Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Saylac (som. Saylac, arab. زيلع, Zajla, ang. Zeila) – miasto portowe w północno-zachodniej Somalii, w regionie Awdal, położone nad Zatoką Adeńską, ok. 25 km na wschód od granicy dżibutyjsko-somalijskiej. Miasto kontrolowane jest przez nieuznawany na arenie międzynarodowej Somaliland. Według danych szacunkowych miasto liczy 1226 mieszkańców.

Saylac
Ilustracja
Rycina z XIX wieku przedstawiająca miasto
Państwo

 Somaliland
 Somalia

Region

Awdal

Populacja 
• liczba ludności


1226

Położenie na mapie Somalilandu
Mapa konturowa Somalilandu, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Saylac”
Położenie na mapie Somalii
Mapa konturowa Somalii, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Saylac”
Ziemia11°21′15″N 43°28′30″E/11,354167 43,475000

Od IX do końca XIX wieku miasto było głównym arabskim portem na somalijskim wybrzeżu, służącym za centrum handlu pomiędzy chrześcijańską Etiopią (początkowo Aksumem) a państwami arabskimi. Etiopczycy sprzedawali głównie kość słoniową, niewolników, skóry i kadzidła, w zamian otrzymując arabskie tkaniny i wyroby z metali. W XIX wieku Saylac stał się obiektem zainteresowania europejskich potęg kolonialnych, ostatecznie zostając częścią Somali Brytyjskiego. Wybudowanie linii kolejowej prowadzącej z Addis Abeby do oddalonego od Saylac ok. 45 km portu w Dżibuti spowodowało, że miasto straciło na znaczeniu.

W końcu lat 80. XX wieku Saylac była często bombardowana przez rząd Somalii i prawie wszystkie budynki zostały zniszczone całkowicie lub częściowo, w tym zabytki. Mieszkańcy przenieśli się do sąsiednich miast, Lughayi, Booramy i Gabileyu. Miasto odbudowano dzięki środkom przesyłanym przez krewnych przebywających na Zachodzie. Rozwinął się też handel i rybołówstwo. Jest to obecnie 25-tysięczna miejscowość, zamieszkana głównie przez przedstawicieli podklanu Ase Maxamed z plemienia Gadabursi.

Bibliografia

edytuj