Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Równina Transylwańska

Równina Transylwańska (541.2, rum. Câmpia Transilvaniei) – makroregion fizycznogeograficzny Wyżyny Transylwańskiej w centralnej Rumunii (Siedmiogród).

Równina Transylwańska
Megaregion

Region Karpacki

Prowincja

Góry Zachodniorumuńskie i Wyżyna Transylwańska

Podprowincja

Wyżyna Transylwańska

Makroregion

Równina Transylwańska

Zajmowane
jednostki
administracyjne

Rumunia
okręg Kluż
okręg Bistrița-Năsăud
okręg Marusza

Równina Transylwańska stanowi centralną część Wyżyny Transylwańskiej. Leży na północ od Doliny Środkowej Maruszy i na południe od doliny Wielkiego i Małego Samoszu, dzielącymi ją od Wyżyny Samoszu. Na wschodzie przechodzi w pasma górskie Łańcucha Kelimeńsko-Hargickiego Karpat Wschodnich, na zachodzie graniczy z Masywem Biharu w Górach Zachodniorumuńskich.

Równina Transylwańska jest zbudowana z lekko pofałdowanych utworów górnomioceńskich – margli, iłów i tufów wulkanicznych. Wbrew nazwie powierzchnia regionu nie jest równa - wysokości względne dochodzą do 100–150 m. Równina jest wyniesiona preciętnie 500 m n.p.m., tylko obrzeża północne i południowo-zachodnie są wyniesione na ponad 600 m n.p.m.

Na Równinie Transylwańskiej występują bogate złoża gazu ziemnego.

Bibliografia

edytuj
  • Krystyna Jawecka (red.) Mapa przeglądowa Europy. Rumunia. Skala 1:1 000 000, PPWK Warszawa-Wrocław 1983/84.
  • Jerzy Kondracki Fizycznogeograficzna regionalizacja Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii w układzie dziesiętnym, „Przegląd Geograficzny”, tom LXVIII, z. 3–4, 1996, s. 457–466.
  • Jerzy Kondracki Karpaty, wydanie drugie poprawione, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1989, ISBN 83-02-04067-3.
  • Andrzej Maryański Rumunia, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1973.