Nowa prawica
Nowa prawica – ruch społeczno-polityczny powstały w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, opierający się na klasycznym liberalizmie ekonomicznym i konserwatyzmie społecznym[1].
Charakterystyka
edytujPoczątki ruchu związane były z klęską keynesizmu, obniżeniem autorytetu władzy oraz zagrożeniem rozprzężenia społecznego[2]. Szczególną rolę odegrał on w Stanach Zjednoczonych, gdzie był związany z konserwatywną frakcją Partii Republikańskiej i prezydentem Ronaldem Reaganem[3] (przyczyniając się do jego wyboru na prezydenta)[4]. Główną rolę w pojawieniu się ruchu odegrał Richard Viguerie[5], który krytykując Republikanów wraz ze współpracownikami przyczynił się do utworzenia organizacji nawiązujących do chrześcijaństwa: Moral Majority (Chrześcijański Głos), Religious Roundtable (Religijny Okrągły Stół) i Christian Voice (Chrześcijański Głos). Aktywiści tych ugrupowań skupiali się na sprawach związanych z moralnością i religią (zakaz aborcji, wspieranie tradycyjnego modelu rodziny, krytyka homoseksualizmu, postulowanie nauczania religii w edukacji publicznej). Innym istotnym kręgiem politycznym, który miał wpływ na pojawienie się nowej prawicy, byli neokonserwatyści (dawni lewicowcy) z Normanem Podhoretzem na czele i pisma: „Commentary”, „New Criterion” i „The Public Interest”[6]. Zwolennicy nowej prawicy bez powodzenia starali się o nominacje prezydenckie z Partii Republikańskiej w l. 90. XX w. i po 2000 r. (m.in. Patrick Buchanan)[7]. W Wielkiej Brytanii ruch narodził się wraz z objęciem przez Margaret Thatcher stanowiska premiera[8]. Istotną rolę tutaj odegrał Roger Scruton i jego pismo „The Salisbury Reviev”[6]. W latach 80. XX w. ruch znalazł się w odwrocie z powodu braku spójności poglądów[7][9].
W Polsce jego zwolennicy (m.in. członkowie UPR, WiP i Ruchu Wyborców Janusza Korwin-Mikkego) utworzyli partię Kongres Nowej Prawicy.
Zobacz też
edytujPrzypisy
edytuj- ↑ Sean Hanley: The New Right in the New Europe
- ↑ A. Heywood, Klucz do politologii. Najważniejsze ideologie, systemy, postaci, Warszawa 2008, s. 69.
- ↑ Frohnen, Bruce, Jeremy Beer, and Jeffrey O. Nelson (2006) American Conservatism: An Encyclopedia. ISI Books: Wilmington, DE, s. 624 i 625
- ↑ D. Robertson, Słownik polityki, Warszawa 2009, s. 266.
- ↑ M. du Vall, Neokonserwatyzm w Stanach Zjednoczonych. Od Żywotnego Centrum do epoki Reagana, Kraków 2011, s. 30.
- ↑ a b A. Rzegocki, Nowa Prawica, [w:] Słownik historii doktryn politycznych, red. K. Chojnicka, M. Jaskólski, t. 4, Warszawa 2009, s. 389.
- ↑ a b D. Robertson, Słownik polityki, Warszawa 2009, s. 267.
- ↑ Jenkins, Simon (2006). Thatcher & Sons: A Revolution in Three Acts of yeh yeh. Allen Lane. ISBN 978-0-7139-9595-4
- ↑ A. Heywood, Klucz do politologii. Najważniejsze ideologie, systemy, postaci, Warszawa 2008, s. 70.