Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Adršpach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Adršpach
gmina
Ilustracja
Renesansowy zamek w Adršpachu
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Czechy

Kraj

 hradecki

Powiat

Náchod

Kraina

Bohemia

Starosta

Dana Cahová

Powierzchnia

19,71 km²

Populacja (01.01.2021)
• liczba ludności


513[1]

• gęstość

26 os./km²

Numer kierunkowy

491

Kod pocztowy

549 52

Adres urzędu:
Horní Adršpach 128
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba obrębów ewidencyjnych

2

Liczba części gminy

2

Liczba gmin katastralnych

2

Położenie na mapie kraju hradeckiego
Mapa konturowa kraju hradeckiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Adršpach”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, u góry znajduje się punkt z opisem „Adršpach”
Ziemia50°37′N 16°06′E/50,616667 16,100000
Strona internetowa

Adršpach (niem. Adersbach) – gmina wiejska w Czechach, w kraju hradeckim. Według danych z 1 stycznia 2021 powierzchnia gminy wynosiła 1971 ha, a liczba jego mieszkańców 523 osób[1].

Ta mała miejscowość wypoczynkowa jest położona w Górach Stołowych, które w tej części noszą nazwę Adršpašskoteplické skály w dolinie Adršpašskiego potoku, kilka-kilkanaście kilometrów od polskiej granicy. Okolica zbudowana jest z górnokredowych piaskowców należących do osadów wypełniających nieckę śródsudecką.

Na terenie Adršpachu prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku został założony gród o niemieckiej nazwie Ebersbach ("Strumień Ebera"), która z czasem uległa zmianie na obecną czeską postać. Z grodu w okresie husyckim dokonywano napadów na Śląsk. W roku 1447 tereny wraz z grodem odkupiły miasta śląskie i wówczas z polecenia właścicieli gród zburzono. Ruiny grodu stały się często zwiedzanym miejscem. W 1596 roku w Adršpachu zbudowano zamek, który często zmieniał swych właścicieli. W XVIII wieku, zamek przebudowano w stylu barokowym, a pod koniec XIX wieku uzyskał elementy neorenesansowe.

Komunikacja

Stacja kolejowa Adršpach

Przez Adršpach przebiega droga lokalna oraz linia kolejowa ze stacją Adršpach. Na północ od Adršpachu do 21 grudnia 2007 roku znajdowało się przejście graniczne na szlaku turystycznym Zdoňov – Łączna.

Atrakcje

  • „Skalne miasto” położone na terenie Narodowego Rezerwatu Przyrody w Adršpašskoteplickich skálach (czes. Národní Přírodní Rezervace Adršpašsko-Teplické Skály).
  • Stározamecký vrch (ruiny zamku Adršpach).
  • Droga krzyżowa (czes. Křížova cesta) z wydarzeniami biblijnymi na tablicach z lanego żelaza umieszczonych w skałach na szlaku prowadzącym na Křížovy vrch.
  • punkt widokowy na Křížovym vrchu z przepięknymi widokami na „skalne miasto”, Bukową Górę, Góry Krucze a przy dobrej widoczności również na Karkonosze.

Nieco dalsze:

  • Čáp – najwyższy wierzchołek Adršpašskoteplickich skál z widokiem na Karkonosze i bliższe okolice,
  • ruiny zamku Skály.

Przypisy

  1. a b Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2021 [online], czso.cz [dostęp 2022-02-21] (cz.).

Bibliografia

  • Jacek Potocki, Daniel Jończy; mapa turystyczna Adrszpaskie i Teplickie Skalne Miasto; skala 1:40 000; Wyd. „Plan”; Jelenia Góra 2005; ISBN 83-60044-30-9
  • Jacek Potocki; Przewodnik turystyczny: Góry Stołowe i Adršpašsko-Teplické skalý; Wyd. Turystyczne „Plan”; Jelenia Góra 2009, ISBN 978-83-60975-63-3

Linki zewnętrzne