Dependencja korony brytyjskiej
Dependencja korony brytyjskiej (ang. Crown Dependency) – forma zależności od Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej terytoriów (quasi-państw) formalnie niebędących terytoriami zależnymi, ale de facto jej podległych (zależność ta wynika bowiem z tradycji, a nie z mocy prawa).
Głową dependencji jest monarcha brytyjski w ramach unii personalnej między nimi a Wielką Brytanią, która odpowiada za ich sprawy zagraniczne i obronę. Dependencje mają jednak własne parlamenty, rządy i inne aspekty państwowości – miejscowe władze zajmują się gospodarką, finansami, sprawami administracyjnymi oraz sądownictwem – stanowią one zatem przypadek sui generis w stosunkach międzynarodowych.
Formalnie dependencje nie należały do Unii Europejskiej, ale w praktyce uczestniczyły w wielu dziedzinach jej polityki[1] przed Brexitem. Ponieważ prowadzą politykę fiskalną niezależną od unijnej oraz brytyjskiej, stały się tak zwanymi rajami podatkowymi.
Status dependencji posiadają:
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]- brytyjskie terytoria zamorskie – status pozostałych terytoriów zależnych od Wielkiej Brytanii
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Damian Witoń: ...angielskie Wyspy Normandzkie i Wyspa Man nie wchodzą w skład UE?. uniaeuropejska.org, 2011-02-15. [dostęp 2024-11-04].