Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Mrożyca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast tego użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Mrożyca
Ilustracja
Mrożyca na wysokości Marianowa Kołackiego
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Lokalizacja

łódzkie

Rzeka
Długość 33,37 km
Źródło
Miejsce Na południowo-zachodnich przedmieściach Brzezin
Współrzędne

51°48′51,0″N 19°39′28,4″E/51,814167 19,657889

Ujście
Recypient Mroga
Miejsce

W północnej części Głowna

Wysokość

120,6 m n.p.m.[1]

Współrzędne

51°58′14,1″N 19°42′35,8″E/51,970583 19,709944

Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Mrożyca (dawniej Piła[potrzebny przypis]) – rzeka, lewy dopływ Mrogi[2] o długości 33,37 km[3].

Źródła Mrożycy znajdują się na południowo-zachodnich przedmieściach Brzezin. Rzeka przepływa m.in. przez Brzeziny, Niesułków i Głowno, gdzie uchodzi do Mrogi. Głównym dopływem Mrożycy jest Grzmiąca.

Mrożyca jest drugą co do wielkości rzeką w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich. Na jego terenie meandruje wśród urozmaiconego krajobrazu Wzniesień Łódzkich. Do jej głęboko wciętej doliny (różnice wysokości sięgają nawet 45 metrów[potrzebny przypis]) uchodzą suche parowy oraz niecki denudacyjne. W środkowym biegu rzeki decyzją wojewody skierniewickiego utworzono w 1998 r. zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Górna Mrożyca”, którego głównym celem ochrony jest zachowanie na tym terenie fragmentów naturalnej przyrody o wybitnych walorach krajobrazowych.[potrzebny przypis]

W Głownie na Mrożycy znajduje się budynek dawnego Młyna na Pile.

W parku miejskim w Brzezinach znajduje się zalew. Na zalewie jest mała wysepka o nazwie Wyspa Laskockich.[potrzebny przypis]

Zobacz też

Przypisy