Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Weatherman (organizacja)

Weather Underground, The Weathermen lub Weathermanamerykańska organizacja terrorystyczna.

Nazwa ruchu wywodzi się ze słów piosenki Boba DylanaSubterranean Homesick Blues”: You don't need a weatherman to know which way the wind blows (pol. Niepotrzebna pogodynka, żeby znać kierunek wiatru)[1][2].

Historia

edytuj

Organizacja powstała w 1969 roku, a jej pierwsi członkowie wywodzili się z radykalnej frakcji stowarzyszenia Studenci na rzecz Demokratycznego Społeczeństwa[3]. Formacja wyrosła na fali sprzeciwu wobec wojny wietnamskiej[1]. W sierpniu 1969 roku aktywiści złożyli wizytę na Kubie, gdzie przedstawiciele Wietnamu Północnego i Kubańczycy namawiali ich do rozpoczęcia zbrojnej kampanii przeciwko rządowi USA[3].

Pierwszą akcją terrorystyczną Weatherman był atak bombowy na pomnik poświęcony funkcjonariuszom policji w Chicago. Akcja miejsce miała 6-7 października 1969 roku[1][3]. 8 października aktywiści zorganizowali w mieście manifestacje, które przerodziły się w kilkudniowe zamieszki. Policja aresztowała 284 uczestników zadym[1]. Zamieszki okrzyknięte zostały w mediach „Dniami Gniewu“[2]. Choć demonstracje miały brutalny przebieg, ich liczebność była niewielka. Słaba frekwencja na demonstracjach skłoniła kierownictwo grupy do zmiany kierunku działań na bardziej radykalne[2].

W listopadzie 1969 roku przywódcy organizacji zdecydowali o przejściu do podziemia i rozpoczęciu działalności jako „miejska partyzantka”[1]. Na początku 1970 roku organizacja podzieliła się na komórki, zwane też „plemionami“[1][2]. Jedna komórka liczyła od 3 do 5 osób[1]. Komórki podlegały kierownictwu organizacji znanemu jako Weather Bureau[1]. Komórki zlokalizowane były głównie w Berkeley, Chicago, Detroit i Nowym Jorku[1].

6 marca 1970 roku trójka członków Weather Underground zginęło w przypadkowej eksplozji w piwnicy domu na Greenwich Village. Piwnica służyła radykałom jako miejsce produkcji bomb domowej roboty[3]. Ładunki, które eksplodowały miały zostać użyte do zamachu bombowego w Fort Dix na przyjęciu zorganizowanym dla funkcjonariuszy policji[2].

We wrześniu 1970 roku aktywiści uwolnili z więzienia San Luis Obispo Timothy'ego Leary'ego uchodzącego za ikonę kontrkultury[2]. Weathersi przerzucili następnie Leary'ego do Algierii, gdzie działacz zyskał schronienie[2].

1 marca 1971 roku terroryści zdetonowali dwie bomby w Kapitolu Stanów Zjednoczonych. Atak stanowił wyraz protestu wobec interwencji amerykańskiej w Laosie[1][4].

19 maja 1972 roku (w dniu urodzin Hồ Chí Minha) aktywiści przeprowadzili atak bombowy na Pentagon. Zamach był odwetem za bombardowanie Hanoi[1][5].

29 stycznia 1975 roku terroryści zdetonowali bombę nieopodal Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych[3]. Zamach miał być protestem wobec polityki rządu USA względem Wietnamu[3].

Oprócz powyżej opisanych aktów terroru, aktywiści mieli na koncie niewielkie ataki bombowe oraz napady na banki[1].

Członkowie grupy po 1978 roku wyszli z podziemia albo zostali ujęci przez służby[1]. Resztki aktywistów, którzy zdecydowali się kontynuować walkę założyli formację o nazwie Organizacja Komunistyczna 19 Maja[6].

Liczebność

edytuj

W 1970 roku grupa liczyła około 400 członków[3].

Ideologia

edytuj

Organizacja inspirowała się skrajnie lewicowymi poglądami[1][3]. Celem grupy było doprowadzenie do obalenia rządu amerykańskiego i zaprowadzenia w USA komunizmu[1].

Jako ruch kontrkultury

edytuj

Organizacja była wytworem amerykańskiej kontrkultury. Jej członkowie żyli jak hipisi w kolektywach, będących faktycznie komunami. Aktywistów grupy cechowała skłonność do brania narkotyków, hedonistycznego trybu życia i rozwiązłości seksualnej oraz niechęć wobec monogamii[2].

Przypisy

edytuj
  1. a b c d e f g h i j k l m n o Weather Underground, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2017-12-15] (ang.).
  2. a b c d e f g h Jerzy Jarniewicz: Polowanie na białego wieloryba. dwutygodnik.com. [dostęp 2017-12-16]. (pol.).
  3. a b c d e f g h Weather Underground. globalsecurity.org. [dostęp 2017-12-15]. (ang.).
  4. Jarosław Tomasiewicz: Terroryzm na tle przemocy politycznej (Zarys encyklopedyczny), Katowice 2000, s. 201-202
  5. Terroryzm na tle przemocy politycznej (Zarys encyklopedyczny), s. 201-202
  6. May 19th Communist Organization (M19CO). globalsecurity.org. [dostęp 2017-12-16]. (ang.).