Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Tatiana Stachak

polska gitarzystka, kompozytorka, pedagog

Tatiana Stachak (ur. 27 kwietnia 1973 w Łodzi) – polska gitarzystka, kompozytorka i pedagog.

Tatiana Stachak
Data i miejsce urodzenia

27 kwietnia 1973
Łódź

Pochodzenie

polskie

Instrumenty

gitara

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

gitarzystka, kompozytorka, pedagog

Autorka publikacji dydaktycznych do gry na gitarze klasycznej oraz z zakresu kształcenia słuchu i rytmiki. Kompozytorka kilkuset utworów na gitarę klasyczną oraz piosenek dla dzieci.

Życiorys

edytuj

Wychowywała się w Łodzi; szkoły muzyczne I i II stopnia ukończyła w Gdańsku. Studiowała na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie gitary profesora Piotra Zaleskiego, którą ukończyła w roku 1999. Jest absolwentką zarządzania w oświacie (studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, 2005 r.). Już w czasie studiów swoje zainteresowanie skierowała w stronę edukacji najmłodszych. Nauczała m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Słupsku oraz Zespole Szkół Muzycznych I i II st. w Tarnowie.

Jest autorką podręczników do nauki gry na gitarze: Gitara pierwsza klasa oraz Gitara ekstra klasa (wydane w sześciu wersjach językowych). Wydała ponadto serię publikacji na gitarę Uczeń i Nauczyciel (vol. 1-3), dwa zbiory kolęd W dzień Bożego Narodzenia oraz Pierwsza gwiazdka z gitarą, kolekcję miniatur pt. Zaproszenie do walca, dwa zbiory Etiud charakterystycznych oraz podręcznik dla najmłodszych Elementarz gitarzysty. Jest współautorką zbioru Solo & Duo (napisanego wspólnie z Mirosławem Drożdżowskim) oraz serii podręczników do kształcenia słuchu i rytmiki: Nasza muzyka (vol. 1-6), Nowy solfeż, Nasz muzyczny elementarz przygotowanych we współpracy z Iloną Tomerą-Chmiel oraz Lidią Florek-Stokłosą[1][2]. W 2020 roku ukazała się nowa publikacja pt. Znam i gram będąca zbiorem najpopularniejszych piosenek i melodii dziecięcych w układzie na gitarę klasyczną.

Utwory i podręczniki Tatiany Stachak wydane zostały również poza granicami Polski: w Chinach (wydawnictwo Shanghai Music Publishing House), w Czechach (wydawnictwo Bärenreiter Praha) oraz w Anglii i Austrii[3]. Jej utwory wielokrotnie włączono do zestawów egzaminacyjnych ABRSM[4] i Trinity College[5] na lata 2016–2019[6] i 2020–2023[7][8][9]. Utwory Tatiany Stachak wykonywane są na koncertach oraz włączane do programów konkursów gitarowych.

Podręczniki Gitara pierwsza klasa oraz Gitara ekstra klasa są zalecane do użytku szkolnego przez ministra właściwego ds. kultury i dziedzictwa narodowego i wpisane do wykazu podręczników przeznaczonych do nauczania gry na gitarze w szkołach muzycznych I stopnia. Zasiadała w jury konkursów w Polsce, Czechach i na Słowacji, m.in. Ogólnopolskiego Wiosennego Konkursu Gitarowego w Szczecinie, Ogólnopolskiego Festiwalu i Konkursu Gitarowego „Gitara Viva" w Kielcach, „VivaGitarra" w Zielonej Górze, „Młodzi Czarodzieje Gitary" w Dobczycach, PRAGuitarra Classica czy Festivalu Ivana Ballu w Dolnym Kubinie. Swoją metodę nauczania popularyzuje prowadząc wykłady i lekcje w szkołach muzycznych oraz podczas kursów i festiwali gitarowych w Polsce, na Słowacji, Słowenii, w Czechach i w Chinach (w Konserwatorium Muzycznych w Szanghaju, w Mikulovie, w Pradze, Bratysławie, Koprze, Tianjin, Jinhua). Od wielu lat, jako prowadząca warsztaty, współpracuje z Międzynarodowymi Warsztatami Gitarowymi w Lanckoronie[10]. W latach 2002–2004 brała udział w Sesjach Naukowo-Artystycznych: „Gitarystyka w Polsce", organizowanych przez Akademię Muzyczną w Łodzi. Wygłoszone podczas sesji referaty zostały opublikowane w Zeszytach Naukowych Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Łodzi[11].

W latach 1997–2004 współpracowała z ogólnopolskim czasopismem muzycznym „Świat Gitary”, w którym publikowała artykuły w cyklach: Instrumenty strunowe w malarstwie europejskim, Inspiracje pozamuzyczne w literaturze gitarowej, Uczeń i nauczyciel w duetach gitarowych, Utwory solowe dla pierwszaków. Od 2000 roku współpracuje z wydawnictwem Euterpe[12].

Kompozycje i publikacje

edytuj

Kompozycje własne

edytuj
Tytuł publikacji Rok pierwszego wydania Wydawnictwo
Gitara pierwsza klasa 2004 Euterpe Wyd. 1-3 w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Od wyd. 4 w 2009 roku w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Podręcznik dla początkujących gitarzystów. Publikacja wpisana do wykazu podręczników zalecanych do użytku szkolnego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Gitara ekstra klasa 2006 Euterpe Wyd. 1 w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Od wyd. 2 w 2009 r. w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Publikacja wpisana do wykazu podręczników zalecanych do użytku szkolnego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zaproszenie do walca 2010 Euterpe
Solo & Duo 2012 Euterpe Współautor: Mirosław Drożdżowski.
Kytarová první třída / Gitarová prvá trieda 2013 Bärenheiter Praha Wydanie w dwóch wersjach językowych: czeskiej i słowackiej.
Kytarová extra třida / Gitarová extra trieda 2014 Bärenheiter Praha Wydanie w dwóch wersjach językowych: czeskiej i słowackiej.
Elementarz gitarzysty 2016 Euterpe
Elementarz gitarzysty - dodatek dla nauczyciela 2016 Euterpe
Gitara pierwsza klasa 2018 Shanghai Music Publishing House (SMPH) Wydanie w chińskiej wersji językowej.
Gitara ekstra klasa 2018 Shanghai Music Publishing House (SMPH) Wydanie w chińskiej wersji językowej
Etiudy charakterystyczne vol. 1 - 2 2018 Euterpe
Album z wariacjami 2022 Euterpe

Podręczniki

edytuj
Tytuł publikacji Rok pierwszego wydania Wydawnictwo
Gitara pierwsza klasa 2004 Euterpe Wyd. 1-3 w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Od wyd. 4 w 2009 roku w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Podręcznik dla początkujących gitarzystów. Publikacja wpisana do wykazu podręczników zalecanych do użytku szkolnego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Gitara ekstra klasa 2006 Euterpe Wyd. 1 w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Od wyd. 2 w 2009 r. w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Publikacja wpisana do wykazu podręczników zalecanych do użytku szkolnego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nasza muzyka t. 1-6 2006-2011 Euterpe Współautorki: Lidia Florek, Ilona Tomera-Chmiel. Podręcznik do kształcenia słuchu i rytmiki.
Nowy solfeż 2012 Euterpe Współautorki: Lidia Florek, Ilona Tomera-Chmiel. Podręcznik do kształcenia słuchu i rytmiki.
Nowy solfeż - dodatek dla nauczyciela 2012 Euterpe Współautorki: Lidia Florek, Ilona Tomera-Chmiel. Podręcznik do kształcenia słuchu i rytmiki.
Kytarová první třída / Gitarová prvá trieda 2013 Bärenheiter Praha Wydanie w czeskiej i słowackiej wersji językowej.
Kytarová extra třida / Gitarová extra trieda 2014 Bärenheiter Praha Wydanie w czeskiej i słowackiej wersji językowej.
Nasz muzyczny elementarz 2014 Euterpe Współautorki: Lidia Florek-Stokłosa, Ilona Tomera-Chmiel. Podręcznik do kształcenia słuchu i rytmiki.
Gitara pierwsza klasa 2018 Shanghai Music Publishing House (SMPH) Wydanie w chińskiej wersji językowej.
Gitara ekstra klasa 2018 Shanghai Music Publishing House (SMPH) Wydanie w chińskiej wersji językowej.

Opracowania

edytuj
Tytuł publikacji Rok pierwszego wydania Wydawnictwo
Uczeń i nauczyciel vol. 1-3 2001-2003 Euterpe
W dzień Bożego Narodzenia 2007 Euterpe
Pierwsza gwiazdka z gitarą 2012 Euterpe
Znam i gram 2020 Euterpe

Nagrody i wyróżnienia

edytuj

Laureatka nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach gitarowych, m.in.: I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Koninie (1990), II miejsce na Międzynarodowych Gdańskich Spotkaniach Gitarzystów w Gdańsku (1991), II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym we Frosignone (Włochy, 1991) oraz II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Ingenio na Wyspach Kanaryjskich (Hiszpania, 1995).

Przypisy

edytuj
  1. Katarzyna Marczak, Kolorowe i piękne jak bajki, wywiad z Lidią Florek i Tatianą Stachak, Twoja Muza 5/2010, 2010.
  2. Stachak, Tatiana (publikacje). Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 2020-02-28].
  3. Tango, Tatiana Stachak [w:] "Play Guitar in concert", red. Michael Langer, Ferdinand Neges, Edition Dux 2015, s. 55.
  4. Carmen (Tango Waltz) from Invitation to the Waltz, Tatiana Stachak, [w:]”Guitar Exam Pieces. ABRSM Grade 5”, Oxford Univeristy Press 2018, s.16-17.
  5. Stachak, Tatiana Titles: Trinity College London Music Shop [online], shop.trinitycollege.com [dostęp 2020-02-27].
  6. Kurpie Etude, Tatiana Stachak [w:] „Classical Guitar Grade 3. Pieces for Trinity College London Exams 2020-2023”, Trinity College London Press Ltd. 2019, s. 11.
  7. EUTERPE [online], www.euterpe.pl [dostęp 2020-02-27].
  8. Country Etude, Tatiana Stachak, [w:] „Classical Guitar Grade 5. Pieces for Trinity College London Exams 2020-2023”, Trinity College London Press Ltd. 2019, s. 12-13.
  9. Parisian Waltz, Tatiana Stachak, [w:] „Guitar Grade 5. Pieces for Trinity College London exams 2016-2019”, Trinity College London Press Ltd. 2015, s. 16-17.
  10. Warsztaty gitarowe – Gitara [online], gitaralanckorona.pl [dostęp 2020-02-27].
  11. Akademia Muzyczna w Łodzi - Gitara w polskich akademiach muzycznych [online], www.amuz.lodz.pl [dostęp 2020-02-27].
  12. EUTERPE [online], www.euterpe.pl [dostęp 2020-02-27].