Ottawowie
Ottawowie (nazwa własna ot'-a-wa, w języku Kri adawe, co oznacza handel) – plemię Indian Ameryki Północnej zamieszkujące okolice Wielkich Jezior, głównie brzegi Jeziora Huron od dzisiejszej miejscowości Saginaw do Detroit.
Opis
edytujW czasach najdawniejszych Ottawowie zajmowali się handlem wymiennym takimi produktami jak kukurydza, olej słonecznikowy, skóry, futra, makaty, tytoń oraz zioła lecznicze. Ich język (ottawa lub anishinaabe) należy do języków algonkiańskich i spokrewniony jest z językiem odżibwe (ojibwe)[1].
Był to lud wojowniczy, który stawał po stronie Francuzów w ich starciach z Anglikami. Nim zostali zmuszeni do odejścia na zachód, stworzyli federację plemienną z Odżibwejami i Potawatomi, znaną jako "Trzy Ogniska". Ich najbardziej znanym wodzem był Pontiak, a prowadzone przezeń w latach 1763–1766 Powstanie Pontiaka, toczące się głównie w okolicach Detroit, jest znaczącym fragmentem ich dziejów. Dekadę później wódz Egushawa poprowadził ich u boku Brytyjczyków do walki z powstającymi Stanami Zjednoczonymi. Brali udział we wszystkich wojnach indiańskich nad Wielkimi Jeziorami aż do roku 1812[1].
W roku 1833 ich ziemie wzdłuż wybrzeża Jeziora Michigan – na mocy Traktatu Chicagowskiego – przeszły na własność administracji amerykańskiej. Wielu Ottawów wyemigrowało na zachód, inni znaleźli schronienie w rezerwatach stanu Michigan.
Obecnie ok. 15 tys. Ottawów zamieszkuje głównie rezerwaty Oklahomy, Michigan i niescedowane terytoria tubylcze na wyspach Walpole i Manitoulin w prowincji Ontario przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Wielu rozproszyło się po miastach USA i Kanady.
Społeczności
edytujWspółczesne społeczności Ottawów w USA i Kanadzie (rezerwaty)[2]:
- Walpole Island, Ontario
- Ottawa Tribe of Oklahoma, Oklahoma
- Grand River Bands, Michigan
- Grand Traverse Band of Ottawa and Chippewa Indians, Michigan
- Burt Lake Band, Michigan
- Little Traverse Bay Bands of Odawa Indians, Michigan
- Little River Band of Ottawa Indians, Michigan
- Wikwemikong, Ontario
Nazwą ich plemienia nazwano środkowy bieg Rzeki Świętego Wawrzyńca, jak również stolicę Kanady. Tę samą nazwę noszą liczne miasta i hrabstwa w stanach USA i prowincjach Kanady oraz rzeki i strumienie na obszarach Ameryki Północnej.
Przypisy
edytuj- ↑ a b Andrew J. Blackbird , History of the Ottawa and Chippewa Indians of Michigan...., 1887, ISBN 0-7222-0090-0 .
- ↑ Oklahoma Indian Tribe Education Guide [online], 2014 .