Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Ferdinand Walsin Esterhazy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Mix321 (dyskusja | edycje)
m Usunięto kategorię "Francuscy wojskowi"; Dodano kategorię "Francuscy oficerowie" za pomocą HotCat
Życiorys: komentarz: Google translator?
Linia 3: Linia 3:


== Życiorys ==
== Życiorys ==
Był synem generała wywodzącego się z węgierskiego rodu arystokratycznego [[Esterházy]]. Prowadził hulaszczy tryb życia, przepuszczając pieniądze rodziny i stosunkowo bogatej wdowy na hazard. Aby wybrnąć z kłopotów finanowych, podjął się współpracy z Niemcami. Jego działalność szpiegowska nie tylko nie została przez długi czas niezauważona, ale i w 1898 oskarżono o jej dokonanie zupełnie niewinnego oficera - [[Alfred Dreyfus|Alfreda Dreyfusa]], którego w rezultacie zdegradowano i zesłano na Diabelską Wyspę w Gujanie Francuskiej. W 1895 nowo mianowany szef kontrwywiadu - Picquart - który wznowił śledztwo w sprawie Dreyfusa. Wszedł on w posiadanie listu ambasady niemieckiej do Walsina-Esterhazego, których ekspertyza grafologiczna wskazała prawdziwego zdrajcę. Poprzedni szef kontrwywiadu - pułkownik Hubert Joseph Henry - próbował zatuszować skandal i pogrążyć Dreyfusa, lecz brat poszkodowanego - Mathieu Dreyfus - przekazywał informacje o tym prasie, która nadała całej sprawie jeszcze większego rozgłosu, wobec czego konieczne stało się postawienie Walsina-Esterhazy'ego przed sądem wojskowym. Został on jednak uniewinniony w udawanym procesie, co stało się przyczyną napisania przez [[Émile Zola|Emila Zolę]] listu ''[[J'Accuse...!]]'', w którym autor domagając się natychmiastowego zwrócenia wolności Dreyfusowi przedstawiał dowody na winę Walsina-Esterhazy'ego. Opublikowanie tego listu doprowadziło do degradacji Picquarta i ucieczki zarówno oskarżonego o oszczerstwo Zoli, jak i Esterhazy'ego: obydwaj przenieśli się do Londynu, by uniknąć konfrontacji z wymiarem sprawiedliwości. Będąc w Anglii, zdrajca przyznał się ostatecznie do zarzucanego mu czynu i nigdy nie powrócił do ojczyzny. Umarł poza krajem w 1923.
Był synem generała wywodzącego się z węgierskiego rodu arystokratycznego [[Esterházy]]. Prowadził hulaszczy tryb życia, przepuszczając pieniądze rodziny i majątek żony. Aby wybrnąć z kłopotów finanowych, podjął się współpracy z Niemcami. Jego działalność szpiegowska została wykryta, ale o jej dokonanie oskarżono w 1894 roku zupełnie niewinnego oficera - [[Alfred Dreyfus|Alfreda Dreyfusa]], którego w rezultacie zdegradowano i zesłano na Diabelską Wyspę w Gujanie Francuskiej. Nowo mianowany szef kontrwywiadu - [[Georges Picquart|Picquart]] - w 1895 roku wznowił śledztwo w sprawie Dreyfusa. Wszedł on w posiadanie pisma ambasady niemieckiej do Walsina-Esterhazego dotyczącego jego szpiegowskiej działalności, a ogłoszenie w prasie prywatnych listów Esterhazego potwierdziła jego autorstwo dokumentu, na podstwie którego skazano Dreyfusa. Zastępca szefa kontrwywiadu - pułkownik Hubert Joseph Henry - próbował sabotować działania Piquarta, którego zobowiązano do milczenia i przeniesiono do Tunisu. Brat poszkodowanego - Mathieu Dreyfus - walczący niestrudzenie o uwolnienie Alfreda, przekazał informacje prasie, która nadała całej sprawie jeszcze większego rozgłosu, wobec czego konieczne stało się postawienie Walsina-Esterhazy'ego przed sądem wojskowym. Został on jednak uniewinniony, co stało się przyczyną napisania przez [[Émile Zola|Emila Zolę]] listu otwartego do prezydenta Republiki Francuskiej ''[[J'Accuse...!]]'', w którym autor, domagając się natychmiastowego zwrócenia wolności Dreyfusowi, przedstawiał dowody na winę Walsina-Esterhazy'ego. Opublikowanie tego listu doprowadziło do uwięzienia Picquarta i ucieczki zarówno oskarżonego o oszczerstwo Zoli, jak i Esterhazy'ego: obydwaj przenieśli się do Londynu, by uniknąć konfrontacji z wymiarem sprawiedliwości. Będąc w Anglii, Esterhazy pisywał m.in. do antysemickiego pisma ''La Libre Parole''. Umarł poza krajem w 1923 roku.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 13:42, 16 lis 2014

Plik:Commandant Esterhazy Decoration Enlevee.jpg
Ferdinand Walsin Esterhazy

Charles Marie Ferdinand Walsin Esterhazy (ur. 16 grudnia 1847, zm. 21 maja 1923) – major armii francuskiej, szpiegujący na rzecz Niemiec.

Życiorys

Był synem generała wywodzącego się z węgierskiego rodu arystokratycznego Esterházy. Prowadził hulaszczy tryb życia, przepuszczając pieniądze rodziny i majątek żony. Aby wybrnąć z kłopotów finanowych, podjął się współpracy z Niemcami. Jego działalność szpiegowska została wykryta, ale o jej dokonanie oskarżono w 1894 roku zupełnie niewinnego oficera - Alfreda Dreyfusa, którego w rezultacie zdegradowano i zesłano na Diabelską Wyspę w Gujanie Francuskiej. Nowo mianowany szef kontrwywiadu - Picquart - w 1895 roku wznowił śledztwo w sprawie Dreyfusa. Wszedł on w posiadanie pisma ambasady niemieckiej do Walsina-Esterhazego dotyczącego jego szpiegowskiej działalności, a ogłoszenie w prasie prywatnych listów Esterhazego potwierdziła jego autorstwo dokumentu, na podstwie którego skazano Dreyfusa. Zastępca szefa kontrwywiadu - pułkownik Hubert Joseph Henry - próbował sabotować działania Piquarta, którego zobowiązano do milczenia i przeniesiono do Tunisu. Brat poszkodowanego - Mathieu Dreyfus - walczący niestrudzenie o uwolnienie Alfreda, przekazał informacje prasie, która nadała całej sprawie jeszcze większego rozgłosu, wobec czego konieczne stało się postawienie Walsina-Esterhazy'ego przed sądem wojskowym. Został on jednak uniewinniony, co stało się przyczyną napisania przez Emila Zolę listu otwartego do prezydenta Republiki Francuskiej J'Accuse...!, w którym autor, domagając się natychmiastowego zwrócenia wolności Dreyfusowi, przedstawiał dowody na winę Walsina-Esterhazy'ego. Opublikowanie tego listu doprowadziło do uwięzienia Picquarta i ucieczki zarówno oskarżonego o oszczerstwo Zoli, jak i Esterhazy'ego: obydwaj przenieśli się do Londynu, by uniknąć konfrontacji z wymiarem sprawiedliwości. Będąc w Anglii, Esterhazy pisywał m.in. do antysemickiego pisma La Libre Parole. Umarł poza krajem w 1923 roku.

Bibliografia

  • José María López Ruiz, Tyrani i zbrodniarze. Najwięksi nikczemnicy w dziejach świata, tłum. Agata Ciastek, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2006, s. 236-237.