Rejs wokółziemski
Rejs wokółziemski – podróż statku (wodnego lub powietrznego) dookoła Ziemi.
Żegluga
edytujŻeglarstwo turystyczne
edytujMapa górna (linia czerwona) pokazuje typową, niewyczynową, współczesną trasę dla żeglugi dookoła świata. Trasa ta jest zbliżona do koła wielkiego i dotyczy wielu wokółziemskich rejsów żeglarskich. Żegluga w kierunku zachodnim jest stosunkowo łatwa, ponieważ wykorzystuje przeważające kierunki wiatrów, choć przebiega przez szereg stref ciszy czy słabych wiatrów.
Żeglarstwo wyczynowe
edytujW regatach żeglarskich trasa zbliżona do koła wielkiego byłaby niepraktyczna, szczególnie w wyścigu non-stop, gdzie korzystanie z kanałów Panamskiego i Sueskiego jest zabronione.
Wymogi dla rekordów żeglarskich
edytujAby uzyskać oficjalny rekord przebiegu w żegludze wokółziemskiej, trasa musi spełniać następujące warunki:
- musi mieć długość co najmniej 21 600 Mm,
- musi przecinać równik,
- musi przecinać wszystkie południki,
- nie może przecinać lądu,
- nie może schodzić na południe od równoleżnika 63°S,
- musi się kończyć i zaczynać w tym samym punkcie[1].
Przykładowa trasa spełniająca powyższe wymogi pokazana jest na mapie dolnej. Żegluga może odbywać się w kierunku wschodnim (zgodnie z kierunkiem przeważających wiatrów i fal) lub zachodnim (pod wiatr i fale) - tak zwaną "złą drogą"[2].
Obecny rekord
edytujObecny rekord należy do Francisa Joyona, który (wraz z załogą) na trimaranie IDEC SPORT pokonał wokółziemską trasę w 40 dni, 23 godziny, 30 minut i 30 sekund. Rejs zakończył się 26 stycznia 2017[3].
Zobacz też
edytujPrzypisy
edytuj- ↑ ISAF/World Sailing Speed Record Rules for individually attempted Passage Records or Performances Offshore, sec. 26.1.a, Record Courses. [dostęp 2012-01-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-17)].
- ↑ Roman Paszke pod wiatr dookoła świata [online], off.sport.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
- ↑ the World in 40 Days na http://www.sailingworld.com