likwidacji

1965

Populacja (1965)
• liczba ludności


2 234 543

Położenie na mapie podziału administracyjnego Anglii z 1890 roku
Położenie na mapie
Mapa hrabstwa z XVII wieku

Hrabstwo powstało w średniowieczu i obejmowało Londyn, którego obszar pierwotnie ograniczał się do City of London, wraz z okolicami. Wraz z rozwojem terytorialnym stolicy w 1889 roku została ona wydzielona jako osobne hrabstwo (County of London). Middlesex zlikwidowano w 1965 roku. Większa jego część weszła w skład nowo powołanego Wielkiego Londynu, a fragmenty przyłączone zostały do sąsiednich hrabstw Hertfordshire (miasto Potters Bar i okolice) oraz Surrey (Staines i Sunbury-on-Thames oraz ich okolice)[1].

Nazwa hrabstwa nadal występuje w nazwach wielu instytucji i organizacji, w tym klubów sportowych oraz uniwersytetu Middlesex University(inne języki)[2].

Nazwa „Middlesex” wywodzi się od staroangielskich słów oznaczających „Sasów środkowych”. Sasi, lud pochodzenia germańskiego, osiedli w południowo-wschodniej Anglii we wczesnym średniowieczu. Nazwa Middlesex odróżniała ludność zamieszkałą w tym miejscu od ludów osiadłych na wschodzie (Essex), zachodzie (Wessex) i południu (Sussex)[3][4].

Przypisy

edytuj
  1. a b Middlesex, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2024-01-11] (ang.).
  2. Middlesex University. [dostęp 2009-11-09]. (ang.).
  3. Middlesex. Online Etymology Dictionary. [dostęp 2024-01-11]. (ang.).
  4. The Origins of English Place Names. English Heritage. [dostęp 2024-01-11]. (ang.).