Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Stewart Copeland

amerykański muzyk rockowy

Stewart Armstrong Copeland (ur. 16 lipca 1952 w Aleksandrii, Wirginia)[1]amerykański muzyk, perkusista. Najbardziej znany z występów w zespole The Police, u boku Stinga. Po rozpadzie grupy został kompozytorem muzyki filmowej.

Stewart Copeland
Ilustracja
Stewart Copeland (2008)
Imię i nazwisko

Stewart Armstrong Copeland

Data i miejsce urodzenia

16 lipca 1952
Alexandria

Instrumenty

perkusja

Gatunki

rock
pop
reggae
new wave

Zawód

muzyk

Aktywność

od 1975

Wydawnictwo

A&M Records

Powiązania

The Police

Strona internetowa

W 2007 roku muzyk został sklasyfikowany na 8. miejscu listy 50 najlepszych perkusistów rockowych według Stylus Magazine[2].

Życiorys

edytuj

Jego rodzice byli agentami wywiadu: ojciec Amerykanin Miles Copeland Jr. – CIA, zaś matka Szkotka Lorraine Adie – SOE. Dzieciństwo spędził na Bliskim Wschodzie, gdzie ukończył szkołę podstawową (w Bejrucie). Do liceum uczęszczał w Anglii, zaś studia ukończył w Kalifornii (Berkeley).

Od 1975 r. zamieszkał w Anglii, gdzie grał w zespole rocka progresywnego Curved Air. W 1977, razem ze Stingiem i Henry Padovanim (zastąpionym wkrótce przez Andy’ego Summersa), założył grupę The Police.

Po rozpadzie zespołu Copeland zaczął komponować muzykę filmową. Stworzył m.in. ścieżki dźwiękowe do filmów: Wall Street, Simpatico, Rapa Nui, Żałobnik, Nieśmiertelny 2, Nic nie widziałem, nic nie słyszałem i pilota serialu Babilon 5. W 1983 r. otrzymał Złoty Glob za muzykę do filmu Rumble Fish. Komponował również muzykę do oper, baletów, gier komputerowych, m.in. do serii gier Spyro the Dragon na konsole PlayStation oraz Alone in the Dark[3].

Jako muzyk z pewnymi sukcesami współtworzył grupę Animal Logic (m.in. ze znanym muzykiem jazzowym Stanleyem Clarkiem). Potem, wraz z muzykami zespołów Phish i Primus, powołał do życia formację Oysterhead. Od 2005 r. jest członkiem zespołu Gizmo.

Życie prywatne

edytuj

Jego dwaj bracia także działają w branży muzycznej. Najstarszy brat, Miles Copeland III, menedżer muzyczny, był m.in. założycielem wytwórni płytowej I.R.S. Records, a średni, Ian Copeland, był agentem muzycznym, zasłużonym w rozwoju muzyki nowofalowej.

Ma czterech synów i trzy córki.

Filmografia

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. Stewart Copeland na stronie allmusic.com. allmusic.com. [dostęp 2012-02-13]. (ang.).
  2. Stylus Magazine’s 50 Greatest Rock Drummers. stylusmagazine.com. [dostęp 2010-06-15]. (ang.).
  3. Stewart Copeland [online], www.stewartcopeland.net [dostęp 2017-11-26].
  4. Uwaga! Mr. Baker (2012) Beware of Mr. Baker (original title). www.imdb.com. [dostęp 2016-04-03]. (ang.).