Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Roślina drzewiasta

Roślina drzewiastaroślina wieloletnia o silnie zdrewniałych, trwałych łodygach nadziemnych, często także i korzeniach. W przeciwieństwie do bylin, u których cała część nadziemna zamiera na zimę, zdrewniałe nadziemne części roślin drzewiastych nie zamierają w okresie zimy. Nie jest to takson, ale grupa roślin o zbliżonej budowie morfologicznej. Rośliny drzewiaste to zazwyczaj rośliny długowieczne.

Drzewo – brzoza Ermana
Krzew – bukszpan wieczniezielony
Krzewinka – wrzos pospolity
Półkrzew – lawenda lekarska
Pnącze – bluszcz pospolity

Wśród roślin drzewiastych w zależności od pokroju i charakteru wzrostu wyróżnia się:

  • Drzewa – charakteryzują się wyraźnie wznoszącą się ku górze częścią nadziemną (łodygą), nazywaną pniem. Pień rozgałęzia się na pewnej wysokości, tworząc koronę, złożoną z gałęzi (pędów bocznych).
  • Krzewy – ich łodyga rozgałęzia się u podstawy pędu głównego na wiele pędów równorzędnych. Dojrzałe krzewy zazwyczaj nie są zróżnicowane na pień i koronę.
  • Krzewinki – bardzo niskie krzewy, nierzadko płożące się po ziemi.
  • Półkrzewy – tylko dolna część pędu jest zdrewniała, górna część pędu nie drewnieje. Pokrojem przypominają małe krzewy.
  • Pnącza – ich pędy są wydłużone i zazwyczaj elastyczne i cienkie. Potrzebują podpory, aby piąć się w górę.

Należy zaznaczyć, że powyższy podział jest podziałem umownym i mogą występować formy pośrednie. Wiele gatunków roślin tradycyjnie klasyfikowanych jako krzewy może w specyficznych warunkach osiągnąć pokrój małego drzewa (np. bez czarny). Zdarza się również, że w niesprzyjających warunkach typowe drzewa wytwarzają formy krzewiaste (np. jarząb pospolity[1]).

Rośliny drzewiaste stanowią dominujący składnik klimaksu – ostatecznego etapu sukcesji ekologicznej. Na większości obszarów kuli ziemskiej etapem tym jest las, w którym drzewa i krzewy stanowią zdecydowanie dominujący element.

Badaniem roślin drzewiastych zajmuje się dendrologia.

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. Fauna i flora Sudetów Zachodnich • Karkonosze. Duch Gór (duchgor.org). [dostęp 2014-10-18]. Cytat: Piętro subalpejskie lub piętro kosodrzewiny (1250 – 1450 m) zdominowane jest przez zarośla kosodrzewiny, której towarzyszy krzewiasta forma jarzębiny i wierzby śląskiej.

Bibliografia

edytuj
  • Drzewoznawstwo. S. Białobok, Z. Hellwig (red.). Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1955.
  • J. Tomanek: Botanika leśna: podręcznik dla studentów wydziałów leśnych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1999. ISBN 83-09-01819-3.